Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Uśmiechu już w piątek

Martyna Misiewicz
Dzień uśmiechu
Dzień uśmiechu mat.prasowe
W piątek przypada Dzień Uśmiechu. Śmiech, a w szczególności ten niepohamowany, jest bardziej zaraźliwy niż ziewanie. Wspólny śmiech zbliża i łączy ludzi. Pozwala się nam również poczuć lepiej, zwiększa energię, zmniejsza ból i chroni przed stresem. Humor jest nie tylko potężnym antidotum na nasilenie emocji, parę minut dobrego śmiechu relaksuje cały organizm i rozluźnia mięśnie.

Już w piątek, 4 października obchodzimy Światowy Dzień Uśmiechu, którego pomysłodawcą był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi - tzw. smiley face, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentuje dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi, czyli bezinteresowny uśmiech na twarzy.

O tym, jak ważny jest śmiech w życiu każdego człowieka, świadczy - powstała w ciągu ostatnich lat - nowa dziedzina nauki - gelotologia, która bada wpływ śmiechu na nasze zdrowie. Potwierdzono, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje on wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że nawet zmuszanie się do śmiechu poprawia nastrój.

Śmiej się z całych sił

- Organizm nie rozróżnia, czy śmiejemy się z całych sił trzymając się za brzuch, czy udajemy śmiech - wyjaśnia psycholog Przemysław Straroń z Sopockiej Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej. - Najważniejsze, aby to robić z przekonaniem, całym sobą. W jednym i drugim przypadku organizm uwalnia te same substancje chemiczne, które stoją na straży zdrowia.

Śmiech dostarcza więcej tlenu do płuc, redukuje tkankę tłuszczową brzucha i poprawia motorykę jelit. Jednym słowem - samo zdrowie!

Naucz się dobrego humoru

Na terenie Trójmiasta powstają miejsca, gdzie można nauczyć się... śmiać. Warsztaty Śmiechu organizowane są przez Jacka Golańskiego, który od kilku lat zaraża gdańszczan śmiechem i pozytywną energią, której można się nauczyć w prosty sposób.

Rekreacja w Gdańsku. Spal kalorie na zajęciach

- Podczas zajęć zwyczajnie nakłaniamy do śmiania się - wyjaśnia Jacek Golański. - W warsztatach może uczestniczyć każdy bez względu na wiek, ponieważ formuła zajęć jest elastyczna. Śmiech jest zdrowy i od tego nie da się uciec. Każdy z nas potrafi się śmiać, dlatego też nie uczymy się go na zajęciach, a jedynie pokazujemy, jak go uwolnić i nie wstydzić się go.

Zajęcia z jogi śmiechu w Gdańsku prowadzi z kolei Sylwia Rutkowska z Kameralnego Studia Jogi. Warsztaty to około 45 minut różnych zadań, podczas których uczestnicy śmieją się wspólnie, ćwicząc przy tym oddech. Joga śmiechu wpływa ogólnie na samopoczucie i integrację grupy. Nie tylko poprawi nasz stan zdrowia, ale pozwala w sposób przyjemny spędzić czas i śmiać się do woli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto