Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień zdrowia psychicznego 10 października

materiały prasowe
Dzień zdrowia psychicznego 10 października
Dzień zdrowia psychicznego 10 października FOT BARTEK KOSINSKI/POLSKAPRESSE
Dzień zdrowia psychicznego datuje się na 10 października. I chociaż oficjalnie wiemy, że choroby psychiczne coraz bardziej doskwierają współczesnym społeczeństwom, to wydaje się, że schizofrenia i depresja dalej są tematami tabu.

Dzień zdrowia psychicznego 10 października

Źródło: lifestyle.newseria.pl

Choroba psychiczna jest problemem zdrowotnym wciąż niedocenianym, a szacuje się, że około 23% Polaków doświadczy w jakimś momencie swojego życia kryzysu psychicznego; na schizofrenię choruje ok. 400.000 Polaków, a dalszych 1,5 mln cierpi na depresję.

Wstyd
Osoba chorująca psychicznie na ogół wstydzi się swojej choroby, często przerywa naukę, traci pracę, wycofuje się z życia społecznego. Obawa przed napiętnowaniem powoduje, że wielu Polaków unika kontaktów ze specjalistami "od tych spraw" - czyli psychologami i psychiatrami; tymczasem wcześnie podjęta i profesjonalna terapia pozwala na pokonanie choroby, uwolnienie się od cierpienia i powrót do pełni funkcjonowania. Piętno choroby psychicznej wpływa negatywnie także na osoby, które otrzymują już pomoc psychologiczną i/lub psychiatryczną - nieprzychylne reakcje otoczenia wzmagają stres, który z kolei może przyczynić się do zaostrzenia objawów. Negatywne nastawienie społeczeństwa utrudnia także osobom po kryzysie powrót do pracy i do wcześniejszych relacji towarzyskich, a jak wiadomo te dwa aspekty funkcjonowania mają bardzo duży wpływ jakość życia.

Czytaj też: Bezpłatne konsultacje psychologa dziecięcego

Stereotypy
Negatywne stereotypy odnoszące się do chorych psychicznie są niestety dodatkowo wzmacniane przez media, które zajmują się tą problematyką niemal wyłącznie w przypadku opisywania jakiś zdarzeń gwałtownych, wypadków itp. Nie mówi się natomiast o tym, że osoby po kryzysie leczą się, zdrowieją, podejmują różne role społeczne; są po prostu częścią społeczeństwa i pełnią w nim swoje ważne role
.
Troska
W trosce o dobro osób chorujących psychicznie w czerwcu 2014 roku, w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie powstało Porozumienie na Rzecz Wspierania Osób Chorujących Psychicznie. W pracach Porozumienia obok profesjonalistów z programów wsparcia biorą udział osoby z zaburzeniami psychicznymi. Działająca w ramach Porozumienia Grupa Wsparcia Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego TROP udziela porad i wsparcia wszystkim osobom dotkniętym chorobą psychiczną.

Więcej informacji o wydarzeniach, poradach a także wsparciu znajdziecie **

TUTAJ

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto