Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś 7. rocznica śmierci Jana Pawła II. Główne obchody rocznicy odbędą się na placu Piłsudskiego

Kasia Rożko
fot. Polskapresse
Według nowych badań CBOS i Centrum Myśli Jana Pawła II, które zostały przeprowadzone w styczniu bieżącego roku, tylko 27 proc. młodych zdecydowanie podkreśla, że śmierć Jana Pawła II była dla nich momentem przeżyć i głębokich refleksji. Co ciekawe, ta sama młodzież (w liczbie aż 98 proc.) mówi, że 2 kwietnia powinien być datą co roku przypominaną i upamiętnianą (jest to najwyższy wynik spośród wszystkich grup wiekowych, wśród których badanie zostało przeprowadzone).

- Z badań wynika, że młodzi, nawet jeśli z racji młodego wieku nie byli w stanie w pełni zrozumieć znaczenia 2 kwietnia siedem lat temu, chcą pamiętać o Janie Pawle II, chcą odkrywać jego nauczanie - komentuje Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Czas dojrzewania to czas podejmowania pierwszych dorosłych wyborów. Etap edukacji gimnazjalnej jest szczególnie ważnym okresem, wymagającym od młodych ludzi nowego, poważnego spojrzenia na otaczający świat i ich własne życie. Obchody 7. rocznicy śmierci papieża Polaka mają zachęcić gimnazjalistów do podejmowania świadomych wyborów.

Czytaj także: Portret Jana Pawła II zdjęty ze Świątyni Opatrzności Bożej

- Każdy młody człowiek chce, aby traktować go jak dorosłego. Pragnie sam decydować o swoim życiu. Osobą, która mówiła: twoje życie jest w twoich rękach, był Jan Paweł II. Papież zachęcał młodych, aby pielęgnowali wartość, jaką jest wybór, niczego im nie narzucając - przypomina Adrian Sinkowski, rzecznik Centrum Myśli Jana Pawła II.

Dziś, w 7. rocznicę śmierci Jana Pawła II, plac Piłsudskiego stanie się centralnym w kraju miejscem pamięci o papieżu z Polski.

W godz. 9-16 na placu Piłsudskiego odbędzie się gra miejska. Osoby, które wezmą udział w zabawie, wcielą się w postaci z powieści "Mecz o wszystko" - w Kubę, Pepe lub Zdolnego. Bohaterowie, przenosząc się w czasie, napotkają ich rówieśnika, młodego Karola Wojtyłę, który rozpoczyna naukę w wadowickim gimnazjum. Zadaniem uczestników gry miejskiej jest przetrwanie roku w gimnazjum u boku Wojtyły.

Czytaj także: Święty Lolek. Maskotka przedstawiająca papieża trafi do sześciolatków

- W grze wezmą udział gimnazjaliści, ale może się w nią zaangażować każdy. Wystarczy na stronie internetowej Centrum (Centrumjp2.pl) wypełnić zgłoszenie i stawić się 2 kwietnia na placu Piłsudskiego. Gra, choć będzie wymagała od uczestników poruszania się po Śródmieściu, jest w całości grą internetową: wystarczy wraz z wysłaniem zgłoszenia ściągnąć odpowiednią aplikację na komórkę, a następnie kierować się wskazówkami, które będą pojawiać się na ekranie telefonu.

Każde z zadań ilustrować będzie historia z udziałem Wojtyły, która się urywa. Tylko od gimnazjalistów zależeć będzie, co zrobią: pójdą w lewo czy w prawo? Cofną się czy pójdą naprzód? Może się zdarzyć, że dwoje gimnazjalistów, podejmujących różne decyzje, otrzyma całkiem inne zadania, niemniej wszystkie kończyć się będą na placu Piłsudskiego - przekonuje Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Czytaj także: Stypendia im. Jana Pawła II tylko do końca września

Jak co roku zorganizowane zostanie wieczorne czuwanie dla warszawiaków, którego finał przypadnie na godz. 21.37, gdy usłyszymy utwór "Cisza" zagrany przez wojskowych na trące, a na scenie pojawią się relikwie Jana Pawła II (kawałek szaty Jana Pawła II z krwią). Czuwanie rozpocznie się o godz. 21 i będzie to spektakl słowa, muzyki, światła i tańca. Na telebimie zobaczymy archiwalne materiały, w których przyjaciele i znajomi Karola Wojtyły opowiadają o życiu i pontyfikacie papieża z Polski.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto