Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś mija 65. rocznica wysadzenia przez Niemców Pawiaka

[email protected]
Było to największe niemieckie więzienie dla więźniów politycznych na terenie okupowanej Polski w czasie II wojny światowej. Pawiak był pierwszym etapem aresztu w drodze do niemieckich obozów koncentracyjnych.

Było to największe niemieckie więzienie dla więźniów politycznych na terenie okupowanej Polski w czasie II wojny światowej.

Pawiak był pierwszym etapem aresztu w drodze do niemieckich obozów koncentracyjnych.

W latach 1939 -1944 za sprawą gestapo przez mury więzienia przeszło ponad 100 tysięcy osób. Były wśród nich osoby zatrzymane w łapankach, członkowie ruchu oporu i więźniowie polityczni.

21 sierpnia 1944 roku Niemcy wysadzili więzienie w powietrze. Ocalał prawy słup bramy i wiąz, który rósł tuż obok niej po wewnętrznej stronie muru więziennego. Rodziny pomordowanych przez Niemców więźniów, mocowały do drzewa tabliczki z ich nazwiskami. Po wojnie wiąz stał się symbolem cierpienia Polaków.

Kiedy drzewo uschło, władze Warszawy podjęły decyzję, by z brązu odlać jego replikę. 8 czerwca 2005 roku kopię ustawiono w miejscu, gdzie wcześniej rosło drzewo.

Podczas odsłonięcia repliki, były więzień Pawiaka Zdzisław Jasko mówił , że dla więźniów, wiąz miał zawsze niezwykłe znaczenie.

- Każdy więzień przechodzący przez tą bramę zwracał uwagę na to drzewo. Na Pawiaku była to jedyna, zauważalna kojąca duszę zielona roślina, z którą wszyscy wiązaliśmy nadzieję rychłej wolności - powiedział Zdzisław Jasko.

Na Pawiaku rozstrzelano blisko 37 tysięcy więźniów, a około 60 tysięcy wysłano do obozów koncentracyjnych.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto