Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziury po kulach, napisy i uszkodzenia. Ratusz szuka śladów zniszczeń Warszawy z II wojny światowej. Powstanie wyjątkowa mapa

Kacper Komaiszko
Kacper Komaiszko
Paweł Wiśniewski / archiwum Polska Press

Pamięć o historii

Warszawa zmienia się w mgnieniu oka. Z dnia na dzień przybywa coraz to więcej biurowców, hoteli i drapaczów chmur. Nowoczesne budowle wypierają wysłużone kamienice. Nie trudno zauważyć, że wiele miejsc w stolicy utraciło już swój unikalny charakter. Spacerując po mieście możemy jednak wciąż dostrzec ślady historii. Dziury po kulach na fasadach budynków, napisy pozostawione przez powstańców i różnego rodzaju uszkodzenia wojenne to krajobraz ściśle wpisany w DNA tego miasta.

Stołeczny ratusz pracuje właśnie nad projektem mającym na celu ocalić nieliczne odciski przypominające o krwawej historii Warszawy.

W związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, m.st. Warszawa przygotowuje projekt poświęcony materialnym śladom działań zbrojnych w stolicy. Wspólnie z mieszkańcami chcemy opracować mapę zachowanych do dziś postrzelin na elewacjach budynków i murach, dziur po kulach, uszkodzeniach elewacji, murów, krat, ogrodzeń oraz napisów - czytamy w komunikacie Urzędu m.st. Warszawy.

Mapa zniszczeń wojennych w Warszawie

W projekt "Rany pamięci" zaangażować może się każdy mieszkaniec Warszawy. Wystarczy pieczołowicie obserwować otoczenie podczas pieszych przechadzek po mieście. Jeśli dostrzeżemy takie elementy jak postrzeliny, dziury po kulach czy wojenne napisy powinniśmy:

  • zapisać szczegółową lokalizację miejsca
  • sporządzić krótki opis ułatwiający lokalizację
  • zrobić zdjęcie uszkodzeń

Zgromadzone materiały przesyłamy za pomocą internetowego formularza udostępnionego przez ratusz. Dodatkowym atutem będzie wiedza o historii związanej z danym miejscem. Na chwilę obecną w systemie pojawiło się już kilkadziesiąt zgłoszeń. Możemy je obejrzeć na zbiorczej mapie po kliknięciu informacji na dole formularza. Znajdziemy tam m.in. takie adresy jak:

  • Solec 30 (ślady po kulach)
  • Tamka 5 (napis)
  • Most Gdański (uszkodzenie)
  • Kawęczyńska 37 (ślady po kulach)
  • Czapelska 30 (postrzeliny)

Finalnie wszystkie lokalizacje okraszone odpowiednimi zdjęciami zostaną zebrane w jednym katalogu. W ten sposób powstanie narzędzie służące nie tylko ochronie pamięci o tragicznych losach Warszawy, ale np. ułatwi organizację historycznego spaceru śladami II Wojny Światowej. To świetne rozwiązanie nie tylko dla turystów, ale również młodszych mieszkańców stolicy, pragnących na własnej skórze poczuć nostalgicznego ducha Warszawy.

Pokolorowane Powstanie Warszawskie. Te zdjęcia pokazują jego wszystkie tajemnice [ZDJĘCIA]

Pokolorowane Powstanie Warszawskie. Te zdjęcia pokazują jego...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto