Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

E-głosowanie rozpoczęte. Wyniki w środę

gonzo19
gonzo19
Z opóźnieniem, ale udało się. W poniedziałek rozpoczął się ogólnopolski test głosowania przez internet. Głosowanie potrwa do środy do godziny 15.00.

Test e-głosowania miał się rozpocząć 4 czerwca, jednak z powodu problemów technicznych głosowanie zostało odwołane. W systemie zarejestrowało się ponad 11 tys. osób, ale organizator miał problemy z wydaniem specjalnych elektronicznych kart. – Błąd został już naprawiony i udało nam się wystartować – mówi Agnieszka Lic, szefowa Stowarzyszenia Polska Młodych, które organizuje e-głosowanie.

Stowarzyszenie Polska Młodych od kilku lat walczy o wprowadzenie e-głosowania w Polsce. Prototyp systemu, o którym mowa, został stworzony dla stowarzyszenia przez zespół kryptologów i informatyków pod kierownictwem prof. Mirosława Kutyłowskiego, znanego na całym świecie specjalistę w tej dziedzinie.

Jak zagłosować?

Każdy, kto zarejestruje się w systemie dostanie w dniach wyborów maila z jednorazowymi linkami do karty kodującej i karty wyborczej, a także link, który przenosi na stronę głosowania. Następny krok to wpisanie na stronie numeru seryjnego karty kodującej. Potem już tyko głosowanie, wpisanie numeru seryjnego karty wyborczej i gotowe.

Wyborcy mogą głosować na listę pięciu wyzwań dla Polski na kolejne 20 lat, m.in. reformę systemu edukacji, stworzenie silnych centrów naukowo-innowacyjnych i politykę parorodzinną.

Internetowe wybory potrwają do środy (10 czerwca) do godz. 15.00. Wyniki e-głosowania zostaną przedstawione tego samego dnia o godz. 18.00. W wyborach może wziąć udział każdy internauta. Rejestracja odbywa się poprzez specjalną stronę E-głosowanie. Termin rejestracji mija w środę o godz. 14.00.

Wnioski trafią do polityków

Stowarzyszenie Polska Młodych zapowiada, że po e-wyborach przedstawi ocenę praktyczną zastosowanego systemu. – Przekażemy wyniki wyborów i opis działania systemu politykom – mówi Agnieszka Lic. Stowarzyszenie chce, aby e-głosowanie stało się jedną z alternatywnych metod oddania głosu w wyborach. – Teoretycznie każdy ma prawo zagłosować. Jednak w praktyce, jak ktoś jest niepełnosprawny, czy mieszka za granicą, to ma utrudniony udział w wyborach – dodaje Agnieszka Flic.

Źródło: Stowarzyszenie Polska Młodych

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto