Ekokonkurs. Weź udział w naszym konkursie i wygraj eko torbę z gadżetami [ROZWIĄZANY]

Basia Woźnica

Opakowania oprócz tego, że mają zapewnić odpowiednie przechowywanie i transport danego produktu, muszą być również przyjazne dla środowiska. Firmy coraz częściej do ich produkcji wykorzystują m.in. surowce odnawialne, pochodzące z recyklingu czy też materiały biodegradowalne. Czy wiesz, co jako konsument możesz zrobić, by zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko naturalne?
Ekokonkurs. Wygraj torbę z eko gadżetami
 ekoprezent

Ekokonkurs! Wygraj eko torbę z gadżetami

Co zrobić, aby wygrać?

1. **

zarejestrować się

w naszym serwisie podając swoje imię i nazwisko (tylko do wiadomości redakcji)
2. Polubić na Facebooku profil
kampanii Ekoprezent**

3. odpowiedzieć w komentarzu na pytanie:

Dlaczego robiąc zakupy należy zwracać uwagę na opakowania produktów?

Wybierzemy najlepsze odpowiedzi i nagrodzimy je ekonagrodami. Na Wasze zgłoszenia czekamy do 15 kwietnia (środa) do godz. 23:59.

Dowiedz się więcej o opakowaniach i odpadach opakowaniowych na: www.ekoprezent.org

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zgłoszenia osób niezalogowanych oraz nie mających wypełnionego w całości profilu nie będą rozpatrywane.

**Zapoznaj się z regulaminem konkursów w serwisie warszawa.naszemiasto.pl

Kliknij tutaj!

**

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

19.04.2015, 16:42

Opakowanie to sygnał, czy dana firma, producent kupowanej przez nas rzeczy - myśli ekologicznie. Jeśli opakowanie nie spełnia kryteriów "eko" - nie ma co się łudzić - zawartość najprawdopodobniej również nie jest wykonana z zachowaniem szacunku dla natury. Wybory konsumenckie to potężne narzędzie wpływania przez nas - zwykłych ludzi na wielkie korporacje. Kampanie proekologiczne, artykuły i programy w mediach - nie mają takiej siły przebicia, jak działania oddolne. Jeśli będziemy wybierać produkty w opakowaniach ekologicznych, nadających się do powtórnego wykorzystania lub biodegradowalne - wpłyniemy na producentów, zachęcimy ich do zwracania uwagi na ekologiczny aspekt produkcji. Opakowanie zawiera również szereg informacji przydatnych do odpowiedniego segregowania śmieci. Ekologia to sztuka uważności i przewidywania skutków swoich działań dla Ziemi - czytanie informacji na opakowaniu i uważne przyglądanie się opakowaniom to pierwszy krok do dużych zmian wokół siebie, sprzyjających życiu w zgodzie z naturą.

15.04.2015, 23:38

Opakowanie produktu to jego wizytówka. Nie tylko zachęca konsumenta swoją grafiką, np. wizerunkiem soczystych owoców lub apetycznych ciastek, ale także zawiera wiele cennych informacji o produkcie. Odrobina wiedzy w zakresie czytania etykiet pomoże dobrze skomponować codzienne menu, a także bezpiecznie korzystać z wybranej żywności.

Zgodnie z prawem każdy produkt musi być oznakowany nazwą, informacją o składzie, dacie minimalnej trwałości lub terminie przydatności do spożycia, a także informacją o warunkach przechowywania (jeśli trwałość produktu od nich zależy) oraz sposobie przygotowania (jeśli brak tej informacji mógłby spowodować niewłaściwe użycie produktu). Na opakowaniu muszą się też znaleźć dane identyfikujące producenta, zawartość netto produktu oraz oznaczenie partii produkcyjnej.

W przypadku żywności dla niemowląt na opakowaniach obowiązkowo umieszczane są informacje o wartości odżywczej produktu oraz wieku dziecka, od którego produkt może być stosowany.

W przypadku żywności uzupełniającej produkty są dodatkowo znakowane informacją o obecności lub braku glutenu (jeżeli produkt jest przeznaczony dla niemowląt poniżej szóstego miesiąca życia) oraz innymi informacjami, które zapewniają prawidłowe stosowanie tych produktów, a tym samym gwarantują ich bezpieczeństwo.

14.04.2015, 09:32

Małe,duże,tekturowe
Zgrabne,brzydkie,plastikowe
by móc prezent przygotować
chcesz go ładnie OPAKOWAĆ
Ale oprócz estetyki
znajdę tam ciut specyfiki
Małym druczkiem napisane
co w środku spakowane.
Czy ostrożnie się obchodzić
by produktu nie uszkodzić
W reklamówce czy kartonach
dla towaru to OCHRONA
zatem staram się wybierać
I prezentu nie pozdzierać.
Tak by mi się opłacało:
Wezmę torbę ,lecz nie małą
Zapakuję ile leci
by nie brudzić kupką śmieci.
Lubię torby papierowe
(teraz są też kolorowe)
Wielokrotnie jej używam
Zbędnej folii nie zużywam...

Dbając zatem o naturę
Wolę pakować w tekturę
Mało kto się sugeruje,
a środowisko się psuje..

A co najważniejsze:
SAMO SIĘ NIE PSUJE ...
zatem z rozsądkiem!

13.04.2015, 23:53

bo tam muszą być informacje dotyczące składu produktu, co niejednokrotnie warto przeczytać...

13.04.2015, 16:22

W wielu sklepach Robiąc zakupy możemy zwrócić uwage na opakowanie danego produktu, są one po recyklingu lub tez przed. Tak więc patrzmy co kupujemy , zeby mozna bylo pzniej znow stworzyc z tego kolejne rzeczy. W zaleznosci od materialu z jakiego opakowanie jest zrobione moze byc pozniej przerobiony lub tez zrecyklingowany. Warto segregowac takie rzeczy ktore posiadaja odpowiednie znaczki, parametry aby nie zasmiecac srodowiska a poddawac je obrobce wtornej dzieki czemu chronimy nasze otoczenie i nas samych.

13.04.2015, 11:24

Niesamowicie ważne są nasze nawyki i nasze zachowania. Dlaczego? Ponieważ nie od "nich", "tamtych", "posłów", "prezydenta" itp. zależy to jak żyjemy i gdzie żyjemy.
To w jakim środowisku żyję, jaką mamy wodę, jakie mamy lasy, jakie mamy powietrze zależy ode MNIE. Przede wszystkim ode mnie.

Wybierając produkty głosuję w jakim kraju chce żyć, jaką wodę pić, jakim powietrzem oddychać. To codzienne głosowanie zaczyna się od mojej osoby. Nie od sąsiada, nie od kolegów, nie od firm, zaczyna się właśnie ode mnie. To jak do tego podchodzę ma wpływ na jakość mojego życia. Jeśli każdy zacznie od siebie i będzie świadomie wybierał produkty (zarazem ich opakowania), świadomie segregował odpady, świadomie żył ekologicznie to wszystkim nam będzie to na rękę.

Zyskam na tym przede wszystkim ja, zyska też sąsiad, zyskają firmy, posłowie, prezydent...ale przede wszystkim odczuję to moja osoba.

Wybierajmy więc świadomie produkty, sprawdzajmy ich opakowania, miejmy pojęcie jak długo się rozkładają, co się z nimi stanie? Warto to robić z jednego prostego względu. Będzie MI się żyło przez to lepiej!

13.04.2015, 08:03

Opakowania produktów pełnią bardzo wiele ważnych funkcji. Gwarantują utrzymanie wysokiej jakości produktu, zabezpieczają go przed zepsuciem, utrzymują smak, a ich dobrze dobrana wielkość sprawia, że nie marnujemy jedzenia. Opakowanie to przede wszystkim podstawowe źródło informacji o produkcie.

12.04.2015, 23:56

Wybieramy produkty nieposiadające zbędnych warstw opakowania. Chleb zapakowany w folie smakuje tak samo jak ten sprzedany bez opakowania. Dobrze jest zaopatrzyć się w torbę lub kosz przeznaczony na zakupy, wtedy nie musimy za każdym razem brac jednorazówek. Jeśli mamy już jednorazówki używajmy je wielokrotnie jeśli jest to możliwe. Jeśli uda nam się, to należy zredukować ilość kupowanych niepotrzebnych produktów w domu.

Przed zakupem jakiegoś towaru musimy się zastanowić:
· Czy opakowanie produktu możemy użyć wielokrotnie,
· Czy tego produktu koniecznie potrzebujemy,
· Czy po jego zużyciu będzie można łatwo odzyskać surowce wtórne,
· Czy odzysk surowców nastąpi przy niewielkim zużyciu energii.

12.04.2015, 23:51

Wybierając towary, zwracajmy uwagę na ich opakowania. Jeśli już musimy korzystać z opakowań, wkładajmy zakupy do jednej, dużej torby, zamiast do kilku mniejszych. Nie kupujmy produktów pakowanych oddzielnie (np. warzyw), bo każde kolejne opakowanie (folia, tacka) to po prostu następna porcja śmieci.
Jeśli to możliwe, kupujmy większe opakowania towarów zamiast dużej liczby małych opakowań, zwiększających ilość odpadów.
Robiąc zakupy, wybierajmy produkty w opakowaniach wielokrotnego użytku (wciąż jeszcze można kupić wodę mineralną w wymiennych szklanych butelkach).
Zanim coś kupimy, przeczytajmy dokładnie etykietę towaru. Ze względu na nasze zdrowie zwróćmy uwagę na datę przydatności do spożycia i skład danego produktu, zwłaszcza na zawartość środków konserwujących. Oprócz tego na produktach znajduje się często informacja, czy opakowanie ulega biorozkładowi. Należy zwracać na to szczególną uwagę przy zakupie środków chemicznych, farb, lakierów itp.

12.04.2015, 22:56

Poniewaz produkty które sa zaopatrzone w rożnego rodzaju opakowania posiadają etykiety lub inne oznaczenia które sa podstawowym źródłem informacji dla każdego klienta jak i możliwość oceny jakości produktu. Kazde dobre opakowania pozwalają zachować smak jak i ochronic przed zepsuciem... Jesli chcemy kupować z głowa a przy tym dbac o środowisko powinnismy kupować produkty w większych opakowaniach, zwracać uwage na to czy sa wielorazowego użytku oraz na to czy nie ma złego wpływu opakowanie na zawartość znajdująca sie w nim :)

10.04.2015, 21:58

Żeby nie zasypać świata folią, a opakowania móc wykorzystać najlepiej wielokrotnie do innych celów.

10.04.2015, 21:56

Bo te najlepsze produkty zawsze mają ładne opakowanie, te, które mają brzydkie opakowanie to zazwyczaj taniepodróbki

10.04.2015, 21:39

ponieważ co wie każdy chemik poniedzy wszystkimi fazami niezależnie od składu nastepuje równaga chemiczna i tak np. jak pieczemy cos na patelni teflonowej to wszystko fajnie, nicnie przywiera ale nie zdajemy sbie sprawy, że pomiędzy patelnią i naszym jedzeniem ustala się równowaga i pojedyńcze atomy fluorku tytanu przehodzą nam do jedzenia przez co trujemy się. Sprawa jest identyczna gdy chodzi o opakowanie- razem z bułką zawiniętą w papier jemy to z czego składa się papier, razem z bułką zawiniętą wcześnie w woreczek foliowy jemy polietylen, który nie jest trawiony przez ludzi

10.04.2015, 10:21

A kiedy władze zmuszą supermarkety do skupu opakowań plastykowych i szklanych? W innych krajach się da tylko u nas nie. Może jakaś "dyrektywa" jest do tego potrzebna. Na razie dzięki wszechobecnej biedzie nie ma u nas problemu z odpadkami metalowymi, ale przecież niedługo będziemy bogaci i co wtedy?

09.04.2015, 20:34

Należy zwracać uwagę na opakowania produktów, żeby nasi następcy za tysiące lat podczas badania historii natknęli się na nasze wynalazki i cuda współczesnej techniki, a nie tony niedegradowanych śmieci.

09.04.2015, 20:01

Zamiast zająć sie kopcącymi ponad miare kominami małych chatek, przez NFOŚ to oni wymyślają końkursy w których to można zdobyć nectasie, briftasie a nawet tak bardzo modny ostatni hit, Qtasie

09.04.2015, 18:37

Opakowania są podczas zakupów najwidoczniejsza częścią produktu który kupujemy. Jego rola kończy się w momencie kupna produktu i dalej jest już tylko śmieciem. Przez kupowanie produktów tylko ze względu na opakowanie,zmuszamy producentów do coraz to większych nakładów na samo opakowanie i co za tym idzie góra śmieci rośnie tylko przez nasze nawyki konsumenckie.

09.04.2015, 18:37

Warto zwracać uwagę na opakowanie i etykietę aby kupować tylko polskie produkty i wspierać polską gospodarkę, polskich pracodawców i dawać zatrudnienie polskim pracownikom!

09.04.2015, 18:19

po pierwsze warto kupować większe opakowania - nie tylko ze względów ekonomicznych, ale także środowiskowych - w ten sposób generujemy mniej śmieci; po drugie warto swoim zakupem wspierać firmy, które w jakimś stopniu w swojej działalności zwracają uwagę na aspekty środowiskowe. wiele niewielkich zmian prowadzi do wielkich rzeczy ;) po trzecie musimy myśleć o przyszłości, również tej bliższej - ponownym wykorzystaniu zakupionych przez nas opakowań (np. szklanych słoików czy butelek PET), które świetnie nadają się na pojemniki na żywność; we wszystkim co robimy, nie chodzi tylko o to co zrobimy dla przyszłych pokoleń, ale także jaki damy im przykład :)

09.04.2015, 13:20

Trzeba zwracać uwagę na opakowanie w jakim kupujemy dane produkty. Wiadomo, że lepiej kupić coś w szklanym opakowaniu, które ulegnie przerobieniu lub w papierowym, z którego też można zrobić różne produkty. A niestety plastik ulega zniszczeniu przez setki lat. Poza tym dbajmy o przyrodę, gdyż coraz mniej jest czystych rejonów. A w mieście ciągle powstają małe wysypiska śmieci i niestety ludzie nie szanują natury. A bez natury, czyli drzew, które dają nam czyste powietrze, szczególnie tak potrzebne w tak zanieczyszczonym smogiem Krakowie - nie znaczymy tak naprawdę nic jako ludzie. Dlatego warto jest segregować śmieci, uczestniczyć w eko akcjach typu organizowane zbiórki makulatury i innych tworzyw na przykład co roku odbywają się takie na Błoniach Krakowskich. Warto być eko i nie brać jednorazowych reklamówek, tylko mieć własną materiałową. Po prostu trzeba zmienić punkt widzenia na bardziej ekologiczny i wtedy będzie nam lepiej się żyło :)

09.04.2015, 12:57

Dlatego,że kupując produkty w opakowaniach ekologicznych i biodegradowalnych robimy wszystko po to aby miały one jak najmniejszy szkodliwy wpływ na środowisko naturalne.Korzyści z tego są obustronne ponieważ takie opakowania są bezpieczne i nieszkodliwe dla naszego zdrowia na przestrzeni całego cyklu życia, zapewniają niezawodność nie pociągając przy tym za sobą nadmiernych kosztów produkcji, wytwarzane są z surowców wtórnych lub odnawialnych,mogą być odzyskiwane w procesie recyklingu, bądź też podlegać rozkładowi.Dlatego zwracajmy na opakowaniach na znaki ekologiczne i bądźmy EKO ! :)

09.04.2015, 10:39

Bo mniej plastiku to bardziej żywy świat!!! Bo każdy by chciał piękno w koło nas - zielone drzewa, trawkę, głos ptaków i czystą wodę tak więc mniej plastiku trzeba a do tego nie wyrzucać go na ta nasza piękną trawkę a do segregacji !!!

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3