Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekologiczne parkingi w Warszawie. Zmiany w systemie Parkuj i Jedź

red.
Ekologiczne parkingi w Warszawie. Zmiany w systemie Parkuj i Jedź
Ekologiczne parkingi w Warszawie. Zmiany w systemie Parkuj i Jedź UM Warszawa
Karty Eko dla użytkowników pojazdów elektrycznych oraz możliwość bezpłatnego doładowania, brak opłat za postój rowerów, motorowerów i motocykli – takie mają być główne zmiany w nowym regulaminie parkingów Parkuj i Jedź przyjętym przez Radę m.st. Warszawy. Ma to na celu walkę z zanieczyszczeniem powietrza, które znów osiąga w Warszawie wyjątkowo wysokie stężenia.

Zobacz też: Warszawa tonie w smogu. Nie widać wieżowców, nad miastem wisi śmierdzący pył [ZDJĘCIA]

Karty Eko dla użytkowników pojazdów elektrycznych oraz możliwość bezpłatnego doładowania, brak opłat za postój rowerów, motorowerów i motocykli – to główne zmiany w nowym regulaminie parkingów Parkuj i Jedź przyjętym przez Radę m.st. Warszawy.

Stołeczni radni zadecydowali, że na parkingach P+R nie będą pobierane opłaty za postój jednośladów - będzie można je zostawiać również w godzinach nocnych, w trakcie trwania przerwy technicznej (od godz. 2.31 do 4.29). Także użytkownicy pojazdów elektrycznych będą mogli zostawiać je na parkingach na noc – regulamin wprowadza dla nich tzw. Kartę Eko. O przyznaniu kart będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Liczba kart do wydania zostanie określona na podstawie ogólnej liczby miejsc postojowych na parkingu oraz ich wykorzystania w ciągu dnia.

Na parkingach Parkuj i Jedź będzie można również bezpłatnie doładować baterie aut elektrycznych (w nocy tylko z Kartą Eko). Stacje ładowania będą montowane sukcesywnie, a pierwsza z nich będzie na parkingu P+R Metro Młociny I. Będą tam dwa stanowiska do jednoczesnego ładowania czterech pojazdów elektrycznych. W nowym regulaminie pojawił się również zapis dotyczący naliczania opłaty za postój dopiero po upływie 20 minut od momentu wjazdu pojazdu na parking. Dzięki temu kierowcy nie będą płacić za czas, w którym poszukują wolnego miejsca postojowego, a parkingi będą mogły służyć także jako strefy postojowe K+R (Kiss and Ride).

Pierwszy parking P+R, przy Metrze Marymont, został uruchomiony ponad 10 lat temu (11 kwietnia 2007 r.). Dziś w 9 dzielnicach działa już 14 parkingów Parkuj i Jedź, które codziennie umożliwiają przesiadkę do warszawskiego transportu publicznego ponad 4200 kierowcom samochodów oraz ponad 650 osobom dojeżdżającym na rowerach. Bezpłatnie mogą z nich korzystać osoby posiadające ważne bilety kartonikowe (od dobowego wzwyż) oraz bilety okresowe ZTM.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto