Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekspert radzi, jakie produkty spożywcze stosować przy cukrzycy?

abcZdrowie.pl
by .v1ctor Casale. / CC By 2.0 (flickr)
Około 175 milionów osób na całym świecie boryka się z cukrzycą. Co w takiej sytuacji nałożyć na swój talerz, by zjeść smacznie i sobie nie zaszkodzić?

Cukrzyca ogranicza zakres pokarmów, które można włączać do swojej diety. Nie oznacza to jednak, że ma być ona monotonna. Istnieje wiele możliwości, by posiłki były smaczne, sprawiały przyjemność i przede wszystkim nie szkodziły. Niezbędne jest przy tym zachowanie pewnych zasad.

Cukrzyca – sprawka genów i cywilizacji
Cukrzyca jest cukrzycy nierówna, a ze względu na przyczyny i przebieg można wyróżnić jej różne typy. Natomiast pielęgnowanie właściwych nawyków żywieniowych jest w tym wypadku jeszcze bardziej istotne niż przy zachowanych wszelkich normach zdrowotnych. Występowanie cukrzycy typu 1 i 2 ma w dużej mierze podłoże genetyczne. Ponadto cukrzycą typu 2 w dużym stopniu zagrożone są osoby otyłe i jest to choroba o charakterze cywilizacyjnym. Tymczasem we wstępnej fazie można ją leczyć dietą. Jak powinien wyglądać jadłospis osoby, której dotyczy ten problem?

Poza lekami obniżającymi stężenie cukru we krwi diabetyk może dbać o zachowanie dobrego zdrowia poprzez dostarczanie sobie od 4 do 6 niskokalorycznych posiłków dziennie. Przy cukrzycy typu 1 powinno być ich nawet od 6 do 7. W każdym wypadku regularność jest tu cechą pożądaną. W tym czasie należy dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Proporcjonalna zawartość wszystkich przyjmowanych w ciągu dnia pokarmów powinna wyglądać następująco: węglowodany 55–60%, tłuszcze 20–30%, białka 12–15%.

Cukrzyca na słodko – węglowodany
Co ciekawe, cukry – czyli węglowodany – w dalszym ciągu stanowią większą część diety. I to pomimo tego, że cukrzycę charakteryzuje trudność organizmu w ich przyswajaniu (chodzi tu o zaburzenia w produkcji lub samego działania insuliny – hormonu, który odgrywa w metabolizmie węglowodanów zasadniczą rolę). Są one w dalszym ciągu istotne. Tymczasem kolosalne znaczenie ma ich rodzaj. Podstawą powinny być te złożone, o niskim indeksie glikemicznym.

Jak radzi dietetyk Alicja Golonka, na co dzień pracująca w Gabinecie Dietetycznym "Proporcja" w Skawinie - W diecie cukrzycowej bardzo ważny jest odpowiedni dobór spożywanych produktów. Przede wszystkim pacjenci chorujący na cukrzycę powinni wybierać produkty bogate w błonnik pokarmowy. Należą do nich grube kasze, chleb razowy, płatki i otręby owsiane, suche nasiona, rośliny strączkowe, brązowy ryż, warzywa oraz owoce ze skórką. Dieta pacjenta z cukrzycą nie powinna zawierać przede wszystkim białego pieczywa, słodzonych napojów, słodyczy oraz żywności wysoko przetworzonej. Bardzo ważne są techniki kulinarne przyrządzania potraw. Należy unikać smażenia oraz długiego gotowania. Najczęstszymi powikłaniami stosowania nieodpowiedniej diety są niewydolność nerek, zaburzenia widzenia oraz choroby sercowo-naczyniowe.

Diabetolodzy zwracają również uwagę na spożycie warzyw i owoców. Skoki cukru po spożyciu gotowanej marchwi czy ziemniaków są bowiem nawet większe niż te po cukierkach. W praktyce warto wybierać te surowe, mniej słodkie, które w 100 g dostarczają do 10 g cukru.

Nie samymi węglowodanami żyje człowiek – tłuszcze w diecie
By uniknąć zaburzeń, o których wspomina ekspert, oprócz wykluczenia cukrów prostych (m.in. słodyczy), należy również zwracać uwagę na tłuszcze. Nasycone kwasy tłuszczowe powodują podwyższenie poziomu całkowitego cholesterolu we krwi. Natomiast jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe obniżają go. Mają również dobroczynny wpływ na układ krążenia oraz układ nerwowy. Warto sięgać więc po ryby morskie, w których znajdziemy ich duże ilości. Ponadto wartościowe będą oliwa z oliwek, olej rzepakowy czy olej sojowy.

Uwaga na białka
Tymczasem białko powinno pochodzić w połowie ze źródeł zwierzęcych, a w połowie z roślinnych. Specjaliści twierdzą, że dobrym wyborem jest chudy drób i wędliny, wołowina oraz po raz kolejny ryby, jaja i jego przetwory. Jeśli chodzi o białko roślinne, warto sięgać po warzywa strączkowe. Nasz organizm jest przy tym w stanie wytworzyć nawet 56 g cukru ze 100 g białka. Dlatego również na spożycie tego składnika pokarmowego trzeba uważać.

Dieta cukrzycowa w dużej mierze pokrywa się z zasadami zdrowego odżywiania. Oczywiście istnieje kilka obostrzeń. Natomiast około 175 milionów osób na całym świecie, dotkniętych tym schorzeniem, codziennie spożywa posiłki, w tym wielu czerpie z nich również satysfakcję. Jest to wykonalne.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto