Ponad 250 młodych ludzi z 42 krajów świata wyruszy w niezwykłą podróż pociągiem przez Polskę. Odwiedzą miejsca najważniejsze dla historii XX w. Wyruszą z Krakowa, pojadą przez Warszawę, by skończyć w Gdańsku.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Ponad 250 młodych ludzi z 42 krajów świata wyruszy w niezwykłą podróż pociągiem przez Polskę. Odwiedzą miejsca najważniejsze dla historii XX w. Wyruszą z Krakowa, pojadą przez Warszawę, by skończyć w Gdańsku. W stolicy zwiedzać będą m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego. "Ekspress Solidarności" na Dworzec Centralny przyjedzie już 28 sierpnia.

Obklejony nalepkami i rozśpiewany pociąg wyruszy z Krakowa 26 sierpnia. 250 młodych ludzi z całego świata, m.in. Chile, Meksyku, Ukrainy i Białorusi, odbędzie podróż przez ważne dla współczesnej historii Polski miejsca symbolizujące np. walkę o wolność i pokój z faszyzmem i komunizmem. Dla wielu jego pasażerów będzie to pierwsza szansa, by poznać polską historię.

- Nie znałem ani Polski, ani Polaków - wspomina ubiegłoroczną edycję Rafael z Meksyku. - Z podróży wróciłem szczęśliwy, ale też zacząłem sobie zadawać wiele pytań o siebie samego i o przyszłość mojego kraju - dodaje. Podobnie to wspólne doświadczenie pamięta Eric: - Nauczyłem się, że solidarność to coś więcej niż wspólna praca, to pomaganie w rozwoju.

- Uczestników rekrutowaliśmy parę miesięcy. Chcieliśmy, by to byli młodzi ludzie, ciekawi świata, zainteresowani prawami człowieka - opowiada Monika Kalinowska reprezentująca Europejskie Centrum Solidarności, organizatora przejazdu tym wyjątkowym pociągiem. - Chyba się nam udało, stworzyliśmy bardzo fajną grupę ludzi - dodaje.

Organizatorzy chcą, aby po skończonej wycieczce jej uczestnicy wcielali w życie codzienne wartości Solidarności i demokracji. - Dla każdego będzie to znaczyło coś innego: dla jednych przeprowadzenie przez ulicę starszej pani, dla innych walkę na rzecz wykluczonych dzieci ulicy z Brazylii - zaznacza Monika Kalinowska.

Tegoroczna edycja "Ekspressu Solidarności" odbędzie się w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pasażerowie Ekspressu Solidarności odwiedzą: Gdańsk i Westerplatte, Warszawę, Kraków, kopalnię soli w Wieliczce, hitlerowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. W stolicy wezmą udział w wykładach w Pałacu Kultury i Nauki, warsztatach oraz spotkaniach ze świadkami najnowszej historii oraz wybitnymi postaciami polskiego życia społecznego m.in. z Różą Thun. Odwiedzą też Muzeum Powstania Warszawskiego.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!