Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektrownia węglowa koło Żarnowca. Napięcie w okolicy już rośnie - 18.3.2007

Jacek Klein
Szykuje się największa inwestycja na Pomorzu. Dzisiaj w siedzibie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zostanie rozstrzygnięty przetarg na ponad 60 ha gruntów.

Szykuje się największa inwestycja na Pomorzu. Dzisiaj w siedzibie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zostanie rozstrzygnięty przetarg na ponad 60 ha gruntów. Nabywcą prawdopodobnie będzie firm Polish Power, która za 1,5 mld euro w okolicach Żarnowca chce zbudować elektrownię węglową. Na razie inwestycja owiana jest mgłą tajemniczości.

Nic praktycznie o inwestycji nie wiedzą władze gmin sąsiadujących z przyszłą elektrownią.
- Do 15 marca nie udzielamy żadnych informacji i nie kontaktujemy się z mediami. Nie możemy komentować też podanych w mediach informacji - dowiedzieliśmy się w spółce Polish Power będącej inwestorem.
Właśnie na 15 marca zaplanowane jest spotkanie u wojewody na którym spółka ma zaprezentować studium wykonalności inwestycji i technologię wytwarzania energii. Tymczasem już dzisiaj w siedzibie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ma zostać rozstrzygnięty przetarg na zakup ponad 60 ha należących do PSSE.
- Trwają procedury przetargowe i nie mogę udzielić żadnych informacji - powiedział Włodzimierz Ziółkowski, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Jak się jednak nieoficjalnie dowiedzieliśmy do przetargu zgłosiła jedna firma - Polish Power.
Obawy o turystykę i środowisko
Inwestor powinien poinformować i władze samorządowe i społeczność. Jak na razie o wszystkim, nawet o planowanej inwestycji dowiadujemy się z mediów. Każdemu elektrownia węglowa kojarzy się z ciemnymi chmurami dymu z kominów i jeśli tak ma wyglądać ta inwestycja na pewno nie będziemy jej popierać - powiedział Jarosław Białk, zastępca wójta gminy Krokowa na terenie, której leży 90 proc. ziemi pod elektrownię.
- Nikt nic nie wie. Prawdopodobnie wiemy jeszcze mniej niż dziennikarze. O budowę pytał się już nawet starosta. Patrzył mi się głęboko w oczy i też był trochę zaskoczony, że nie wiem absolutnie nic na ten temat. Trochę dziwna jest to sytuacja - dodaje Zbigniew Walczak, wójt gminy Gniewino.
- Trudno mi komentować protesty władz samorządowych. Prawdopodobnie wynika to z małej wiedzy. Oczywiście zawsze możemy przecież wrócić do etapu lamp naftowych. To też jest jakieś rozwiązanie - ocenia Ziółkowski.
Władze Krokowej, Gniewina oraz innych gmin obawiają się, że elektrownia zaszkodzi nie tylko środowisku, ale także interesom mieszkańców regionu.
- Nasza gmina jak i gmina Krokowa są gminami dosyć zamożnymi. Inwestujemy w turystykę i nadal będziemy inwestować. Nie będziemy się zabijać o inwestora dla kilkuset miejsc pracy - dodaje Walczak.
Do byłego już wojewody list protestacyjny wysłały władze gminy Choczewo.
- Elektrownia przyczyni się do degradacji nadmorskich terenów, a mieszkańcy zostaną pozbawieni źródeł dochodu, nastąpi odpływ turystów i zmniejszenie zainteresowania inwestorów terenami rekreacyjnymi co oznacza spadek cen gruntów - pisze wójt Jacek Michałowski.
Bezpieczna dla środowiska?
Polish Power przekonuje, że do wytwarzania energii zastosuje najnowocześniejsze dostępne technologie i elektrownia będzie spełniać najostrzejsze normy emisji zanieczyszczeń. Węgiel ma być najpierw zgazowany, a gaz będzie napędzał turbiny. W przyszłości elektrownia ma być praktycznie bezemisyjna.
- Jeżeli normy deklarowane przez inwestora będą spełnione elektrownia nie będzie uciążliwa dla środowiska. Nowe technologie w energetyce są nastawione na spełnienie ostrych norm ekologicznych. Eliminowana jest emisja pyłów i gazów do atmosfery - uważa prof. Andrzej Bytnar ekspert z Instytutu Energetyki.
Innego zdania są ekolodzy.
- Technologie oparte na węglu nie są całkowicie czyste i dwutlenek węgla nie będzie całkowicie wyeliminowany - uważa Magdalena Zowsik z organizacji Greenpeace. - Trwają dopiero badania nad instalacjami umożliwiającymi składowanie go pod ziemią. Instalacje takie będą dostępne dopiero za kilkanaście lat. Zdecydowanie nie ma miejsca na taką inwestycję w tym miejscu i będziemy się jej sprzeciwiać.
Megawaty z węgla
Elekrtownia ma mieć moc 1,6 tys. MW. Przy jej budowie ma znaleźć kilka tysięcy pracowników. W samej elktrowni ma pracować ok. 100 osób. Rocznie zużywać ma ok. 3,5 mln ton węgla. To 64 tys. wagonów, czyli średnio sześć pociągów dziennie prze okrągły rok. Z miliona ton węgla powstaje 300 tys. ton popiołów.
- Co się z nimi stanie - pyta Jarosław Białk. - Nie wyobrażam sobie aby były one składowane na trenie gminy.
Elektrownia jest potrzebna
Pomorze potrzebuje nowej elektrowni aby zabezpieczyć rosnące potrzeby energetyczne.
- Dzięki powstaniu nowej elektrowni Pomorskie przestanie być poszkodowane - mówi Henryk Ćwikliński, ekonomista z Uniwersytetu Gdańskiego. - Obecnie każdy z nas musi porywać wysokie koszty związane z przesyłem energii elektrycznej.
- Z pewnością elektrownia na północy jest potrzebna chociażby dla stabilizacji sieci energetycznej. Trudno jednak mi stwierdzić czy inwestowanie w elektrownię węglową ma przyszłość. Na pewno korzystniejsza dla środowiska byłaby elektrownia atomowa - mówi Szymon Duniec, prezes Atel Polska, firmy zajmującej się dystrybucją energii elektrycznej.
W strategii Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego do roku 2020 nie została przewidziana budowa elektrowni węglowej. Przewidywana jest budowa wysokometanowej elektrowni gazowej.

Co wiemy o inwestorze
Firma Polish Power SA została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 06.07.2006 r. Zarząd jest jednoosobowy, prezesem jest Tadeusz Kilian. Rada Nadzorcza składa się z trzech osób: Uwe Volker Bilitza, Peter Adolf Pretor, Stefan Volk. Głównym przedmiotem działalności jest wytwarzanie, przesyłanie oraz dystrybucja i sprzedaż energii elektrycznej, produkcja i dystrybucja ciepła. Jedynym akcjonariuszem w polish Power jest firma Cochco SA z siedzibą w Luksemburgu. Specjaliści z branży nie znają firmy Cochco z Luksemburga. Nieoficjalnie mówi się, że jest to jakiś rodzaj funduszu kapitałowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto