Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Epidemia żółtaczki w Warszawie. W tym roku tyle przypadków, co przez 10 lat!

red
Epidemia żółtaczki w Warszawie. W tym roku tyle przypadków, co przez 10 lat
Epidemia żółtaczki w Warszawie. W tym roku tyle przypadków, co przez 10 lat Pixabay.com
Lekarze alarmują o rosnącej liczbie zachorowań na Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A. Sytuacja dotyczy całego kraju, ale najgorzej jest w Warszawie. W poprzednich latach w stolicy diagnozowano po 3-4 takie przypadki rocznie. W tym roku od stycznia do października stwierdzono już ich 504. Dla porównania, w całej Polsce zanotowano 1685 przypadków.

Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A to żółtaczka pokarmowa. Nazywana jest też chorobą brudnych rąk. Objawy WZW typu A to osłabienie, senność, bóle głowy, brak apetytu. Zdarzają się też gorączka i bóle wątroby. Nasza skóra przybiera żółtą barwę i zaczyna swędzieć.

Do zakażenia w większości przypadków dochodzi drogą pokarmową poprzez spożycie wody (także w formie kostek lodu) zakażonej przez osoby, które nie zdezynfekowały odpowiednio rąk lub żywności np. umytych w zakażonej wodzie warzyw lub owoców lub ryb, owoców morza z wód zanieczyszczonych zakażonymi fekaliami.

Zobacz też Zawalił się budynek na Mokotowie. Ewakuowano okoliczne budynki! [ZDJĘCIA]
- Często odbywa się to nie z naszej winy. Wystarczy, że kelner w restauracji nie umyje rąk, a potem poda nam napój, do którego doda trochę lodu. Podstawowym problemem jest brak odpowiedniej higieny - tłumaczy Joanna Narożnik, rzecznik prasowy Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie.

- Choroba rozwija się także w środowisku homoseksualistów. Innym, coraz częstszym powodem zachorowań, jest przywożenie bakterii z zagranicy. Coraz więcej podróżujemy, próbujemy tam różnych potraw, a zwłaszcza wyprawy do egzotycznych krajów nie zawsze muszą oznaczać przebywanie w sterylnych warunkach. Warto o tym pamiętać - wyjaśnia Joanna Narożnik.

Choroba ustępuje samoistnie w ciągu maksymalnie 6 miesięcy. Nie zawsze jednak organizm w pełni się jej pozbywa. Jeśli wystąpią powikłania, mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Nie ma leku, który przyspieszyłby eliminację wirusa z organizmu. Choremu zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej, odpowiednią dietę i nawodnienie. Najskuteczniejszą ochroną przed zakażeniem jest szczepienie. Szczepionki przeciwko WZW typu A są przeznaczone dla wszystkich, którzy ukończyli pierwszy rok życia.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto