EuroBasket 2009: Polska - Litwa 86:75

Marcin Indzierowski
Dobry początek meczu naszych reprezentantów zapowiedział, jak się okazało, również wspaniały koniec.

Reprezentacja Polski rozpoczęła mecz w składzie: Krzysztof Szubarga, David Logan, Michał Ignerski, Maciej Lampe i Marcin Gortat. Pierwsza piątka Litwy to: Andrius Mazutis, Arturas Jomantas, Linas Kleiza, Krzysztof Ławrynowicz, Robertas Javtokas.

I kwarta to świetny początek dla Polski. Lampe trafia spod kosza, a po chwili także z dystansu - 5:0! W kontrze z góry pakuje piłkę do kosza Ignerski i jest 7:0. Trener prosi czas dla Litwy po zaledwie 99 sekundach meczu. Kolejna kontra i jest 9:0 dla Polski po 3 minutach gry.

Litwini w końcu zaczęli trafiać, ale my dotrzymujemy im kroku. Po trójkach Szubargi i Logana jest 17:7. Trafia Petravicius, ale piękną akcją 2+1 odpowiada Lampe, który ma już na koncie 8 punktów. Prowadzimy 20:9!

W niecałą minutę tracimy siedem punktów z rzędu i teraz to Katzurin prosi o przerwę. 20:16 dla Polski, 2 minuty do końca kwarty.

Następnie mamy blok Gortata, Szubarga trafia w kontrze spod kosza i jest 22:16. Celną trójką odpowiada Maciulis, po nim trafia też Petravicius. Litwin ma już 8 punktów, a prowadzenie Polski stopniało do zaledwie jednego oczka i jest 22:21.

Tracimy prowadzenie po punktach Maciulisa. Na szczęście, na koniec kwarty z dystansu trafia skuteczny dziś Szubarga (już 8 punktów) i po 10 minutach Polska jest minimalnie lepsza. 25:23.

Rozpoczyna się II kwarta: Szubarga zabiera piłkę Mazutisowi i zdobywa swój 10. punkt. Po drugiej stronie parkietu na linii rzutów wolnych staje Javtokas. I myli się dwa razy!

Polacy mają kłopot z wyprowadzaniem piłki. Jasaitis doprowadza do remisu (27:27), ale Logan trafia z dystansu po raz drugi w meczu. Jest 30:27 w 13. minucie.

Zmiana na rozegraniu w polskim zespole, wchodzi Koszarek za Szubargę. Logan trafia ponownie, a za chwilę Koszarek rzuca piłkę ponad obręcz, a Gortat pakuje ją z góry! 34:27 - Butautas znów bierze czas!
W obu drużynach punktowało dotychczas po pięciu zawodników.

Gortat znów skuteczny i jest 36:27 w połowie drugiej kwarty.

Po dwóch niecelnych wolnych Jomantasa z Hali Stulecia zgasło światło!
Przerwa w meczu, błyskają flesze. Światło jest w kuluarach hali. Czekamy na usunięcie awarii.

Power is back! Gramy dalej. 4,43 minuty do końca pierwszej połowy

Nie do zatrzymania jest Petravicius (5/5 z gry), a pod drugim koszem zbiera i trafia Gortat. Nasz jedynak w NBA po chwili łapie drugi faul.

Na parkiecie są obaj nasi rozgrywający, ale gubimy piłkę przy rozegraniu akcji (Szubarga). Szybka rehabilitacja i Szubi zdobywa swój 12. punkt, a po chwili asystuje Gortatowi. 42:32, minuta do końca połowy

Lampe faulowany przez najlepszego z Litwinów. To jego trzeci faul. Katzurin bierze czas i rysuje ostatnią akcję Polaków przed przerwą.
Z ostatniej akcji nic jednak nie wyszło, ale i tak jest dobrze. 42:32 dla Polski po dwóch kwartach. Dla biało-czerwonych 12 punktów rzucił Szubarga, po 10 Logan i Gortat. Najskuteczniejszy z Litwinów to Petravicius (11 oczek).

Teraz na parkiecie królują cheerleaderki.

Trzecią kwartę
dobrze zaczynają nasi wysocy. Trafia Lampe, a także Gortat. U Litwinów odpowiada Mazutis, a po raz pierwszy z gry myli się Petravicius. 46:34.

Petravicius znów nie trafia, choć ładnie oszukał Gortata, który ma już na koncie double-double (12 puktów, 10 zbiórek). 48:36 (7,02 do końca 3. kwarty)

Lampe trafia za 2, to jego 14. punkt. W połowie trzeciej kwarty prowadzimy 12 punktami (52:40).

Niezawodny wśród Litwinów jest Jasaitis (13 punktów), który dziś jeszcze nie spudłował (5/5 za 2, 1/1 za 3). Zmiana w naszej reprezentacji. Pierwszy raz odpoczywa Gortat, za niego wchodzi Szewczyk.

Zszedł Gortat i od razu Javtokas łatwo trafia spod kosza. W odpowiedzi trafia Lampe. Teraz na odpoczynek udaje się Logan, a za niego po raz pierwszy dzisiaj Chyliński. 56:45, 2,30 do końca kwarty.

Głośne Polska! Polska! w Hali Stulecia i kolejne trafienie Lampe. W rewanżu efektowny wsad Javtokasa. 58:47, 1,10 do końca kwarty.

Powraca na parkiet Gortat, ale Szewczyk pozostaje na parkiecie. Na ławce siada Lampe.

Szewczyk niedługo pozostał na parkiecie, za niego wszedł bowiem Roszyk.

Ignerski poszedł na przebój i trafił. 60:49

Na parkiet wbiegł litewski kibic i zaprezentował tylną część ciała zdejmując spodnie. Ochrona szybko usunęła intruza z parkietu.

Logan nie trafia za 3 na koniec kwarty, ale i tak prowadzimy 60:50. Coraz bliżej, coraz bliżej. Jeszcze tylko 10 minut....

Lampe ma już 20 punktów, Polska prowadzi 62:54. Ignerski!!!!
Za 3! 65:54

Igła jeszcze raz szyje!!!! 68:54

A teraz Ignerski zbiera w obronie, by po chwili jeszcze raz przymierzyć za 3!!! To jego trzecia trójka w ciągu minuty. 71:56 - czas dla Litwy!

Jasaitis za 3.... ale w końcu się myli! Nie myli się za to Logan, który popisuje się wsadem w kontrze. Euforia na trybunach, 73:56 dla Polski

Ignerski z rogu za 3, ale on też jest tylko człowiekiem. Tym razem nie trafia, ale i tak aż miło spojrzeć na tablicę wyników. 75:58.
5,35 do końca meczu, kolejny czas dla Litwy.

Wynik rewelacja, trzeba tylko uważać na faule. Koszarek ma 4, ale on teraz nie gra. Po 3 przewinienia mają obecni na boisku Ignerski, Logan i Gortat.

Wysoka obrona Litwinów i błąd Szubargi. Tracimy piłkę., co szybko wykorzystują goście. Kolejna strata, teraz Szubarga. Katzurin natychmiast bierze czas. 75.63, 4,53 do końca

Litwini konsekwentnie wysoko bronią, ale Ignerski wymusza faul.... Trzech zawodników skoczyło do Lampego, kolejny faul, sędziowie łagodzą atmosferę...

I znów strata, Logan po raz siódmy, brrrr.... Na szczęście w obronie efektowny blok Gortata. Ignerski za 3, ale kompletnie niecelnie, szybko się jednak poprawia. Trafia za faulem za 2, z wolnego też wykorzystał. 78:65, 3,50 do końca.

Logan ósma strata!

Szubarga zagrzewa publikę do jeszcze głośniejszego dopingu. Oni tego potrzebują, bo jeszcze muszą przetrwać ponad 200 sekund do ostatniej syreny. 78:67.

Gortat fauluje po raz czwarty i musi bardzo uważać....

Na szczęście Litwini są dziś mało skuteczni na linii rzutów wolnych.

Logan wymusza faul i wędruję na linię. Nie trafia w pierwszej próbie, ale poprawia się w kolejnej. 79:68.
2,50 minuty do końca.
Maciulis za 3 - 79:71.

Logan wreszcie pomyślał, długo rozgrywa, ale nie trafiamy w ataku, mimo dwóch zbiórek.
Pod drugim koszem Ignerski blokuje wielkiego Javtokasa! Jeszcze tylko 90 sekund, a jeszcze będą dwa rzuty wolne, bo faulowany był Gortat. Gortat trafia raz, 80:71.

Logan wsadem zdobywa punkty, 82:73, jeszcze tylko minuta i...

Tego meczu nie da się już przegrać, Litwini już nic nam nie zrobią. Logan trafia dwa wolne, Hala szaleje. 84:73, pół minuty.

Czas dla Litwy, choć tu już nic się nie zmieni. Głośne "dziękujemy, dziękujemy" na trybunach. A Litwini cichutko, choć przez cały mecz pięknie dopingowali swoich chłopaków.

Kolejny czas, teraz dla Polski. to dobrze, kibice mogą dłużej świętować. Niezapomniany wieczór w Hali Stulecia.

Gortat na koniec próbował za trzy, nie trafił, ale to nieważne, bo... Polska - Litwa 86:75.
Najwięcej punktów dla Polski: Lampe - 22, dla Litwy - Jasaitis - 21.