Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejski Dzień Języków w Złotych Tarasach

Redakcja
- Szybciej można dotrzeć do umysłów i serc ludzi, jeśli się mówi ich językiem – przekonywała p.o. dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marie Therese Duffy Haeusler podczas imprezy z okazji Europejskiego Dnia Języków.

W czwartek Złote Tarasy rozbrzmiały wszystkimi językami Europy. Oprócz angielskiego i niemieckiego można było usłyszeć i nauczyć się podstaw mniej popularnych w Polsce języków, np. bułgarskiego czy greckiego.

Na pierwszy poziom centrum handlowego przybyło kilkadziesiąt wycieczek szkolnych z podstawówek, gimnazjów i liceów. - Lubię uczyć się języków, bo dzięki temu mogę się porozumieć w innych krajach, np. w czasie wakacji. Kiedy widzę fajnego chłopaka gdzieś za granicą, mogę po prostu podejść i zagadać po angielsku – mówi MM-ce gimnazjalistka Asia. – Ja niedawno rozpoczęłam naukę francuskiego. Je t’aime! – krzyczy ze śmiechem jej koleżanka Iwona i rzuca się na szyję stojącemu obok chłopakowi.

Dzisiejszą imprezę rozpoczął Krzysztof Dunowski z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści MuBaBaO, który opowiadał bajki z różnych krajów. Zaraz potem na scenie pojawili się Lippy i Messy z serialu telewizyjnyego dla dzieci, który powstał we współpracy Redakcji Dziecięcej Programu I Telewizji Polskiej ze szkołą języka angielskiego Gama-Bell w Krakowie. W serialu występują dwaj klauni oraz czarodziej Wizzy. – Hello, I’m Lippy. What’s your name? How are you? – pytał jeden z klaunów, spacerując pomiędzy dziećmi, które chętnie odpowiadały po angielsku na pytania.

W samo południe oficjalnie rozpoczęto Europejski Dzień Języków. - Jestem Portugalczykiem, ale mieszkam w Polsce. Nauczyłem się języka polskiego, aby zrozumieć lepiej Polaków i ich kulturę. Języki ułatwiają i uprzyjemniają życie, dzięki nim możemy podróżować, poznawać ludzi, znaleźć dobrą pracę – mówił José Carlos Costa Dias, przewodniczący Stowarzyszenia Narodowych Instytutów Kultury EUNIC, które zorganizowało dzisiejszą imprezę.

Paweł Poszytek, współgospodarz i dyrektor programu „Uczenie się przez całe życie” zachęcał dzieci i młodzież do przeżycia przygody, jaką jest uczenie się języków. – Cieszcie się nauką. Przyniesie Wam to korzyści osobiste i zawodowe. Podkreślał, że nie trzeba doskonale znać języka obcego. - Bardzo często opanowanie tylko cząstkowych kompetencji w danym języku wystarcza do tego, żeby się porozumieć w podstawowych sytuacjach, np. kiedy pytamy o drogę czy wybieramy się do zagranicznej restauracji.

Jego słowa potwierdzili uczniowie z XLVI Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego. Przygotowali kilka scenek w języku hiszpańskim i opowiedzieli o stworzonym przez ich szkołę multimedialnym słowniku polsko-angielsko-hiszpańskim. Na koniec dali popis umiejętności muzycznych,  wykonując piosenkę z filmu „Desperado” oraz „Vayamos Companieros”.

Europejski Dzień Języków przypada 26 września. Jest obchodzony od 2001 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto