Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fabryka Norblina w Warszawie. Na wielkich saniach przesuwają zabytkowy budynek. Spektakularna budowa na Woli [ZDJĘCIA]

Marcin Śpiewakowski
Marcin Śpiewakowski
Jeden z zabytkowych budynków dawnej fabryki Norblina w Warszawie został w całości przesunięty w celu wykonania ścian szczelinowych oraz konstrukcji żelbetowej. Po dokonaniu wzmocnień budynek wróci na swoje dawne miejsce. Ostatni raz w Warszawie taki proces miał miejsce w latach 70. XX w.

Operacja relokacji trwa już kilka miesięcy. Jej pierwszy etapem było dokładne zabezpieczenie ważącego ponad 900 ton budynku o powierzchni 380 mkw. Kolejnym krokiem było odcięcie go przy nasadzie i przesunięcie po przygotowanych wcześniej ośmiu belkach ślizgowych. Budynek przenoszony był za pomocą siłowników i zamontowanych do nich prętów wysokiej wytrzymałości. Do wykonania tego zadania niezbędny był układ hydrauliczny składający się z sześciu siłowników (każdy oddziałuje z siłą ok. 56 ton) oraz pompy hydraulicznej o mocy 700 bar. Jego pracę wspomagały urządzenia pomiarowe oraz pomocnicze.

Historia fabryki Norblina

Relokowany budynek zlokalizowany jest w drugiej linii zabudowań, patrząc od strony ulicy Prostej. Jest wpisany do Rejestru Zabytków Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a jego historia sięga 1854 r. Obecnie jest najbardziej wysuniętym na zachód reliktem tzw. domu fabrycznego Edwarda Luckfielda. Dom fabryczny został wybudowany przez Edwarda Luckfielda i Gustawa Hennigera, a pod koniec lat 50. XIX w. został przejęty przez firmę Bracia Buch z Petersburga, która zasłynęła z produkcji wyrobów galerii metalowej. Za czasów Luckfielda i Hennigera oraz Braci Buch, a także przez pierwszych kilka lat funkcjonowania Norblin i Spółka, parter i piętro domu fabrycznego stanowiły dwie hale, w których mieściła się cała produkcja.

Później funkcjonowały w nim różne wydziały fabryki. Działania wojenne związane z powstaniem warszawskim doprowadziły do rozczłonkowania domu fabrycznego na trzy części. Po wznowieniu produkcji w latach 40. w najbardziej wysuniętej na zachód części została umiejscowiona hala zakuwarek i czyszczarni. Po ustaniu produkcji fabrycznej budynek pełnił inne funkcje, m.in. swoją siedzibę miał tam dawny Teatr Scena Prezentacje.

Po wykonaniu ścian szczelinowych oraz konstrukcji żelbetowej budynek zostanie przeniesiony na swoje pierwotne miejsce i tam docelowo ustabilizowany. W przyszłym kompleksie Dawnej Fabryki Norblina będzie przeznaczony pod lokale gastronomiczne. Swoje miejsce znajdą tam dwie restauracje – jedna zostanie zlokalizowana we wschodniej, a druga w zachodniej części budynku.

Nowa fabryka Norblina - co czeka nas na miejscu?

Projekt odbudowy Fabryki Norblina ciągnął się od 2008 roku. Grupa Capital Park, który wykupiła tereny, czekała na ostateczną zgodę miasta na zabudowę. Ostatecznie ustalono, że na tym terenie mogą powstać zabudowania o maksymalnej powierzchni 64 tys. m kw. Tyle właśnie będzie liczył ArtN.

Między ulicami Prostą, Łucką i Żelazną powstanie kompleks kilkunastu budynków i wewnętrznych uliczek, który obejmie 9 poziomów nadziemnych i 4 podziemne. Z ponad 64 tys. mkw. powierzchni użytkowej, 39 tys. mkw. zajmą powierzchnie biurowe w wysokim standardzie, a pozostałe 24 tys. mkw. powierzchni zostanie poświęcone funkcji rozrywkowo-usługowo-handlowo-kulturalnej. W jej ramach będzie działać m.in. OH! Kino w niespotykanej dotąd odsłonie oraz BioBazar - pierwszy w Polsce certyfikowany targ z żywnością i produktami ekologicznymi. Funkcjonować będzie także foodcourt, a także strefa modowa oraz wellness.

Zwieńczeniem projektu, bezpośrednio nawiązującym do historii miejsca, będzie Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina, w którym znajdą się m.in. unikatowe kolekcje platerów, a także odrestaurowane, zabytkowe maszyny fabryczne stanowiące cały ciąg produkcyjny dawnej Walcowni Metali Warszawa. W trakcie rewitalizacji terenu odnowionych zostanie 9 zabytkowych budynków i 2 historyczne, a także 44 maszyny i urządzenia z dawnej fabryki.

Cały kompleks ma być gotowy w 2020 r. Wizualizacje możecie zobaczyć w tym miejscu: Fabryka Norblina powróci. Odnowione hale, szklane biurowce i muzeum [WIZUALIZACJE]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto