Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fajerwerki Warszawa 2018/19. Jak używać fajerwerków? Zasady bezpieczeństwa i artykuły prawne dotyczące pirotechniki

Konrad Dąbrowski
Łukasz Kowalski /ARCHIWUM
Choć w tym roku podczas nocy sylwestrowej zabraknie pokazu fajerwerków organizowanego przez miasto, wciąż z pewnością znajdzie się wielu amatorów pirotechniki, którzy sami postanowią ubarwić niebo. Istotne, aby przy odpalaniu fajerwerków pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i prawa - tak aby szampańskiej zabawy nie zakończyła wizyta w szpitalu czy na komisariacie. Przejdź do artykułu poniżej, aby dowiedzieć się jak bezpiecznie korzystać z fajerwerków.

Jak bezpiecznie korzystać z fajerwerków?

Fajerwerki przeważnie kojarzą się ze świetną zabawą i celebrowaniem ważnych wydarzeń. Niestety, często zdarza się, że element, który w założeniu miał uatrakcyjnić rozrywkę, odpowiada za wyrządzone szkody i liczne obrażenia. Jak używać pirotechniki, aby wyjść z tego bez szwanku?

  • kupuj fajerwerki wyłącznie u pewnego źródła (oznaczenie producenta, właściwe przechowywanie, polska instrukcja obsługi)
  • przeczytaj ze zrozumieniem instrukcję obsługi
  • nie używaj fajerwerków tzw. samoróbek - nie próbuj też konstruować własnych wynalazków pirotechnicznych
  • z pirotechniki nie powinny korzystać osoby nietrzeźwe
  • fajerwerki należy odpalać wyłącznie na otwartej przestrzeni (czyste, niepalne podłoże)
  • nie strzelaj "z ręki"
  • odpal fajerwerki w bezpiecznej odległości od pozostałych ludzi
  • wyrzutnie i rzymskie ognie wymagają pewnego umocowania

Jak używać fajerwerków? Rady policjanta i sprzedawcy

Należy pamiętać, iż niestosowanie się do wyżej wymienionych zasad grozi poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, czy nawet kalectwem. W trosce o siebie i innych każda osoba odpalająca pirotechnikę w sylwestra powinna robić to w sposób bezpieczny.

Kwestie prawne

Poza niepisanymi zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa istnieją jeszcze przepisy prawne, które nierzadko odnoszą się do używania fajerwerków.
W kodeksie wykroczeń artykuł. 51. § 1. mówi, że kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Wyjątkiem od tej reguły jest wyłącznie noc sylwestrowa.
Ponadto:

Art. 83. § 1. Kto nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi albo wykracza przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Co więcej, sprzedawcy, którzy pozwolili na zakup pirotechniki osobom niepełnoletnim muszą liczyć się nawet z karą pozbawienia wolności na 2 lata.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto