Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

FC Barcelona Escola Varsovia. Tu trenują przyszłe gwiazdy piłki [WIDEO, ZDJĘCIA]

Michał Litorowicz
Fot. Michał Litorowicz
Od kilku lat na terenie dawnych zakładów Polfy Tarchomin funkcjonuje niecodzienny, jak na warszawskie warunki kompleks sportowy. Działa tu bowiem ośrodek szkoleniowy FC Barcelona Escola Varsovia i klub sportowy Escola Varsovia. Historia tworzonego od podstaw warszawskiego klubu piłkarskiego, z sukcesami szkolącego młodzież, przeplata się tu z wątkiem jednej z najsłynniejszych drużyn piłkarskich na świecie – FC Barcelony.

Powstała w 2011 roku FC Barcelona Escola Varsovia szkoli dzieci w wieku od 6 do 12 lat. W siedzibie szkółki, przy ulicy Fleminga 2 na każdym kroku możemy natknąć się na wizualia związane z katalońskim klubem – od herbu, przez malunki na ścianach przedstawiające słynnych wychowanków Barcy, po sklep z gadżetami. To jednak dopiero początek – podstawą jest tu możliwość treningu według całościowego modelu rozwojowego opracowanego przez FC Barcelonę. Ma to przełożenie zarówno na same zajęcia z piłką, trenerów edukowanych w oparciu o barcelońskie programy, ale również przekazywane dzieciom idee, jakimi od dawna kieruje się pięciokrotny triumfator Ligi Mistrzów. Dodajmy, że warszawska szkółka jest pierwszą taką inicjatywą w Europie – podobne możemy spotkać np. w Japonii czy Peru.

FCB Ecola Varsovia stawia więc na socjalizację młodych ludzi i wpojenie im umiejętności zdrowego współzawodnictwa, jak i radzenia sobie z przeciwnościami czy przegranymi. Poza centralą na Tarchominie, dzieci mogą trenować też na Bemowie, Targówku czy w Wilanowie. Z ramienia FC Barcelony projekt koordynuje Enric Daví Parera. Zapisać mogą się nie tylko dzieci w wieku od 6 do 12 lat, ale również młodsze roczniki – program FCB Kids przeznaczony jest dla dzieci w wieku 3 – 6 lat. Formularz wraz z cennikiem dostępny jest na witrynie FCB Escola Varsovia.

Mówiąc o FC Barcelona Escola Varsovia, nie można nie poruszyć wątku Escoli Varsovia (utworzonej w 2012 r.), również mieszczącej się przy Fleminga. Najbardziej utalentowani zawodnicy z warszawskiej szkółki Barcelony trafiają po ukończeniu 12 roku życia do Escoli, która działa na zasadzie klubu piłkarskiego. Jak widać, cały projekt oparty jest na zasadzie płynnej kontynuacji – szkolenie przebiega od wieku dziecięcego w formacie barcelońskim, a do ukończenia 19 roku życia, już w Escoli. Jak podkreśla pomysłodawca całego przedsięwzięcia Wiesław Wilczyński, o prawidłowości obranej niegdyś ścieżki mówią wyniki, osiągane przez wszystkie roczniki.

– Piłka nożna jest sportem bardzo wymiernym. Nasze działania w zakresie szkolenia młodzieży najlepiej widać w wynikach. W turniejach międzynarodowych pokonywaliśmy Manchester United czy Heerenveen. We wszystkich prowadzonych przez PZPN młodzieżowych rozgrywkach Escola Varsovia jest liderem, a nasi zawodnicy otrzymują powołania do reprezentacji Polski. Pokazujemy, jak własnym sumptem, przy pomocy życzliwych ludzi, a niekoniecznie wielkich publicznych środków można stworzyć projekt, który nie tylko przełoży się na sukcesy _stricte _sportowe, ale również zintegruje w swoich ramach wielu ludzi – od dzieci i młodzieży, przez rodziców po pracowników – stwierdza prezes. Dodajmy, że z klubu wytransferowany do Chelsea F.C. został bramkarz Marcin Bułka. Kolejnym goalkeeperem Escoli – Słoweńcem Żan-Lukiem Lebanem – interesuje się Barcelona i Tottenham. Przedstawiciele legendarnych klubów mają pojawić się w Warszawie 11 maja 2018 r., by obserwować 15-latka w treningu.

Kluczem do sukcesu młodych adeptów futbolu wychowywanych w FCB Escola Varsovia i Escoli Varsovia jest nie tylko zasada kontynuacji i świetnie zorganizowana baza (z szatniami, halami pneumatycznymi czy salą odnowy biologicznej), ale również indywidualne podejście do zawodników. Z wieloma Escola Varsovia ma już podpisane kontrakty – dzięki temu adepci mogą skupić się na treningu, nie niepokojeni przez _scoutów _innych klubów. Jest to kluczowa kwestia w kontekście długofalowego prowadzenia młodych piłkarzy.

Jak wielokrotnie podkreślał prezes Wilczyński, jak i pracownicy ośrodka, w ramach szkółki FC Barcelona Escola Varsovia, jak i klubu Escola wytworzyła się niespotykana atmosfera. Przez to, że była to inicjatywa oddolna, realizujący ją ludzie całościowo się w nią zaangażowali. Kolektywność rzeczywiście wypełnia to miejsce. Rodzice wraz z pracownikami oglądają poczynania młodych na murawie, a wieczorami nierzadko to dzieci oglądają poczynania grających ze sobą opiekunów. Wszyscy się tu znają i lubią – już po przekroczeniu progu ośrodka można poczuć, że zdecydowanie nie jest to zimny, skomercjalizowany projekt. Podkreślana jest tu też warszawska proweniencja całego konceptu – zarówno w akademia Barcelony, jak i klub mają w swojej nazwie słowo Varsovia.

– Jesteśmy zarówno ośrodkiem o charakterze międzynarodowym, jak i warszawskim. Trenują u nas zawodnicy z Nigerii, Ukrainy czy Słowenii. Chłopcy chodzą do polskich szkół, świetnie znają historię tego kraju, jak i utożsamiają się z tym klubem – dodaje Wilczyński. Jak zapowiada prezes, kolejnymi krokami w rozwoju FC Barcelona Escola Varsovia i Escoli Varsovia jest rozwój sekcji dziewczęcej, która wystartowała w tym roku, oraz realizacja zaplanowanego już programu sportowego dla niepełnosprawnych.

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto