Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal lampionów chińskich w Łazienkach Królewskich rozświetli otwarcie Ogrodu Chińskiego

Karolina Kowalska
festiwal lampionów chińskich w łazienkach królewskich
festiwal lampionów chińskich w łazienkach królewskich archiwum
Festiwal lampionów chińskich w Łazienkach Królewskich odbędzie się już w sobotę (2 sierpnia 2014 r. o godz. 21:00). Pokaz uświetni uroczyste otwarcie nowego Ogrodu Chińskiego w Łazienkach. Wydarzeniu patronuje Ambasada Chińska w Warszawie.

Festiwal lampionów chińskich w Łazienkach Królewskich rozświetli otwarcie Ogrodu Chińskiego

Udekorowaną kolorowymi lampionami Aleją Chińską w Łazienkach Królewskich rozświetloną wieczorami do godziny 23:00 można będzie spacerować do końca września.

Już trzeci rok z rzędu Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza na niezwykłe spotkania z kulturą i sztuką Chin. Wieczorne otwarcie stylowego Ogrodu Chińskiego uświetni występ zespołu tradycyjnej Opery Pekińskiej z miasta Heiliongjing. Spektakle odbędą się również 2 sierpnia o godzinie 12:00 w Amfiteatrze, 3 sierpnia o godzinie 11:00 i 17:00 w Ogrodzie Chińskim oraz 4 sierpnia o godzinie 19:00 w Teatrze Stanisławowskim w Starej Pomarańczarni.

Muzeum Księcia Gonga w Pekinie, partner Łazienek uczestniczący w międzynarodowym projekcie Ogrody Światła, dostarczyło wszystkie elementy architektoniczne tworzące Ogród Chiński - polichromowaną drewnianą altanę i pawilon, kamienny most, dwa lwy strzegące wejścia oraz marmurowe latarnie. Projekt i wszystkie elementy ogrodu wykonane zostały przez chińskich rzemieślników, zgodnie ze starym rzemiosłem i obyczajami, z materiałów w całości przywiezionych z Chin.

Ogród Chiński powstał dzięki koncepcji opracowanej przez prof. Edwarda Bartmana i arch. Pawła Bartmana z pracowni Architektury Krajobrazu. Ogród jest miejscem szczęśliwym i pełnym symboliki, dlatego na dzień otwarcia ogrodu wybrano 2 sierpnia, kiedy przypada obchodzone w Chinach Święto Zakochanych. Szczególne znaczenie ma Pawilon Chiński symbolizujący pierwiastek męski i ażurowa Altana Chińska - symbol kobiecości, które zostały połączone kamiennym mostkiem przerzuconym przez strumień symbolizujący drogę mleczną. Malowidła zdobiące pawilon i altanę mają również specjalne znaczenie. Osiem obrazów znajdujących się w środku pawilonu składa się na historię pełną tradycyjnych chińskich treści. Warto także zwrócić uwagę na dwa lwy stojące u wejścia do ogrodu, symbolizujące dostatek i bogactwo.

Pierwsze kolumny Pawilonu Chińskiego postawiono na terenie ogrodu rankiem 31 maja 2014 roku. - Przypominało to sadzenie drzewa i mimo, iż mogłoby się zdawać, że jest to jedynie konstrukcja architektoniczna, to jednak zawiera w sobie element życia - tak jak drzewo może stopniowo zapuszczać korzenie, kiełkować i wreszcie rozpościerać gałęzie – wspomina prof. Wang Hongbo znawca architektury chińskiej. W dniu Święta Wolności 4 czerwca odbyła się uroczystość umieszczenia ostatniej belki konstrukcyjnej Pawilonu Chińskiego.

III Festiwal Lampionów będzie obfitował w wydarzenia edukacyjne dla dorosłych, młodzieży oraz rodzin z dziećmi. Będą to m.in.: warsztaty gigongu, ceremonie parzenia herbaty, warsztaty używania laki azjatyckiej, spotkania z kulturą symboliczną Chin oraz warsztaty kaligrafii.

Zobacz także: Wygraj nietypowy przewodnik po Warszawie

Przez cały okres trwania Festiwalu Lampionów goście będą mogli również spacerować najdłuższą w ogrodach Łazienek Królewskich, udekorowaną lampionami, stylową Aleją Chińską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto