Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Artyści z całego świata pokażą swoje "Muzyczne Świątynie"

Karolina Kowalska
Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2015
Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2015 mat pras
Kilkudziesięciu muzyków i wokalistów z najodleglejszych zakątków świata przeniesie publiczność do koreańskich świątyń, w klimat tadżyckich misteriów i w sam środek mistycznych obrządków Pakistanu. W energetyczny trans wprowadzi kultowy nigeryjski afro beat. Już 21 września startuje jedenasta edycja Skrzyżowania Kultur, jednego z największych w Europie festiwali poświęconych muzyce etno. W tym roku pod hasłem "Muzyczne Świątynie".

- Opowiemy o duchowym bogactwie kulturowym Wschodu i nieprzemijalności wielowiekowej tradycji, która do dziś jest inspiracją dla artystów na całym świecie. Przedstawimy także muzyczne symbole afrykańskiego ruchu społecznego, walczącego o prawa człowieka. Zapraszamy wszystkich w niezwykłą podróż do źródeł muzycznego dziedzictwa – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, organizatora festiwalu.

Jednym z największych wydarzeń będzie koncert nigeryjskiego zespołu Egypt 80 z Seunem Kutim, spadkobiercą spuścizny legendarnego ojca Feli Kutiego, twórcy afrobeatu i obrońcy praw człowieka. Seun Kuti zagra utwory z najnowszego albumu „A Long Way To The Beginning”, na którym łączy tradycyjny afrobeat z elemantami jazzu i funku.

Kolejny akcent z Czarnego Lądu to Noura Mint Seymali. Artystka z Mauretanii, grająca na ardinie czyli dziewięciostrunowej harfie, przeznaczonej tylko dla kobiet.

Festiwal Skrzyżowanie Kultur stwarza jedyną w swoim rodzaju okazję do tego, by z bliska przyjrzeć się kulturze, która w niezmienionej formie po dziś dzień obecna jest w religijnych obrzędach Dalekiego Wschodu. Dzięki zaplanowanym koncertom i wydarzeniom odwiedzimy góry Pamir w Tadżykistanie, Pakistan, Koreę Południową, Iran i Kurdystan.

W tym roku szczególnie istotny podczas koncertów będzie ich duchowy wymiar – usłyszymy wersy sufickich poetów, słowa pieśni i modlitw, które wśród tamtejszych ludów są otoczone kultem. Przez kilka dni będziemy więc świadkami autentycznych, spirytualnych ceremonii.

Wraz z zespołem Baraji zgłębimy sens szamanistycznych obrzędów Korei Południowej. Inna koreańska grupa Geomungo Factory pokaże nam połączenie tradycyjnego brzmienia cytry z nowoczesnymi aranżacjami. Wystąpi też grupa Noreum Machi, specjalizująca się w koreańskiej sztuce perkusyjnej, nazywanej samul-nori.

Gościem festiwalu będzie także pieśniarz Sain Zahoor z Pakistanu, zdobywca BBC World Music Award, który zaprezentuje uliczną formę qawwali. Jest to modlitwa charakteryzująca mistyczną odmianę islamu.

W melancholijny świat starożytnej Persji wprowadzi publiczność mistrz tamtejszej sztuki wokalnej - Alireza Ghorbani. Młody artysta o niezwykłej skali głosowej jest jednym z najbardziej utalentowanych pieśniarzy Iranu. Kolejna irańska gwiazda to Kayhan Kalhor, wirtuoz gry na kemancze i zdobywca trzech nagród Grammy. W Warszawie wystąpi z Alim Bahrami Fardem, mistrzem gry na 96-strunowym dulcimerze.

Tradycyjne utwory kurdyjskie zaśpiewa Şivan Perwer, autor 25 albumów, który o wolności dla ludu kurdyjskiego śpiewał z takimi sławami jak Sting czy Peter Gabriel. Unikatowy koncert da zespół Badakhashan Ensamble, pochodzący z odległego i trudno dostępnego rejonu Tadżykistanu w górach Palmir, gdzie od wieków kultywuje się niepowtarzalną tradycję folklorystyczną.

Festiwal Skrzyżowanie Kultur to nie tylko rytmy z zagranicy. Tradycyjnie już usłyszymy także koncert pod nazwą Sounds Like Poland. W tym roku odbędzie się już trzecia edycja tego dnia, poświęconego w pełni polskiej muzyce etnicznej. Wstęp na koncerty tego dnia jest wolny. Niespodzianką będzie natomiast dzień pod nazwą "Kolektyw Europa", podczas którego zagrają muzycy krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Festiwal Skrzyżowanie Kultur przygotował też wyjątkowy koncert dla dzieci - "Mądrość afrykańskich griotów". Koncert będzie poświęcony tradycji opowiadaczy, muzyków, bardów, którzy odgrywają bardzo ważną rolę w społecznościach Afryki Zachodniej. Baśnie i opowieści zostaną zaprezentowane przy akompaniamencie braci Dembele z Burkina Faso oraz Amadou Foli z Senegalu.

Zobacz też: "Yuccie". Kim są nowi hipsterzy?

Organizatorzy zapraszają także na cykl warsztatów. Wszyscy pasjonaci azjatyckiej sztuki tańca, ciekawych niestandardowych sposobów pracy nad ciałem i wielbicieli tradycyjnej muzyki odległych rejonów świata będą mogli wziąć udział w lekcjach z niezwykłymi artystami. Warsztaty będą prowadzone przez mistrzów instrumentów, śpiewu, tańca i ekspresji scenicznej.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto