Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Festung Warschau”. Spacerownik pokazuje mało znaną Warszawę

Anna Zaczek
Anna Zaczek
Dzięki najnowszej książce Elżbiety Janickiej „Festung Warschau” możemy poznać zupełnie nowe oblicze Warszawy. W weekend autorka oprowadzała warszawiaków po nieznanych zakamarkach miasta.

Książka Elżbiety Janickiej „Festung Warschau” to spacerownik, z którym możemy wybrać się na spotkanie z Warszawą, jakiej dotychczas nie znaliśmy. Przemierzyć ulice stolicy w poszukiwaniu miejsc, w których czas się zatrzymał, a wspomnienia wojenne są wciąż żywe.

Warszawa stale się zmieniała pod wpływem kolejnych wojen, konfliktów ideologicznych i architektonicznych, jednak jeśli jesteśmy uważnymi obserwatorami, możemy zauważyć wiele miejsc, które wyglądają tak samo, jak w okresie wojny lub upamiętniają ówczesnych bohaterów.

Podwórkowe Kapliczki, Plac Szmalcowników, pomnik na placu Krasińskich, kryją w sobie niezwykłe historie. Można je poznać dzięki „Festung Warschau”. Takiej historii nikt nie nauczy się w szkole.

Trochę historii...

Przykładowa ciekawostka? Pałac Kultury i... Getto Żydowskie. Getto zostało utworzone przez okupacyjne władze hitlerowskie w roku 1940. Zajmowało obszar ok. 2,6 km/2. – Niewiele osób wie, że jego granice przebiegały także przez Pałac Kultury i Nauki – mówiła w sobotę na spacerze po Warszawie autorka przewodnika. Oprowadzała warszawiaków po miejscach, które opisuje w swojej książce.

Galeria zdjęć ze spaceru z Elżbietą Janicką »

Inną tajemnicę historii kryje miejsce, w którym obecnie znajduje się Teatr Lalka. Dawniej stał tam Dom Sierot Janusza Korczaka. Dlatego też w parku przy Pałacu Kultury (od strony ulicy Świętokrzyskiej) w 2006 r. powstał pomnik Janusza Korczaka w otoczeniu dzieci.

W „Festung Warschau” Elżbieta Janicka wspomina też m.in. o pomniku uciekinierów z getta, znajdującym się przy ul. Prostej. Przypomina o heroicznym czynie Kazika Rejtajzera, który wraz z Zygmuntem Frydrychem przedostał się na stronę aryjską, gdzie nawiązał kontakt z tamtejszym przedstawicielem ŻOB-u, Icchakiem Cukiermanem. Potem powrócił kanałami do getta w poszukiwaniu ocalałych.

– 9 maja wraz z polskimi pracownikami kanalizacji warszawskiej wyprowadził kanałami na aryjską stronę grupę około 30 bojowników. 10 maja bojowcy wyszli z kanałów przy ul. Prostej i zostali wywiezieni podstawioną ciężarówką do lasku w Łomiankach pod Warszawą – opowiada Janicka.

To wszystko tylko niewielka część ciekawostek o Warszawie. By poznać ich znacznie więcej, trzeba sięgnąć do książki „Festung Warschau” wydanej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej


Sylwester 2011 w Warszawie: oferty sylwestrowe

Awaryjne lądowanie Boeinga 767 - zobacz wideo

Zamieszki w Warszawie. Bitwa z bandytami

Jasnowidz Krzysztof Jackowski. Zobacz przyszłość..

dodaj artykułdodaj wpis do blogadodaj fotoreportażdodaj wydarzenie
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto