Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festyn i piknik uczczą pamięć Cudu nad Wisłą

Andrzej Rejnson
O wydarzeniach z sierpnia 1920 roku i o tym, jak Warszawa będzie obchodziła w tym roku 89. rocznicę wygranej bitwy Polaków z bolszewikami, pisze Andrzej Rejnson. Z jednej strony Józef Piłsudski, z drugiej Lew Trocki.

O wydarzeniach z sierpnia 1920 roku i o tym, jak Warszawa będzie obchodziła w tym roku 89. rocznicę wygranej bitwy Polaków z bolszewikami, pisze Andrzej Rejnson.

Z jednej strony Józef Piłsudski, z drugiej Lew Trocki. Obaj mają za sobą ponad stutysięczne armie. Tak wyglądała największa bitwa w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Nazywana Bitwą Warszawską rozegrała się w połowie sierpnia także na obrzeżach stolicy. Dzięki śmiałemu manewrowi udało się odeprzeć atak Rosji Sowieckiej. Te kilka dni między 12-25 sierpnia są okazją do świętowania wielkiego tryumfu Polski.

Cud nad Wisłą, bo tak też mówi się o Bitwie Warszawskiej, ma swoje specjalne miejsce w historii całego globu. - To 18. decydująca bitwa w dziejach świata - tak napisał o niej ambasador brytyjski lord Edgar Vincent D'Abernon. Wszystko to na skutek śmiałego manewru oskrzydlającego wojsk polskich znad Wieprza, dzięki któremu zatrzymane tuż przed stolicą siły bolszewickie poniosły sromotną klęskę. Jak twierdzą eksperci, bitwa ta przyczyniła się do uratowania zachodniej Europy przed najazdem wojsk sowieckich.

Nic więc dziwnego, że 15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego - święto, w którym udział biorą dorośli i dzieci. W tym roku zabraknie jednak defilady wojskowej, która w ubiegłych latach opanowywała Al. Ujazdowskie. Nie zobaczymy więc piechoty, czołgów czy samolotów F-16. Jak tłumaczy Ministerstwo Obrony Narodowej, wszystko z powodu szalejącego kryzysu. Dzięki temu rząd zaoszczędzi około 1 mln zł.

To nie oznacza jednak, że święto ominie Warszawę dużym łukiem. W sobotę od godz. 12 do Ogrodu Saskiego, zaprasza stołeczny ratusz. Po uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się piknik rodzinny, podczas którego wystąpi orkiestra dęta z Wołomina. Pojawi się też sam marszałek Piłsudski. Na najmłodszych czeka gra historyczna, podczas której będą mogli wcielić się rolę warszawiaka broniącego stolicy, a na wszystkich chętnych - smaczna, żołnierska grochówka.

Również MON nie rezygnuje całkowicie z tegorocznych obchodów. W Łazienkach w samo południe rozpocznie się festyn. Przed pomnikiem Chopina zagra m.in. Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej, na hipodromie zobaczymy pokaz musztry kawaleryjskiej, a w Podchorążówce odbędzie się recital uczestników VI Przeglądu Piosenki WP. Nie lada atrakcją będą czołgi, haubice czy pneumatyczna łódź ratownicza - te będzie można obejrzeć na stadionie Agrykola.

Jednak Warszawa to również miejsca pamięci poświęcone wydarzeniom sprzed 89 lat. Trzy kościoły: Matki Boskiej Zwycięskiej (ul. Grochowska), Chrystusa Króla (ul. Tykocińska) i Matki Bożej Zwycięskiej (ul. Grzybowa), powstały właśnie w wyrazie dziękczynienia za wygraną walkę. Z kolei ze świątyni o. Rafała Kalinowskiego (al. Chruściela) pobłogosławione oddziały polskie wyruszyły do walki. W tych miejscach również zaplanowane są oficjalne uroczystości

Na weekendowe obchody Bitwy Warszawskiej zapraszają również te podwarszawskie miejscowości, w których toczyły się ważne bitwy. Między innymi w sobotę w Radzyminie wystartuje półmaraton uliczny "Cud nad Wisłą", a w niedzielę wieś Ossów proponuje turystom inscenizację kluczowej bitwy, która odbyła się przed 89 laty właśnie w tym miejscu.

Pokazy sprzętu wojskowego i koncerty

15 sierpnia

• Piknik rekreacyjno-sportowy. Ogród Krasińskich. Początek imprezy, godz. 12. Będzie można skosztować m.in. smacznej grochówki.
Dla podkreślenia atmosfery z tamtych lat pojawią się patrole wojskowe oraz gazeciarze rozdający bezpłatną jednodniówkę. Dostępne będą też zadaszone stanowiska gier i zabaw sportowych. W programie: gra w krykieta, cymbergaj, siłomierz, wagonik, wędka szczęścia, wahadło, koń mechaniczny, slalom z popychajką.
- Godz. 12, start gry historycznej, w której będzie można wcielić się w postać warszawiaka broniącego stolicy przed bolszewikami. Jej uczestnicy będą musieli odwiedzać poszczególne punkty w mieście i wykonywać przeróżne zadania. Na przykład przy kolumnie lekkich samochodów trzeba będzie kręcić korbką do czasu uzyskania odpowiedniego ciśnienia w cylindrze, przy stanowisku straży ogniowej przenoszenie wiader na koromysłach, w kawalerii trafienie lancą do rozbujanego kółka.
- Godz. 12.10, występ rozpocznie Orkiestra Dęta z Wołomina. Następnie przemówi marszałek Piłsudski. Ten sam występ odbędzie się też o godz. 15.
- Godz. 12.45 i godz. 15.30, wystąpi kwartet muzyczny.
- Godz. 13.40 i godz. 16, wystąpi duet wokalny Anna Adamiak i Wiesław Bednarek w programie muzycznym pt. "… zawsze będzie czegoś Ci brak…" składającym się z najpiękniejszych arii i duetów operetkowo-musicalowych.
- Godz. 14.25 i godz. 16.45, zagra kwartet puzonowy. Podczas występu przedstawi przekrój muzyczny przez epoki muzyczne, począwszy od baroku aż do standardów jazzowych.
- Godz. 17.15, koncert piosenek o Warszawie da Stasiek Wielanek ze swoją kapelą.

• Festyn zorganizowany przez MON
Łazienki:
- Godz. 12, w amfiteatrze zaprezentują się twórcy amatorzy z wojskowych ośrodków kultury.
- Godz. 16, VI Przegląd Piosenki Wojska Polskiego 2009.
- Godz. 19.30, koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego "Piosenka o mojej Warszawie.
- Godz. 15-18 kuchnia polowa w alei głównej, a także wystawa "10 lat Polski w NATO".
- W Podchorążówce ekspozycje zdjęć, m.in. Wywiad i Kontrwywiad II RP, "Wojska polskie: historia i współczesność.
- Na hipodromie od godz. 12 pokazy wyszkolenia oddziałów specjalnych ŻW i psów służbowych, pokaz musztry kawaleryjskiej Szwadronu Kawalerii WP, kuchnia polowa i prezentacja pojazdów patrolowo-interwencyjnych żandarmerii.
- Przed pomnikiem Chopina w godz. 14.30-18 koncerty Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, Garnizonowej z Siedlec oraz Koncertowej RZA WP.
- Plac gier i zabaw. Od godz. 12 będzie można odwiedzić radiostację krótkofalową czy obejrzeć wystawy poświęcone Powstaniu Warszawskiemu i polskiemu lotnictwu. Czekać będą też zabawy rekreacyjne. Odbędzie się również turniej strategicznych gier planszowych.
- Stadion Agrykola, od godz. 12 będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy. Między innymi czołg średni PT-91, samochód ciężarowo-osobowy HMMWV, pojazd podwodny ROV typu Sea Falcon czy ambulans kryminalistyczny ED.
- Strzelnica stowarzyszenia strzeleckiego Legia (ul. Czerniakowska) zaprasza od godz. 12 na strzelanie szkolne z broni sportowej.
- Muzeum Wojska Polskiego (Al. Jerozolimskie 3), ekspozycja stała: godz. 11-17, plenerowa: godz. 9-17. Wstęp bezpłatny.

16 sierpnia

• Kościół pw. M. Boskiej Ostrobramskiej, ul. Kaliskiego 49
- Godz. 17.15-19, wystawa plenerowa pt. "Broń Wojska Polskiego". Eksponaty pochodzą z Kobyłczańskiego Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej.
- Godz. 18, msza św.
- Około godz. 19, koncert pt. "Bitwa Warszawska 1920 r." w wykonaniu: Mirosława Kowalczyka i Michała Muskata, przy akompaniamencie Zbigniewa Brzezińskiego. Wstęp wolny.

• Kościół pw. Zwiastowania Pańskiego, ul. Gorlicka 5/7
- Godz. 13, koncert patriotyczny w wykonaniu warszawskiego chóru Polonia pod dyrekcją Wiesława Jelenia. Wstęp wolny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto