Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filmowa jesień na Bródnie

Bartosz Wieczorek
Warszawskie kino Świt stawia jesienią na ambitne przeglądy filmowe, pragnąc pozyskać najbardziej wyrobioną publiczność stolicy. W trudnym czasie dla kultury kino stawia na przeglądy uznanych reżyserów i ciekawe kinematografie.

Rusza kolejna odsłona projektu „Bródno kocha kino” - wieloletniego programu, mającego promować ambitne kino wśród mieszkańców Bródna i Targówka. Jesienna „ramówka” kina jest bardzo zróżnicowana i może zainteresować wielu miłośników kina.
W dniach 21-23 X 2011 r. rozpocznie się przygotowany wraz z Rumuńskim Instytutem Kultury przegląd zatytułowany „Nowe kino rumuńskie”, w czasie którego zobaczymy filmy rumuńskie z ostatniej dekady.

Widzowie, którzy przybędą do kina Świt zobaczą filmy pokazywane na festiwalach całego świata, a ich reżyserzy: Radu Muntean, Nae Caranfil, Cristian Mungiu czy Cristiana Nemescu, dokonali w krajowym przemyśle filmowym prawdziwej rewolucji. Reżyserzy ci należą do Nowej Fali kina rumuńskiego, która pojawiła się już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, jeszcze w okresie reżimu komunistycznego. Nowa Fala w Rumunii była rodzajem oporu i walki z dyktaturą Nicolae Ceausescu. Dopiero jednak filmy ostatniej dekady, takie jak „California Dreamin'” czy „Papier będzie niebieski”, wprowadziły kinematografię rumuńską na europejskie ekrany.

Fabuły Nowej Fali ciekawią, bawią i poruszają. W realistyczny sposób ujawniają kondycję społeczeństwa, do niedawna poddanego komunistycznej dyktaturze generała Ceausescu, dziś jak w filmie „Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie” poddanego władzy reklamy i konsumpcji.
Niewątpliwie najciekawszym wydarzeniem w ramach jesiennej odsłony projektu „Bródno kocha kino” będzie pierwszy w Polsce tak duży przegląd twórczości Ingmara Bergmana, w czasie którego zobaczyć będzie można aż 11 filmów szwedzkiego mistrza.

Przegląd „Świat według Bergmana” w dniach 5-13 XI 2011 r. będzie znakomitą okazją dla młodszych widzów do zapoznania się z najważniejszymi jego filmami, a dla kinomanów, znających jego filmy zaproszeniem do dyskusji nad aktualnością jego dzieła. Bergman od początku swej twórczości szedł własną, oryginalną drogą, często gorszył czy szokował, przedstawiając najbardziej intymne ludzkie sprawy, zawsze szukając pełnej prawdy o człowieku, nawet, jeżeli miałaby być ona okrutna czy nieprzyjemna.

Bergman wadził się też z Bogiem, a mimo swej deklarowanej niewiary pozostawił filmy, które, jak „Siódma pieczęć” są uważane za jedne z najwybitniejszych, jakie dotykają problemów religijnych. Był niezrównanym obserwatorem relacji damsko-męskich, opisując, jak w „Scenach z życia małżeńskiego” piekło, jakie potrafią zgotować sobie najbliżsi ludzie. W arcydziele „Fanny i Aleksander” zbiegają się i uzyskują zwieńczenie wszystkie wątki jego twórczości, a film jest swoistym wykładem filozofii późnego Bergmana.

Dla bardziej aktywnych miłośników filmu kino Świt przygotowało konkurs filmowy „Młodzi i piękni na Bródnie”, w którym mogą wziąć udział mieszkańcy Bródna, pragnący w krótkiej pięciominutowej formule filmu kręconego komórką bądź kamerą cyfrową pokazać w artystycznej formie miejsca na Bródnie, z którymi wiąże ich jakieś wspomnienie z młodości. W gronie jurorów zasiądą między innymi krytyk filmowy Mateusz Werner i reżyser Wiesław Rudzki. Gościem specjalnym będzie reżyser Filip Bajon, który 25 XI 2011 r. w czasie ogłoszenia wyników spotka się z widzami oraz twórcami konkursowych filmów.

Kolejnym wydarzeniem w ramach jesiennej odsłony projektu „Bródno kocha kino” będzie trzeci już Przegląd Filmów Wartościowych „Prześwit”, w czasie którego pokazywane są filmy wybrane ze względu na ich najwyższe wartości artystyczne, duchowe i religijne - filmy będące ucztą dla ducha. Przeglądowi przyświecają słowa wielkiego rosyjskiego reżysera Andrieja Tarkowskiego, który napisał, że „film powinien dotknąć duszy widza”.

Zakończenie roku upłynie pod znakiem kina rosyjskiego i Włodzimierza Wysockiego. Wydarzenie „Wysocki muzycznie i filmowo” będzie łączyło koncert pieśni rosyjskiego barda w wykonaniu znakomitego Leonida Wołodźko oraz pokaz filmu Kiry Muratowej „Krótkie spotkania” z Włodzimierzem Wysockim w roli głównej. Widzowie zobaczą też, dzięki współpracy z Rosyjskim Ośrodkiem Nauki i Kultury, niedawno odnaleziony dokument z pobytu Wysockiego w Jugosławii w 1974 roku.
W ramach zaś działającej przy kinie Świt Małej Akademii Filmu Rosyjskiego zobaczymy najlepsze przedwojenne filmy rosyjskie, które są wspaniałym świadectwem burzliwych przemian w Rosji oraz prezentują wysoki poziom artystyczny. Filmy te właściwie nie były pokazywane szerszej publiczności, co musi stanowić dodatkową zachętę do ich obejrzenia.

Jesień na Bródnie zapowiada się więc bardzo kulturalnie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto