Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Finanse w rodzinie. Jak zadbać o przyszłość dzieci?

Karolina Kowalska
Finanse w rodzinie. Jak zadbać o przyszłość dzieci?
Finanse w rodzinie. Jak zadbać o przyszłość dzieci? mat pras
Z Maciejem Jęczmińskim, Dyrektorem Wdrażania Sprzedaży i Szkoleń TFI PZU, rozmawiamy o tym, jak dbać o rodzinne finanse.

Dlaczego przy zakładaniu rodziny warto pomyśleć o jej przyszłości finansowej?

Decyzja o założeniu rodziny jest zapewne dla większości z nas najważniejszym wyborem w życiu. Dla poważnie podchodzącego do życia człowieka ma ogromne konsekwencje – także materialne. Kwestie ekonomiczne, a mówiąc wprost – pieniądze, są jest jednym z kluczowych elementów wspólnego życia. I choć wiele osób twierdzi, że pieniądze nie są dla nich ważne, to – niestety - sytuacja diametralnej zmianie gdy pojawia się rodzina, a zwłaszcza – dzieci. Każdy kto planuje lub założył rodzinę MUSI myśleć, jak poradzi sobie na tym polu. Rodzina i dzieci – to szczęście i pewnie najwspanialsze, co może nas spotkać z życiu. Ale to także nieuchronne koszty, które ponosić będziemy przez wiele lat. Żeby podołać temu wyzwaniu nie tylko warto, ale trzeba pomyśleć o odkładaniu i inwestowaniu pieniędzy przez długie lata. Relatywnie niewielkie polskie wynagrodzenia sprawiają, że nie ma innej metody jak tylko rozłożenia na wiele lat wysiłku zbierania kwot potrzebnych np. na dofinansowanie studiów czy wsparcie zwykle bardzo trudnego początku pracy zawodowej lub – właśnie – zakładania rodziny przez nasze dzieci. Realia są okrutne. Jeśli nie pomyślimy o odkładaniu i inwestowaniu relatywnie niewielkich kwot odpowiednio wcześniej (tj. np. gdy mamy 30 lat), to w wieku 50 czy 60 lat staniemy przed ścianą nierozwiązywalnego problemu. Bo wtedy przecież nie będziemy w stanie nagłe zgromadzić oszczędności niezbędnych do sfinansowania lub wsparcia planów życiowych swoich najbliższych. Jeśli komuś to odpowiada, to może motywować się do wysiłku oszczędzania i inwestowania strasząc się wcale nie tak nierealną wizją braku środków i biedą w wieku dojrzałym. Problem braku pieniędzy to nie tylko nasz problem, ale często dramat osób liczących na nasze wsparcie. Warto byłoby by każdy z 20-30-latków pomyślał czasem, że za lat 20 czy 30 sam będzie miał dzieci lub wnuki, którym będzie chciał pomagać. Brzmi to dramatycznie, ale niestety to nie jest rozważanie akademickie, tylko życie. Tak więc mówiąc o motywacji, postawmy sprawę jasno: długoterminowe, systematyczne oszczędzanie i inwestowanie to nie żadne fanaberie, ale jedyny sposób realizacji czasem zupełnie podstawowych potrzeb życiowych. Swoich i swojej rodziny.

W jaki sposób najlepiej zadbać o finanse, mając rodzinę?

Truizmem jest mówienie o potrzebie posiadania odpowiednich polis ubezpieczeniowych zabezpieczających nas przed finansowymi skutkami wypadków czy chorób. Jednak równie ważna jest przecież dbałość o to, by zapewnić sobie środki na sfinansowanie wydatków czekających nas za pięć, dziesięć, piętnaście czy dwadzieścia lat. Choć taka perspektywa czasowa wydaje się wielu ludziom bardzo odległa, to im dłużej żyjemy, z tym większym zdumieniem odkrywamy, że czas wydaje się biec coraz szybciej. Jeśli na początku życia dziecka nie pomyślimy, w jaki sposób zgromadzić środki na szkołę, wakacje, studia czy wsparcie na starcie dorosłego życia – to za owe „naście” lat możemy być w sytuacji bez wyjścia. Im wcześniej zaczniemy inwestować, tym bardziej znośny będzie ten niezbędny wysiłek – bo rozłożony na wiele lat. Reasumując, poza niezbędnym do rozliczeń i opłaty rachunków dobrym kontem bankowym, rodzice czy opiekunowie nawet jeszcze bardzo małych dzieci powinni sięgnąć zarówno po dobre polisy ubezpieczeniowe (np. zabezpieczające prze skutkami finansowymi wypadków) i po fundusze inwestycyjne (dające szansę na wieloletnie gromadzenie i długoterminowe inwestowanie środków na z pozoru tak odległe cele, jak np. studia).

Rodzina to przede wszystkim dzieci, które będą musiały kiedyś iść na studia i założyć własną rodzinę. Jak inwestować, by móc w przyszłości je wesprzeć?

Raczej mało kto może liczyć na spadek od „wujka z Ameryki” czy wygraną na loterii. Dla większości z nas jedynym racjonalnym sposobem jest cierpliwe, konsekwentne ale i rozsądne inwestowanie na wiele lat. Aby wesprzeć i uprościć ten proces udostępniliśmy w oddziałach PZU specjalnie przygotowane gotowe pakiety funduszy nazwane przez nas Portfelami. Produktem najprostszym, pomyślanym jako propozycja konkurencyjna dla tradycyjnych lokat bankowych, jest nasz Portfel „Święty Spokój”. To propozycja dla tych, którzy chcą rozpocząć gromadzenie kapitału, „oswoić” się z funduszami inwestycyjnymi lub po prostu ulokować kapitał np. na rok. Ci, którzy myślą o dłuższym okresie – zwłaszcza o wspomnianych w pytaniu celach długoletnich – powinni zapytać o PZU Portfele Kapitałowe. Są one pomyślane tak, by – zależnie od planowanego okresu inwestowania i indywidualnej tolerancji ryzyka – każdy znalazł Portfel najbardziej odpowiadający jego możliwościom i potrzebom.

Jakie instrumenty finansowe mogą dać nam w najbliższej przyszłości największe zyski?

Wiele zależy od naszej skłonności do ryzyka. Zgodnie z regułami rynku - im większa szansa na zysk, tym większe ryzyko. Bojąc się wahań kursów na giełdach, wiele osób nie chce słyszeć o innym sposobie oszczędzania jak tylko tradycyjne lokaty bankowe. Niestety, tego typu lokata to nie jest, moim zdaniem, najlepszy sposób na wieloletnie oszczędzanie. Dlatego warto zainteresować się funduszami inwestycyjnymi. W zależności od tego, w co inwestuje dany fundusz, charakteryzują się one różnym poziomem ryzyka i możliwym do osiągnięcia zyskiem. Możemy więc wybierać spośród funduszy uznawanych za relatywnie bezpieczne (np. fundusze gotówkowe czy rynku pieniężnego), które zwykle starają się konkurować z lokatami bankowymi, aż po „agresywne” fundusze akcyjne (których celem jest wypracowanie w długim okresie zysków znacznie wyższych od odsetek z lokat, ale za cenę ryzyka np. znaczących wahań wartości jednostek uczestnictwa). Jednym z najprostszych sposobów ograniczenia ryzyka jest regularne oszczędzanie. Ale jednostki funduszu możemy nabywać w dowolnym, dogodnym dla nas i naszej kieszeni momencie, np. raz na 3 miesiące, czy pół roku. Dla tych, którzy nie chcą sami wybierać konkretnych funduszy przygotowaliśmy pakiety kilku funduszy – Portfele. To wygodny sposób na długoterminowe inwestowanie. Żeby zacząć inwestować wystarczy jedna wizyta w Oddziale PZU.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto