Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fort 8 w Warszawie. XIX-wieczne koszary zmieniły się nie do poznania [ZDJĘCIA]

Marcin Śpiewakowski
Marcin Śpiewakowski
Fort 8 jest kolejną próbą zagospodarowania jednego z najdziwniejszych tworów w historii stolicy - Twierdzy Warszawa. Projekt zakłada całkowitą rewitalizację zabytkowych umocnień i przerobienie go na przestrzeń komercyjną o powierzchni 1800 metrów kwadratowych, obok której stanie osiedle. Wśród najemców znalazła się m.in. najsłynniejsza polska architekt, Dorota Szelągowska. Otwarcie Fortu 8 zaplanowano na wiosnę 2019 r.

Fort 8 to część niesławnej Twierdzy Warszawa - ogromnego zespółu fortów i innych budowli fortyfikacyjnych wzniesionych przez władze Imperium Rosyjskiego wokół Warszawy w XIX wieku. W jej skład wchodziła Cytadela Warszawska, 7 fortyfikacji naokoło niej, 30 fortów ułożonych w dwa pierścienie i dwa forty na linii Warszawa-Zegrze. Historia tego obiektu jest niezwykle ciekawa i pełna absurdów - w momencie wybudowania Twierdza Warszawa była już przestarzała, a w 20 lat po jej ukończeniu zdecydowano o wysadzeniu całości kompleksu.

Więcej o losach poszczególnych elementów Twierdzy piszemy tutaj: Twierdza Warszawa. Co dziś zostało z potężnego obiektu obronnego?

Twierdza Warszawa. Co dziś zostało z potężnego obiektu obronnego?

Fort Służew jak fort Bema i Czerniakowski

Fort VIII "Służew" został wzniesiony w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Ma powierzchnię 26,17 hektara. Położony jest na wzniesieniu pomiędzy skarpą Ursynowską i doliną Potoku Służewieckiego, a jego kształt wyraźnie widać na mapie Warszawy w kwadracie ulic Nowoursynowskiej, Chłapowskiego, Anody i Doliny Służewieckiej.

W latach 90. fort przejęła Agencja Mienia Wojskowego, która sprzedała go deweloperowi. Ten zaś zdecydował się na zbudowanie w jego obrębie osiedla. Podobny los spotkał fort Bema, który w 2002 r. został zrewitalizowany - wycięto większość dzikiej roślinności, zbudowano nowe mosty nad uporządkowanymi fosami, wytyczono nowe alejki i ścieżki rowerowe i usypano groble obok zabytkowego mostu fortecznego, a następnie rozpoczęto zabudowę osiedlami mieszkalnymi. Podobny los spotkał fort Piłsudskiego, gdzie buduje się kompleks apartamentów na wynajem.

Co znajdzie się w Forcie 8?

Proces rewitalizacji Fortu VIII "Służew" rozpoczął się w 2016 r. Na początku usunięto tony śmieci, starych mebli i przedmiotów, a wnętrza fortu poddane zostały gruntownej renowacji. Do wszystkich pomieszczeń doprowadzone zostały współczesne instalacje i wylane nowe posadzki. Ze ścian usunięto kilogramy olejnej farby, kafle pamiętające czasy PRL-u i graffiti z ostatnich kilkudziesięciu lat. Dokładnie oczyszczono i wypiaskowano tynki, w wybranych miejscach odkrywając oryginalną cegłę. Odzyskano ją także w elewacji – aż 80 % to cegły z XIX-wieku, które uzupełniono współczesnym budulcem, w miejscach, które tego wymagały.

Fotorelację dokumentującą to, jak zmienił się fort przez ostatnie dwa lata, znajdziecie w galerii poniżej:

Fort 8 w Warszawie. XIX-wieczne koszary zmieniły się nie do ...

Dzięki temu - jak przekonuje deweloper - koszary odzyskały swój pierwotny wygląd, a detale nawiązują do historycznych. Każde z 24 okien zostało zrobione na wymiar, a charakteru dodają im 130-letnie, stalowe ramy. Aluminiowe drzwi komponują się z ceglaną elewacją, a te drewniane zostały zaprojektowane tak, by jak najwierniej naśladować pierwowzór.

W forcie VIII zaplanowano nie tylko budowę osiedla mieszkaniowego i zachowanie naturalnego parku, lecz także stworzenie przestrzeni komercyjnej. Tak powstał Fort 8, w którym znajdą się między innymi restauracje, kawiarnia, salon urody, pracownie, miejsca warsztatowe i autorskie sklepy. Wiadomo już, że to miejsce na swoją pracownię wybrała znana z "Domowych rewolucji" architekt Dorota Szelągowska.

POLECAMY TEŻ:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto