Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fotoradary, Warszawa. Gdzie unikniesz mandatu?

pz
Od 2016 roku Straż miejska straciła prawo do korzystania z fotoradarów. Nowe przepisy nie określiły jednak do kogo i kiedy trafić muszą posiadane przez nią urządzenia.  A to oznacza, że większość rejestratorów pozostanie (przynajmniej na razie) wyłączona.
Od 2016 roku Straż miejska straciła prawo do korzystania z fotoradarów. Nowe przepisy nie określiły jednak do kogo i kiedy trafić muszą posiadane przez nią urządzenia. A to oznacza, że większość rejestratorów pozostanie (przynajmniej na razie) wyłączona. GRZEGORZ JAKUBOWSKI / POLSKA PRESS
Fotoradary, Warszawa. Od 2016 roku Straż Miejska straciła prawo do korzystania z fotoradarów. Nowe przepisy nie określiły jednak, do kogo i kiedy trafić muszą posiadane przez nią urządzenia. A to oznacza, że większość rejestratorów pozostanie, przynajmniej na razie, wyłączona.

Fotoradary, Warszawa. Gdzie unikniesz mandatu?

Nie ma porozumienia w sprawie urządzeń
Kierowców, którzy wyjechali na drogi w nowym roku, powitały zakryte czarną folią fotoradary. Od 1 stycznia Straż Miejska straciła prawo do korzystania z urządzeń. Nowa ustawa nie reguluje tego, w czyje ręce powinny przejść fotoradary. Stosowane przez Straż Miejską rejestratory miały trafić do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, ale warunki, na których mogłoby dojść do przekazania urządzeń, nie zostały zaakceptowane przez żadną ze stron.

Tylko 16 z 27 radarów
Inspektorat wyraził zainteresowanie szesnastoma z dwudziestu siedmiu urządzeń rejestrujących, które do tej pory znajdowały się w posiadaniu Straży Miejskiej. GITD zależy na urządzeniach zlokalizowanych przy jednych z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w stolicy. W piśmie Inspektoratu, zaadresowanym do Straży Miejskiej, możemy przeczytać, że są to między innymi radary przy: Al. Niepodległości 164 w kierunku Centrum, Ostrobramskiej 90, Grójeckiej 109 oraz 129 (róg z ul. Dickensa w kierunku Okęcia i w kierunku Centrum), a także cztery urządzenia na ul. Sobieskiego.

Wszystko albo nic
Zanim jednak wymienione fotoradary będą mogły znów wykonywać zdjęcia łamiącym przepisy kierowcom, musi dość do porozumienia między Strażą Miejską a Głównym Inspektoratem. - W ocenie Straży Miejskiej, dla której najważniejsze jest utrzymanie osiągniętego stanu bezpieczeństwa na stołecznych drogach, system zbudowany przez Straż Miejską powinien być zachowany w istniejącej formie i nadal rozbudowywany – czytamy w oświadczeniu Straży Miejskiej z 18 grudnia 2015 roku. Kiedy może dojść do porozumienia? Rzecznik GITD milczy. Sprawy nie komentuje także Straż Miejska.

Uwaga piraci!
Brak fotoradarów w rękach Straży Miejskiej czy GITD nie oznacza, że wykroczenia drogowe przestały być od nowego roku rejestrowane. Wręcz przeciwnie. Piraci drogowi wciąż mogą otrzymać mandat od policji, która nadal dysponuje popularnymi „suszarkami” oraz wideorejestratorami w radiowozach. Warto przypomnieć, że od maja 2015 roku za przekroczenie dozwolonej prędkości o co najmniej 50 km/h, stracimy prawo jazdy na 3 miesiące.

Czytaj też: Fotoradary Warszawa. Od stycznia tylko w czterech miejscach mogą zrobić wam zdjęcie
Czytaj też: Fotoradary na Mazowszu. Gdzie są, które znikną i co się zmieni po 1 stycznia 2016?
Rozmowy nadal trwają
Już po opublikowaniu powyższego tekstu otrzymaliśmy odpowiedź od rzecznika prasowego GITD, komentującą obecną sytuację. – Straż Miejska w Warszawie wystąpiła z wnioskiem o usuniecie wszystkich urządzeń którymi dysponuje. My z własnej inicjatywy zaproponowaliśmy ze możemy rejestratory prędkości przejąć. z tego co wiem, wyraziliśmy wolę przejęcia wszystkich urządzeń. Nie wiemy, czy miasto stołeczne [do którego de facto należą fotoradary – przyp. red.] byłoby gotowe wszystkie te urządzenia przekazać. Nie ustalono też warunków, na jakich takie potencjalne przekazanie miało by się odbyć. Rozmowy w tej sprawie jeszcze trwają, choć mam nadzieje, że szybko się zakończą, bowiem statystyki potwierdzają, że w miejscach, gdzie funkcjonowały fotoradary, bezpieczeństwo wyraźnie się poprawiło – mówi Łukasz Majchrzak, rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto