Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Frank Stella - ostatni modernista. Jego prace możemy oglądać w Muzeum POLIN

Redakcja
Frank Stella - ostatni modernista. Jego prace możemy oglądać w Muzeum POLIN
Frank Stella - ostatni modernista. Jego prace możemy oglądać w Muzeum POLIN mat. pras.
Potomek włoskich imigrantów, zamieszkały w USA, zainteresował się żydowskimi bóżnicami, które istniały w Polsce przed wojną. Kim jest Frank Stella i dlaczego warto zobaczyć jego prace w Muzeum POLIN?

Ostatni modernista

W Muzeum POLIN trwa wystawa „Frank Stella i synagogi dawnej Polski". Jak to się stało, że amerykański artysta włoskiego pochodzenia zainteresował się żydowskimi bóżnicami, istniejącymi na terenie przedwojennej Polski?
- Stella w 1970 roku dostał od przyjaciela książkę „Bóżnice drewniane” autorstwa Marii i Kazimierza Piechotków. Dzięki niej narodził się pomysł na nowe prace, które dzisiaj znamy jako cykl „Polskie miasteczka” („Polish Village”). Do ostatecznego efektu - dużego reliefu czy kolażu - dochodził w wyniku pewnego procesu, który na wystawie staramy się odtworzyć i pokazać - tłumaczy Artur Tanikowski, kurator wystawy.

Frank Stella urodził się 12 maja 1936 roku w miejscowości Malden w Massachusett nieopodal Bostonu. Jest potomkiem włoskich imigrantów. Po studiach przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie mieszka do dzisiaj. Od początku swojej pracy twórczej eksperymentował z formą swoich dzieł. Na przełomie lat 50. i 60. zaczął tworzyć ostre geometryczne kształty w nurcie ekspresjonizmu abstrakcyjnego. W kolejnych latach zaczął wykorzystywać inne materiały, przede wszystkim drewno, co widać w jego serii „Polish Village” (Polskie miasteczka), która została zaprezentowana w Muzeum POLIN. Stella cały czas tworzy rzeźby, grafiki i obrazy. W 2009 roku został odznaczony przez prezydenta USA Baracka Obamę medalem zasłużonych dla sztuki. Jego kolekcje prezentowane był m.in. w Stanach Zjednoczonych, Europie i Japonii.

Prace Stelli na papierze

Muzeum POLIN poza wystawą, przygotowało publikację: „Frank Stella i synagogi dawnej Polski”. W specjalnym katalogu znalazł się wywiad z architektką i badaczką drewnianych synagog Marią Piechotkową, której książka była inspiracją dla pracy Franka Stelli. Poza tym znajdziemy tam artykuły ekspertów, w tym słynnego historyka sztuki współczesnej prof. Andrzeja Turowskiego oraz kuratora wystawy dr Artura Tanikowskiego. W publikacji przygotowywanej przez muzeum znajdują się również reprodukcje prac Franka Stelli, a także zdjęcia i rysunki przedwojennych drewnianych synagog. Katalog można kupić w sklepie muzealnym oraz on-line na: store.polin.pl. Dzięki książce możemy prześledzić, w jaki sposób powstały prace amerykańskiego artysty, a także poznać zdanie ekspertów na ten temat. Książka przygotowana została w dwóch językach: polskim i angielskim.

Wystawa „Frank Stella i synagogi dawnej Polski” - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (ul. Anielewicza 6). Czynna do 20 czerwca 2016 r. w godzinach otwarcia muzeum. Bilety - 12 zł normalny, 8 zł ulgowy. W czwartki wstęp wolny.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto