Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundacja chce dodać skrzydeł niepełnosprawnym

redakcja
redakcja
Niepełnosprawność? Jaki mamy stosunek do niej? Odpowiedź nie jest prosta, ale po rozmowach z różnymi ludźmi, zapoznaniem się z fachową literaturą dochodzimy do paru wniosków. Jakich?

Po pierwsze, wielu z nas przeraża „inność" niepełnosprawnych. Po prostu wiąże się to z uczuciem strachu przed obcowaniem z kimś kogo problemów nie rozumiemy, z kimś kto jest inny wizualnie, czy intelektualnie. Po poza tym czujemy się skrępowani tą innością, nie potrafimy wrzucić na luz i traktować niepełnosprawnych jak równych sobie. Dziwnym sposobem zostały stworzone dwa światy. A przecież świat jest jeden, i dla niewidomych, i niedosłyszących, dla tych sparaliżowanych i dla tych, którzy mają problem z poziomem intelektualnym oraz tych którzy mają wszystko – tych „normalnych – pełnosprawnych."
Powstaje wiele pomysłów aby „dodać skrzydeł" niepełnosprawnym. Pomoc nie tylko w kwestii egzystencjalnej ale i m. in. aktywności zawodowej, terapii zajęciowej czy rozrywkowej.
Inowrocławska Fundacja Ekspert – Kujawy w swoim wachlarzu ofert posiada idee na potrzeby osób niezatrudnionych, a co najważniejsze zagrożonych wykluczeniem społecznym w 100%, gdzie powodem jest niepełnosprawność, a jest nim projekt „Powrót do aktywności zawodowej" realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego kapitał Ludzki, Poddziałanie 7.2.1 „Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym." W/w projekt współfinansowany jest przez Unie Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Celem podstawowym projektu jest zwiększenie stopnia aktywności zawodowej, społecznej i adaptacji na rynku pracy 128 osób (w tym 38 kobiet) zagrożonych wykluczeniem społecznym z terenu powiatu inowrocławskiego i żnińskiego poprzez udzielenie im wsparcia szkoleniowo - doradczego. Intencją w/w programu jest również przygotowanie do efektywnego poszukiwania pracy, poprzez nakreślenie realnej ścieżki rozwoju zawodowego uczestników w toku tworzenia Indywidualnego Programu Działania i wsparcie pośrednika pracy. Kolejnym istotnym działaniem jest zwiększenie mobilności osób niepełnosprawnych z terenu objętego projektem poprzez umożliwienie im zdobycia prawa jazdy kat. B czy też przełamanie niechęci do aktywności zawodowej wynikających z niskich kwalifikacji poprzez organizację szkoleń zawodowych dla beneficjentów – informuje Jolanta Woźnica, dyrektor fundacji.
W grudniu 2010 roku w żnińskim oddziale Fundacji odbyły się warsztaty psychologiczno – doradcze, natomiast w styczniu 2011 roku kurs komputerowy, w którym uczestniczyło 16 osób. Grupa ta zapoznała się z sekretami informatyki w ramach, której poszerzyli wiedzę o podstawowe elementy komputera, praktyczne zastosowanie systemu Microsoft Windows, podstawowych programów biurowych oraz obsługą przeglądarki internetowej czy poczty elektronicznej. Ponadto osoby niedowidzące, mogły pozyskać umiejętność korzystania z oprogramowania powiększająco – udźwiękawiającego. Obecnie w fili żnińskiej przeprowadzane są szkolenia zawodowe, tj.: „Opiekunka osoby starszej" i „Pracownik hurtowni z obsługą wózka widłowego."
Projekt „Powrót do aktywności zawodowej" pozwala beneficjentom zdobyć specjalistyczną wiedzę w ramach w/w szkoleń zawodowych, ale również nakreślić realną ścieżkę rozwoju zawodowego. W tym momencie nie zapominajmy o fakcie wykwalifikowanej kadry dla potencjalnych pracodawców.
Niewiarygodnie ważnym aczkolwiek trudnym wyzwaniem jest przekonanie pracodawców, iż warto zatrudnić osoby niepełnosprawne i to nie tylko z przyczyn altruistycznych ale ekonomicznych. Niewielu pracodawców wie, że zatrudnienie osób niepełnosprawnych pociąga za sobą wiele korzyści finansowych. I w tej kwestii może pomóc fundacja poprzez szerzenie specjalistycznej wiedzy w ramach szkoleń zawodowych ale również przez działalność Kujawskiego Biura Karier, jako jednej z fundacyjnych inicjatyw. Celem Kujawskiego Biura Karier jest pomoc poszukującym pracy w znalezieniu zatrudnienia odpowiadającego ich kwalifikacjom i aspiracjom. Z pomocy Biura Karier mogą skorzystać osoby, które uczestniczą w organizowanych przez Fundację szkoleniach zawodowych aczkolwiek równie mile widziana jest propozycja pracodawców, którzy poszukują wyspecjalizowanej kadry. Łącząc działalność wspomnianej inicjatywy i projektu „Powrót do aktywności zawodowej" może „uskrzydlić niepełnosprawność" osób, którym warto wskazać drogę rozwoju zawodowego ale i pomóc uwierzyć, że niemożliwe staje się możliwym – dodaje Jolanta Woźnica.
Fundacja nadmienia, iż trwa rekrutacja do 25 lutego 2011 roku w powiecie inowrocławskim w ramach w/w projektu na szkolenia „Kurs nauki jazdy kat. B" oraz „Florystyka i zdobienie przedmiotów," które rozpoczniemy już w miesiącu kwietniu 2011 roku. Przedtem jednak odbędą się dla beneficjentów warsztaty psychologiczno – doradcze w miesiącu marcu 2011 roku. Więcej szczegółów można uzyskać w siedzibie Fundacji Ekspert – Kujawy, tel. 52-357-62-15 wew. 32, e-mail: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto