Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundacja Rodzin Adopcyjnych

Redakcja
materiały prasowe
Fundacja Rodzin Adopcyjnych została założona w 1997 roku przez rodziców, którzy sami adoptowali dzieci. To ich osobiste doświadczenia sprawiły, że połączyli siły, aby nieść pomoc dzieciom niechcianym i porzuconym, aby walczyć o zapewnienie im przyszłości lepszej niż dom dziecka.

Głównym projektem Fundacji jest prowadzenie Interwencyjnej Placówki Opiekuńczej w Otwocku. Przebywają w niej noworodki i niemowlęta porzucone w szpitalach, zostawione w „oknach życia”, znalezione na ulicy. Wiele z nich to dzieci chore, cierpiące na płodowy zespół alkoholowy (FAS), obciążone wadami genetycznymi, wcześniaki.

Zespół osób działających na rzecz Fundacji, a także IPO, dokłada wszelkich starań, aby otoczyć osierocone niemowlęta jak najlepszą opieką, zarówno medyczną jak i psychologiczną. Należą do niego lekarze, rehabilitanci, psycholodzy, pielęgniarki, opiekunki dziecięce i wolontariusze. Niezwykle ważna jest wczesna diagnoza i natychmiast podjęte leczenie. Ze szczególną determinacją IPO walczy o regulację, często bardzo skomplikowanej, sytuacji prawnej swoich podopiecznych. Staramy się zrobić wszystko, by czas pobytu dziecka poza rodziną nie trwał dłużej niż 3 miesiące.

Jakie dzieci są pod opieką Fundacji? Oto kilka historii:

Staś trafił do Interwencyjnej Placówki Opiekuńczej w Otwocku ponieważ jego rodzice są alkoholikami. Ma 6 miesięcy i póki co rozwija się cudownie. Choroba jeszcze nie zaatakowała, ale wiemy, że któregoś dnia ten moment nadejdzie. Brat Stasia już nie żyje. Siostra jest umierająca. Staś też umrze jako dziecko. Ma bardzo poważną wadę genetyczną, która uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie wątroby i trzustki. Pewnego dnia dostanie rozległej żółtaczki, przestanie jeść. Osłabiony organizm będzie umierać powoli. Będzie musiał być objęty opieką hospicyjną, bo żadna klinika nie będzie chciała go leczyć.

Jaś ma genetyczną wadę jelit. Ma dopiero trzy miesiące, a już od dwóch jest karmiony pozaustrojowo. Nigdy nie znajdzie rodziny adopcyjnej, ani zastępczej. Nigdy nie będzie nastolatkiem. Prawdopodobnie nie dożyje nawet wieku szkolnego. Jego starszy brat zmarł jako niemowlę - tak jak wszyscy mężczyźni w rodzinie jego matki.

Kasia urodziła się zdrowa. Jest szóstym dzieckiem w rodzinie. Jej rodzice mieszkają w małej wiosce, a ich dochody są bardzo skromne. Nie widzą możliwości utrzymania szóstego dziecka. Chcą dla swej córeczki lepszego życia. W 42. dniu po urodzeniu Kasi podpisali dokumenty sądowe, zrzekając się praw do dziecka i otwierając jej drogę do adopcji. Tego samego dnia Kasię poznali rodzice adopcyjni. Mając 2 miesiące była już w domu.

Maciuś cierpi na bardzo poważną alergię skórną i pokarmową. Tak poważną, że z buzi leci mu krew. Bardzo cierpi. Cały czas leży w rękawiczkach żeby nie podrapać sobie twarzy. Nie może chwytać zabawek, bawić się swoimi rączkami i przez to normalnie rozwijać. Trzykrotnie odmówiono przyjęcia go na odział dermatologii, ponieważ nie ma rodziców i nikt nie może zapewnić mu całodobowej opieki. „Takich pacjentów nie obsługujemy .” - powtarzają w szpitalu.

Patryk urodził się w 42. tygodniu ciąży. Ważył tyle co półtorej torebki cukru. Rodzice go nie pokochali. Chociaż był rozpieszczany, całowany i noszony na rękach przez opiekunki, miał chorobę sierocą i koszmary senne. Cały czas żył w swoim świecie. Było mu wszystko jedno kto go weźmie na ręce, a łóżeczko w ośrodku było jedynym miejscem, w którym potrafił zasnąć. Trafił do adopcji kiedy miał 4 miesiące. Pierwszy raz przytulił się kiedy skończył rok.

W Interwencyjnej Placówce Opiekuńczej w Otwocku przebywa w tej chwili 24 dzieci. Czekają na uregulowanie swojej sytuacji prawnej. Jeśli rodzice biologiczni podejmą starania i udowodnią, że potrafią wychowywać swoje dzieci – wrócą one do domu. W przeciwnym wypadku, zostaną powierzone rodzinom adopcyjnym lub zastępczym.

Do chwili obecnej, dzięki działalności Fundacji już ponad 1000 dzieci wychowuje się w kochających rodzinach. To dzięki nim, dzieci mają szansę przeżyć szczęśliwe i bezpieczne dzieciństwo.

Kolejne programy Fundacji to Rodzicielstwo Zastępcze oraz Pomoc Rodzinom. Fundacja jest członkiem Koalicji na Rzecz Zastępczego Rodzicielstwa i bierze czynny udział w tworzeniu prawodawstwa oraz promowaniu wychowania dzieci z zastępczych formach rodzinnych. Pomagamy rodzinom zastępczym poprzez organizowanie grup wsparcia, warsztatów umiejętności wychowawczych, spotkań integracyjnych, finansowanie leczenia, rehabilitacji, zajęć wyrównawczych, wypoczynku dzieci.

Celem Fundacji jest również wsparcie rodzin znajdujących się w sytuacji kryzysowej, zagrażającej odebraniu dzieci z rodziny. Organizujemy dla nich rzeczową pomoc świąteczną, pomoc psychologiczną, wsparcie finansowe.

Zarząd i Rada Fundacji pracuje na zasadzie wolontariatu, nie pobierając wynagrodzenia w żadnej formie. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego, utrzymuje się z dotacji oraz z darowizn. Stale poszukujemy wolontariuszy oraz darczyńców, którzy wzmocnią nasze wysiłki.

Aby wesprzeć Fundację swoim 1% podatku wystarczy w formularzu PIT wpisać:
KRS nr: 0000151113.

Darowizny pieniężne można kierować:
Konto Fundacji: Bank Millennium S.A. PL 10 1160 2202 0000 0000 6084 1643

Biuro Fundacji Rodzin Adopcyjnych:

ul. Nowogrodzka 49
00-695 Warszawa
Tel/fax: 22 522 84 16
Kom: +48 603 945 154
e-mail: [email protected]
www.adopcja.org.pl

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto