T-Mobile Ekstraklasa. Polonia przegrywa z Widzewem 1:2 [WIDEO, ZDJĘCIA, RELACJA]

Łukasz Trybulski
Polonia Warszawa po ostatnim zwycięstwie nad ŁKS-em traciła do lidera T-Mobile Ekstraklasy - Śląska Wrocław, tylko cztery punkty. W sobotnim meczu piłkarze Jacka Zielińskiego mieli ogromną szansę, aby zbliżyć się do pierwszego miejsca w tabeli. Niestety porażka Czarnych Koszul 1:2 z Widzewem zniweczyła te plany. Warszawiacy po słabym występie musieli uznać wyższość gości. Honorową bramkę dla Polonii w doliczonym czasie gry zdobył Dwaliszwili.

Trener Polonii Jacek Zieliński przyznawał przed meczem, że sytuacja kadrowa w jego zespole jest tak dobra, iż ma... problemy z wyborem jedenastki. Ostatecznie poza kadrą meczową znaleźli się m.in. Adam Kokoszka i Radek Mynar. Szkoleniowiec Widzewa Radosław Mroczkowski takiego komfortu nie miał - z powodu kontuzji ze składu wypadli Jarosław Bieniuk i Przemysław Oziębała.

Niemal w ostatniej chwili udało się natomiast zatwierdzić transfer reprezentanta Tunezji Mehdi Ben Dhifallaha, który z racji imponujących warunków fizycznych zyskał już przydomek "Big Ben".

Faworytem spotkania byli gospodarze, zajmujący obecnie drugie miejsce w tabeli, ale przed przerwą kibice na Konwiktorskiej przecierali oczy ze zdumienia. Już w 16. minucie po dośrodkowaniu Brazylijczyka Dudu i błędzie bramkarza Polonii Michała Gliwy wspomniany Ben Dhifallah trafił z bliska głową do siatki. Po strzeleniu gola przez Widzew na stadionem przeszła gwałtowna ulewa, która z czasem zmieniła się w gradobicie, ale poziom meczu na tym nie ucierpiał. Przeciwnie - w 20. minucie ładną akcją popisał się Edgar Cani, jednak po strzale napastnika Polonii i rykoszecie piłka minimalnie minęła słupek.

W miarę upływu czasu coraz groźniejsze akcje przeprowadzał jednak Widzew. W 29. minucie celnie głową uderzał Marcin Kaczmarek, a kilkadziesiąt sekund później Duda przeprowadził szybki rajd, zakończony strzałem tuż nad poprzeczką.

W 32. minucie goście prowadzili już różnicą dwóch goli. Obrońca Polonii Tomasz Brzyski, naciskany przez Ben Dhifallaha, kopnął piłkę w taki sposób, że... przelobował własnego bramkarza. Niedługo potem sytuacja warszawskiego zespołu mogła być jeszcze trudniejsza. Wychodzącego na idealną pozycję Ben Dhifallaha zatrzymał rękami Tomasz Jodłowiec, ale sędzia nie zdecydował się pokazać reprezentantowi Polski czerwonej kartki (skończyło się na żółtej).

W drugiej połowie Polonia wciąż nie przypominała drużyny walczącej o mistrzostwo kraju. Podopieczni Jacka Zielińskiego przez długi czas nie byli w stanie stworzyć dogodnych sytuacji. Tymczasem spokojnie broniący się Widzew zagroził kilka razy, m.in. po strzałach Dudu z rzutu wolnego i Princewilla Okachiego z pola karnego. W 83. minucie pomocnik gości Krzysztof Ostrowski znalazł się w sytuacji sam na sam - przegrał pojedynek z bramkarzem Polonii.

Sędzia Dawid Piasecki doliczył do regulaminowego czasu pięć minut, ale ostatecznie przedłużył mecz o osiem. W końcówce dodatkowego czasu - gdy część kibiców Polonii opuściła już trybuny - gospodarze zdobyli gola po strzale z kilku metrów Gruzina Władimira Dwaliszwiliego, ale już nie dali rady doprowadzić do remisu.

To pierwsza porażka Polonii na własnym boisku w tym sezonie.

Powiedzieli po meczu Polonia - Widzew:

Radosław Mroczkowski, trener Widzewa: "Po trudnym dla nas okresie i przykrej porażce u siebie z Podbeskidziem przyszedł mecz, który jest odpowiedzią na to, co robiliśmy w zimowym okresie przygotowawczym. Ta ciężka praca zaprocentowała. Pokazaliśmy, że jesteśmy dobrze przygotowani. Dzisiaj nie zabrakło drużynie ambicji, waleczności i mądrości. Gratuluję moim piłkarzom. Jeśli chodzi o debiut Mehdi Ben Dhifallaha, to cieszę się, że mamy napastnika, który umie przetrzymać piłkę, stworzyć sytuację. Nie mam pretensji do arbitra, że przedłużył mecz o osiem, zamiast sygnalizowanych pięciu minut. Arbiter wykonuje swoją pracę, a jakiś negatywne emocje z naszej strony byłyby niepotrzebne".

Jacek Zieliński, trener Polonii: "Widzew zagrał dzisiaj bardzo dobrze i mądrze. Przegrywamy ważny mecz, wystarczy spojrzeć na układ tabeli. Nie spodziewaliśmy się tak ciężkiej przeprawy, ale sami sobie sprawiliśmy te kłopoty. Popełniliśmy sporo błędów w obronie. Graliśmy do końca, jednak to nie wystarczyło. W ubiegłym roku przegraliśmy z Widzewem dwa razy, teraz kolejna porażka. Czy to dla nas niewygodny rywal? Może coś w tym jest, ale z drugiej strony mecz meczowi nierówny. Spotkanie w sierpniu w Łodzi wyglądało inaczej. Tym razem Widzew grał świetnie z kontrataku, naprawdę postawił nam wysoko poprzeczkę".

Polonia Warszawa - Widzew Łódź 1:2 (0:2)

Bramki: 0:1 Mehdi Ben Dhifallah (16-głową), 0:2 Tomasz Brzyski (32-samobójcza), 1:2 Władimir Dwaliszwili (90+7).

Żółta kartka - Polonia Warszawa: Aleksandar Todorovski, Tomasz Jodłowiec, Bruno Coutinho. Widzew Łódź: Ugochukwu Ukah, Dudu, Bruno Pinheiro.

Sędzia: Dawid Piasecki (Słupsk). Widzów 3 500.

Polonia Warszawa: Michał Gliwa - Aleksandar Todorovski (77. Łukasz Piątek), Marcin Baszczyński, Tomasz Jodłowiec, Tomasz Brzyski - Pavel Sultes, Łukasz Trałka, Robert Jeż (46. Paweł Wszołek), Bruno Coutinho, Władimir Dwaliszwili - Edgar Cani.

Widzew Łódź: Maciej Mielcarz - Łukasz Broź, Hachem Abbes, Ugochukwu Ukah, Dudu - Krzysztof Ostrowski (90+4. Souheil Ben Radhia), Bruno Pinheiro, Mindaugas Panka, Marcin Kaczmarek (90+7. Jakub Bartkowski) - Princewill Okachi, Mehdi Ben Dhifallah (75. Mariusz Stępiński).

Czytaj relację z meczu na następnej stronie

90 min. +5 Polonia w samej końcówce marnuje świetną okazję do wyrównania. Po siedmiu minutach doliczonego czasu sędzia kończy spotkanie. Polonia-Widzew 1:2

90 min. +5 Szybka zmiana w ekipie Widzewa.

90 min. +5**GOOOOOOL! Dwaliszwili po wrzutce Bruno zdobywa bramkę honorową dla Polonii**

90 min. +5 Zmiana w Widzewie. Ben Radhia wchodzi w miejsce Ostrowskiego.

90 min. +5 Polonia marnuje najlepszą okazję w całym spotkaniu. Do podania Sultesa nikt jednak nie doszedł.

90 min. +5 Bruno uderza obok bramki Mielcarza.

90 min. +5 Sędzia dolicza aż pięć minut.

90 min. Kibice opuszczają już stadion na Konwiktorskiej.

89 min. Dośrodkowanie Wszołka zablokowane. Rzut rożny dla Polonii.

88 min. Końcówka meczu, a "Czarne Koszule" nadal nie wykazują specjalnej ochoty do zmiany wyniku spotkania.

87 min. Kolejna dobra akcja widzewiaków i kolejny corner.

86 min. Do bezpańskiej piłki wyszedł Mielcarz.

85 min. Zaczynają się ostatnie minuty meczu. Czy Polonię stać chociaż na bramkę honorową?

84 min. Rzut rożny dla gości.

83 min. Z akcji Polonii zamiast sytuacji bramkowej wyszła kontra Widzewa.

82 min. Sędzia wznawia grę.

81 min. Na boisku leży jeden z zawodników Widzewa.

80 min. Faul Bruno. Sędzia napomina polonistę, który ma już na koncie żółtą kartkę.

78 min. Rzut rożny dla Polonii.

77 min. Druga zmiana w drużynie Zielińskiego. Piątek wchodzi z Todorowskiego.

76 min. Cani marnuje genialną okazję do pokonania Mielcarza. Sędzia już po raz drugi ewidentnie myli się na niekorzyść ekipy gości.

75 min. Dhifallaha schodzi z boiska. W jego miejsce młody napastnik Mariusz Stępiński.

73 min. Okachi strzela po świetnej akcji WIdzewa. Aut dla gości. Piłkę zablokował Jodłowiec,

72 min. Za chwilę zmiana z konieczności w Widzewie.

71 min. Kolejna strata ekipy gości i kolejny faul.

69 min. Widzewiacy dobrze sobie radzę w ataku. Ich akcje sprawiają wiele problemów defensorom z Polonii.

67 min. Faul Sultesa.

65 min. Rzut rożny dla Czarnych Koszul.

63 min. Bruno dostaje żółtą kartkę.

62 min. Rożny dla Polonii. Przy piłce Sultes.

61 min. Gliwa znów musiał się popisać refleksem. Sędzia odgwizduje spalonego.

60 min. Posiadanie piłki po godzinie gry: Polonia 59 proc., Widzew 41 proc.

58 min. Todorowski przytomnie w obronie i pomógł Baszczyńskiemu.

57 min. Sultes ładnie na falce. Dobra wrzutka, ale w bramce pewnie Mielcarz.

55 min. Proste straty przy wyprowadzaniu piłki przez piłkarzy Polonii.

54 min. Polonia marnuje dobrą okazję. Niezła wrzutka w pole karne Sultesa.

53 min. Dudu uderza minimalnie nad bramką gospodarzy.

52 min. Rzut wolny dla Widzewa. Faulował Brzyski. Niebezpieczna odległość do bramki Gliwy.

50 min. Polonia bardzo się gubi w defensywie. Okachi był bliski strzelenia bramki.

48 min. Ukah lepszy od Sultesa na skrzydle. Czarne Koszule nadal bez celnego strzału na bramkę Mielcarza.

47 min. Okachi skutecznie przerywa akcję Polonii.

45 min. Zaczynamy drugą połowę meczu Polonia-Widzew.

45 min. Pierwsze zmiany w ekipie Jacka Zielińskiego. Na boisku pojawi się Wszołek, a na ławce usiądzie Jeż.

45 min. +1 Koniec pierwszej połowy. Polonia przegrywa u siebie 0:2 z Widzewem.

45 min. +1 Kolejny stały fragment gry dla Widzewa.

45 min. Sędzia dolicza jedną minutę do regulaminowego czasu gry. Rożny dla gospodarzy.

44 min. Faul Todorowskiego w ataku.

43 min. Corner dla polonistów.

41 min. Powoli dobiega końca pierwsza część spotkania, a gospodarze nadal nie mają pomysłu na grę.

40 min. Rzut rożny dla Widzewa i ponownie goście bliski strzelenia bramki.

39 min. Znowu niebezpiecznie pod bramką Gliwy i znowu po stałym fragmencie gry.

38 min. Jodłowiec dostaje żółtą kartkę.

37 min. Ekipa gospodarzy nadal nie oddała nadal celnego strzału na bramkę.

36 min. Sultes sam na sam z Mielcarzem. Polonia nadal bez bramki.

35 min. Widzew pomimo prowadzenia nadal groźnie atakuje.

33 min. Czarne Koszule wreszcie solidnie zagroziły Mielcarzowi. Trałka do Caniego, a ten bliski zdobycia kontaktowej bramki.

32 min.**GOOOOOL! Ogromny pech Brzyskiego! Niefortunne wybicie piłki przy ataku Widzewa i obrońca Polonii strzela gola samobójczego. Polonia-Widzew 0:2**

28 min. Widzew bliski pokonania Gliwy. Ładna akcja drużyny gości.

25 min. Piłkarze Jacka Zielińskiego mają spore problemy z konstruowaniem skutecznych akcji.

24 min. Bolesne zderzenie Brzyskiego z Ostrowskim.

22 min. Posiadanie piłki: 60 proc. Polonia, 40 proc. Widzew.

21 min. Pierwsze groźne sytuacje Polonii. Cani bliski pokonania Mielcarza.

20 min. Prawdziwa ściana deszczu w Warszawie.

18 min. Bruno faulowany w środkowej części boiska.

17 min.Złe warunki atmosferyczne w stolicy. Do silnie wiejącego wiatru zaczął jeszcze intensywnie padać deszcz.

16 min.**GOOOOOOL! Dhifallah główką pokonuje Michała Gliwę! Polonia-Widzew 0:1**

15 min. Sporo nieprzepisowych zagrań. Tym razem upomniany Brzyski. Wolny dla Widzewa.

14 min. Todorowski przerwa szybki atak Widzewa i dostaje żółtą kartkę.

13 min. Słaba wrzutka, ale mimo to pierwszy rzut rożny dla gospodarzy.

12 min. Rzut wolny dla Polonii po faulu na Sultesie.

11 min. Faul w ataku widzewiaków.

10 min. Ukah dostaje żółty kartonik. Faulowany był Brzyski.

9 min. Piłkarze Widzewa tracą piłkę i z akcją wychodzą gospodarze.

8 min. Dużo gry w środkowej części boiska.

7 min. Bardzo niecelny strzał z rzutu wolnego.

6 min. Faulowany Okachi przez Łukasza Trałkę.

5 min. Z kontrą wychodzi Sultes, ale finalnie piłka ląduje w rękach Mielcarza.

4 min. Pierwszy strzał na bramkę Polonii. Corner dla Widzewa.

3 min. Wysokim pressingiem grają goście.

2 min. Na pozycji spalonej Cani.

1 min. Atak pozycyjny zawodników Czarnych Koszul.