Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bemowo: Mieszkańcy protestują, bo nie chcą kompleksu mieszkań na zielonym skwerku

Dagmara Sidyk
budyniek mieszkalny wielorodzinny z usługami przy ul. Sterniczej w Warszawie  - wizualizacja
budyniek mieszkalny wielorodzinny z usługami przy ul. Sterniczej w Warszawie - wizualizacja SM "Lazurowa"
Członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej „Lazurowa” nie zgadzają się z planami inwestycyjnymi jej zarządu. Osią konfliktu jest budowa na zielonej działce zwanej „boisko” kompleksu 9-kondygnacyjnych budynków z podziemnym parkingiem dla samochodów.

Część członków spółdzielni uważa, że plany inwestycyjne zarządu są bezprawne oraz nieopłacalne. Według nich, wybudowanie tak wysokich konstrukcji zabierze światło oraz przestrzeń mieszkańcom trzech pobliskich bloków, a znajdujące się drzewa zostaną wycięte na rzecz parkingu samochodowego.

Czytaj także: Ostatnie tchnienie warszawskiej Strefy Kibica. Zobacz zdjęcia

Przedstawiciele członków SM „Lazurowa” interweniowali w tej sprawie u Burmistrza Dzielnicy Bemowo. Sprawa pozostała jednak bez odpowiedzi. Ostatecznie zdecydowali się wziąć sprawy w swoje ręce: zorganizowali akcję protestacyjną, by walczyć o swoje prawa. W tym celu stworzyli szereg ulotek nawołujących do odwołania zarządu, który ich zdaniem działa na szkodę spółdzielni.

Jak podkreślają mieszkańcy, przebieg Walnego Zgromadzenia z 28 czerwca także pozostawia wiele do życzenia: – Zarząd, dzięki głosowaniu obecnych na Walnym członków spółdzielni, mógł akceptować uchwały bez konieczności wysłuchiwania i ustosunkowywania się do pytań i komentarzy, więc wszystko odbywało się bez jakiejkolwiek dyskusji – mówi Przemysław Trzosek, członek Spółdzielni Mieszkaniowej „Lazurowa”. Podczas Walnego Zgromadzenia mieszkańcy dowiedzieli się, że spółdzielnia nie uzyskała jeszcze pozwolenia na rozpoczęcie zabudowy terenu skweru. – Plany pozostają jednak te same i wciąż są sprzeczne z wolą mieszkańców – dodaje Przemysław Trzosek. Ostatecznie Zgromadzenie zostało przerwane do jesieni.

Czytaj także: Luksusowe mieszkanie? Teraz nawet za 6 tys. zł/mkw

Zarząd oraz Rada Nadzorcza SM „Lazurowa” zapewniają, że sprawa wygląda zupełnie inaczej: – Spółdzielnia chce zagospodarować tereny, które obecnie nie są zabudowane, w sposób rozsądny, by wszyscy jej członkowie mogli skorzystać ze wspólnego majątku, czyli na przykład z terenu przy ul. Sterniczej – mówi Ryszard Janikowski, przewodniczący Rady Nadzorczej, który dodaje, że żaden urząd nie przyjąłby projektu budowy naruszającego warunki techniczne. – Warunki zabudowy zostały określone przez władze Warszawy i mimo możliwości wzniesienia 12-kondygnacyjnej budowli, przy opracowywaniu planu, wysokość projektu obniżono do 9 kondygnacji – mówi Edward Czuryło, członek Rady Nadzorczej.

Władze spółdzielni odpierają zarzuty, które część mieszkańców postawiła im w ulotkach kolportowanych na obszarze osiedla. – To nieprawda, że zaniżamy wartość działki zwanej potocznie „boisko”. Jej cena, na którą składa się koszt zakupu, czyli nabycia prawa użytkowania wieczystego oraz coroczne koszty utrzymania tego prawa, została ustalona zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi wynikającymi z ustawy – deklaruje Zbigniew Gaca-Richter, Prezes Zarządu.

Czytaj także: Warszawskie osiedle domków jednorodzinnych Saskie Zacisze oddane do użytku

Nowa inwestycja będzie rozliczana w dwóch wariantach. Chętni z zewnątrz będą rozliczani w systemie deweloperskim - zgodnie z ceną rynkową, a więc z zyskiem dla spółdzielni, natomiast jej członkowie będą rozliczani po kosztach. – Tym sposobem zyskujemy podwójnie: realizując ustawę oraz status spółdzielni, zapewniamy mieszkańcom tańsze mieszkania, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży pozostałych mieszkań oraz lokali użytkowych zasilą fundusz remontowy starych zasobów spółdzielni i tym sposobem pokryją blisko połowę potrzeb remontowych – zauważa Ryszard Janikowski.

- Z analizy rynku wykonanej na zlecenie SM „Lazurowa” wynika, że realizacja inwestycji mieszkalno-usługowej przy ul. Sterniczej będzie opłacalna – mówi Prezes Zarządu. Pytany o przewidywany początek budowy, uważa, że – po uzyskaniu pozwolenia na budowę – inwestycja mogłaby ruszyć jeszcze jesienią tego roku, z dwuletnim cyklem realizacji.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto