Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maria Rosołowska. Aktywnie działa na rzecz ochrony zieleni w Warszawie

Martyna Kalinowska
Maria Rosołowska: drzewa do obrony przed wycięciem w Parku Jazdów.
Maria Rosołowska: drzewa do obrony przed wycięciem w Parku Jazdów. Fot. Maria Rosołowska
Maria Rosołowska przewodnicząca organizacji Stowarzyszenie Mokotowskie Forum Społeczne, Komisji Dialogu Społecznego ds. Środowiska Przyrodniczego przy Biurze Ochrony Środowiska m.st. Warszawy. Członek założyciel stowarzyszenia Ogród Warszawa. Stowarzyszenie na rzecz Krajobrazu Kulturowego.

Maria Rosołowska od lat działa na rzecz ochrony zieleni w Warszawie. Opowiada nam o problemach, jakie na swojej drodze spotykają organizacje i stowarzyszenia działające w imieniu miejskiej przyrody.

Maria Rosołowska cytuje słowa Hanny Gronkiewicz-Waltz:

Ale wszędzie tam, gdzie planowane inwestycje będą budziły kontrowersje, będziemy szukali rozwiązania wspólnie z lokalnymi społecznościami.

Czytaj też: Szukamy "patriotycznie zakręconych". Dołącz do nas!

Maria Rosołowska komentuje te słowa w następujący sposób:

Gdyby te deklaracje zostały wcielone w życie, organizacje, w których działam, miałyby niewiele pracy. Niestety, rzeczywistość jest zupełnie inna, przynajmniej w zakresie ochrony środowiska w naszej stolicy i licznych zgłaszanych nam przez mieszkańców interwencji i skarg.

Maria Rosołowska podejmuje wiele działań na rzecz ochrony środowiska

Maria Rosołowska działając we wspomnianych organizacjach podejmuje liczne starania. Są to zarówno uczestniczenie jako strona w różnych postępowaniach administracyjnych (np. w sprawie wycinki drzew i krzewów na terenie Parku Jazdów), w sprawie postępowań na budowę (np. w sprawie zabudowy terenów oświatowych przy ulicy Niecałej), w postępowaniach środowiskowych (np. w sprawie wycinek na terenie tzw. Wisły Warszawskiej) i innych.

Od lat toczy się postępowanie w sprawie uchylenia uzgodnień środowiskowych dla inwestycji nad Jeziorkiem Czerniakowskim. Jak mówi Rosołowska:

Nasze działania to również składanie wniosków i uwag do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego - ostatnio do planu terenu Wyścigów na Służewcu, udział w debatach, zarówno tych organizowanych przez urzędy (np. w sprawie planu miejscowego Sadyby Północnej, w sprawie przebiegu trasy Czerniakowskiej Bis), jak i przez organizacje ekologiczne (np. na temat Lasku Bielańskiego „Czy musimy betonować miejskie parki i lasy?" zorganizowana w ostatnim czasie przez „Zielonych”).

Maria Rosołowska zabiega o współpracę wielu organizacji

W ramach prac komisji dialogu i zrzeszonych w niej stowarzyszeń Maria Rosołowska wraz z innymi członkami przekazuje swoje stanowiska w sprawie zmian w przepisach (ustaw i uchwał), zarówno tych dotyczących ochrony środowiska, krajobrazu kulturowego, jak i roli stowarzyszeń i dialogu społecznego.

Maria Rosołowska:

Gdy zaproponowano mi pełnienie funkcji przewodniczącej komisji dialogu, uznałam, że tylko wspólne działanie wielu organizacji może pomóc ochronie środowiska w naszym mieście. Jak pokazuje rzeczywistość, nie tylko pojedyncze stowarzyszenia niewiele mogą, podobne problemy ma również komisja dialogu społecznego.

Wiele osób, instytucji, do których Maria Rosołowska kierowała pisma nie reagują. Maria Rosołowska relacjonuje:

Do dzisiaj, przez ponad pół roku nie otrzymaliśmy odpowiedzi na obszerne stanowisko kds w sprawie ponownej analizy projektu tzw. rewitalizacji Ogrodu Krasińskich. Od wielu miesięcy czekamy na odpowiedź Generalnego Konserwatora Zabytków ministra Żuchowskiego i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ministra Zdrojewskiego.

Zobacz także: Praska Żywa Szopka już otwarta!

Stanowiska i wnioski organizacje, którym przewodniczy Maria Rosołowska przygotowują z udziałem ekspertów i autorytetów, a następnie przesyłają je do władz miasta i odpowiednich ministerstw. Niestety, w tych tak ważnych i poruszających lokalne społeczności sprawach komisja dialogu do dzisiaj nie otrzymała żadnych odpowiedzi, nie mówiąc już o uwzględnieniu wniosków, opracowanych z udziałem licznych specjalistów.

Maria Rosołowska podkreśla:

Aby nie opierać się wyłącznie na suchych faktach: w Ogrodzie Krasińskich w imię przywracania osi widokowych i historycznych założeń parkowych wycięto drzewa, które były elementem tych założeń. Wycinka miała być w swoich założeniach etapowana czyli rozłożona na długi okres. W odpowiedzi podczas jednego ze spotkań usłyszeliśmy, że przecież była realizowana etapami – w kilka tygodni.... A ogród podobno będzie piękny, już za 10 lat...

Maria Rosołowska szuka wciąż rozwiązań i podejmuje nowe działania

Zaznacza, że

gdy inne środki zawodzą, składamy powiadomienia do organów ścigania (np. w sprawie działań w Ogrodzie Krasińskich, w sprawie bezczynności urzędniczej w sprawie hałasu od galerii handlowej, w sprawie samowoli budowlanej w Warszawskiej Strefie Chronionego Krajobrazu - na terenie Jeziorka Lisowskiego).

O rosnącym zainteresowaniu mieszkańców sprawami naszego miasta świadczą liczne zgłoszenia o nowych problemach, które warszawiacy kierują do Komisji Dialogu Społecznego ds. Środowiska Przyrodniczego oraz Stowarzyszenia Mokotowskiego Forum Społecznego. Maria Rosołowska podkreśla:

Niestety, świadczy to również o tym, że zamiast dialogu często mieszkańcy są stawiani przed faktami dokonanymi.

Maria Rosołowska walczy z biurokracją dla dobra miejskiej zieleni

Problemem utrudniającym działanie komisji dialogu i stowarzyszeń jest ograniczony dostęp do dokumentów. Maria Rosołowska wskazuje, że

bez uzasadnienia, a więc niezgodnie z prawem, przedłużane są terminy wydania dokumentów i udzielenia informacji, będących w posiadaniu urzędów. Zaskakująca jest konieczność ponoszenia przez członków komisji dialogu opłat za dokumenty wydawane przez urzędy dla komisji powołanej przy biurze urzędu miasta. Wszystko to stawia pod znakiem zapytania sens działalności takiej komisji dialogu.

W grudniu tego roku komisja podjęła stanowisko w tej sprawie, które zostało przekazane przedstawicielom urzędów i samorządu warszawskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto