18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

668. urodziny miasta Bydgoszczy

Redakcja
W środę, 23 kwietnia br., podczas uroczystej Sesji Rady Miasta związanej z 668. rocznicą nadania Bydgoszczy praw miejskich, wręczono Medale Króla Kazimierza Wielkiego.

Medale Króla Kazimierza Wielkiego miastu Bydgoszcz wręczył Pan Eugeniusza Gołembiewskiego - Prezesa Stowarzyszenia Miast Króla Kazimierza Wielkiego w Kowalu.

- Życzę nam wszystkim, abyśmy w częstym przekonaniu o wielkości, o mądrości, o cywilizacji – nie zapomnieli, że ta wielkość, mądrość i cywilizacja ma być nieustannie naszym celem – a prawdziwą zasługą stanie się dopiero w oczach przyszłych pokoleń. Niech … „dzieje się Bydgoszcz” za naszą sprawą zawsze z myślą o Mieszkańcach – powiedział prezydent Rafał Bruski.

Medale Króla Kazimierza Wielkiego otrzymali także: dr Alicja Paczoska-Hauke, Pan Kazimierz Karabasz, prof. Zbigniew Kikiewicz, prof. Józef Kubik, Pan Stanisław Wroński, Pan Alfred Załużny, Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o w Bydgoszczy, Hotel „Pod Orłem”, Bydgoski Klub Turystyki Rowerowej „Turkole”, Centrum Szkolenia Sił Połączonych (Joint Force Training Centre).

Dr Alicja Paczoska-Hauke - od 2001 r. jest pracownikiem naukowym Biura Edukacji Publicznej IPN w Bydgoszczy, uczestniczy w ogólnopolskich projektach naukowych realizowanych przez swój Instytut, jest autorką kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularno-naukowych dotyczących historii Kujaw i Pomorza po 1939 r. Z wykształcenia jest też pedagogiem, dlatego prowadzi wśród młodzieży szeroką działalność edukacyjną, popularyzując przede wszystkim tragiczne losy więźniów politycznych czasów stalinowskich.

Pan Kazimierz Karabasz - Polska szkoła dokumentu, szkoła Karabasza – tak określana jest metoda kręcenia filmów dokumentalnych, którą zapoczątkował urodzony w 1930 r. w Bydgoszczy Kazimierz Karabasz. Do Bydgoszczy chętnie powraca, nie tylko za pośrednictwem ekranu i wyjątkowych dokumentów o mieście, ale także na spotkania z kolejnymi pokoleniami dokumentalistów.  

Prof. zw. dr hab. inż. Zbigniew Kikiewicz - Major rezerwy Wojska Polskiego - kawaler Orderu Virtuti Militari. Urodził się 21 lutego 1924 roku w Białymstoku. W uznaniu zasług dla wspomagania rozwoju i działalności wychowawczej młodego pokolenia, na mocy decyzji Rady Pedagogicznej, Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców Szkoły nr 38 w Bydgoszczy uzyskał tytuł Honoris Causa Sodalis Scholae. Otrzymał także Medal za szczególne zasługi dla Miasta Bydgoszczy od Prezydenta Miasta oraz Medal za szczególne zasługi dla Miasta Bydgoszczy od Wojewody Kujawsko – Pomorskiego.

Prof. dr hab. inż. Józef Kubik - urodził się w 1944 r. w Janowicach. Jego dorobek naukowy jest znaczący i uznany zarówno kraju jak też za granicą. Jest autorem lub współautorem ponad 160 opublikowanych prac naukowych w większości w renomowanych czasopismach zagranicznych, kilkunastu opracowań dla przemysłu, licznych recenzji wydawniczych w kraju i zagranicą.  bJest inicjatorem i głównym autorem działającego od 2002 r. w Regionie Kujawsko-Pomorskim Centrum Doskonałości - Porous Media Research Centre POROCENT - uznanym przez Ministra Nauki i Informatyzacji w ramach, którego zorganizowano 2. Międzynarodowe Kursy Naukowe finansowane przez Komisję Europejską.

Pan Stanisław Wroński - Cała dotychczasowa droga zawodowa Stanisława Wrońskiego obejmowała projektowanie i zarządzanie gospodarką przestrzenną, rewitalizacją i rozwojem, w tym zwłaszcza w problematyce gospodarki wodnej, obszarów przywodnych oraz szlaków wodnych. Reprezentuje szeroką wiedzę i doświadczenie w większości sfer życia i zarządzania dużego miasta, wynikającą z pełnienia funkcji radnego i członka Zarządu Miasta, bycia projektantem w miejskich i wojewódzkich strukturach planowania przestrzennego.


Pan Alfred Załużny -
 urodził się 14 grudnia 1956r. w Lubsku, dziś leżącym w województwie lubuskim. Absolwent Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Bydgoskiej.

W latach 1980 – 2003 oficer Wojska Polskiego, pełnił szereg funkcji w różnych jednostkach wojskowych. W roku 1996 rozpoczął pracę w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A. są jednym z największych zakładów lotniczych w Polsce, należących do elitarnej grupy firm o znaczeniu strategicznym dla gospodarki i obronności Polski.

Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Spółka z o.o. w Bydgoszczy. Jest przedsiębiorstwem energetycznym, które realizuje ustawowe zadanie własne gmin, zaopatrując ich mieszkańców w ciepło na potrzeby ogrzewania i przygotowania ciepłej wody, zgodnie z nadanymi przez Urząd Regulacji Energetyki koncesjami na wytwarzanie, przesyłanie i dystrybucję oraz obrót ciepłem. Na terenie Bydgoszczy Spółka dostarcza ciepło do ponad 4000 budynków.

Hotel „Pod Orłem” -  jest charakterystycznym punktem Bydgoszczy od ponad 110 lat. Zaprojektowany przez słynnego bydgoskiego architekta Józefa Święcickiego, od początku swojego istnienia przyjmuje znamienitych gości odwiedzających Bydgoszcz.

Bydgoski Klub Turystyki Rowerowej „Turkole” - Członkowie „Turkola” przeprowadzają szkolenia, wykłady krajoznawcze z zakresu ruchu drogowego, ścieżek rowerowych, wszelkich nowinek wyposażenia roweru, służą naprawą i pomocą w doborze sprzętu. Klub jest propagatorem aktywnego trybu życia, proponuje bydgoszczanom czynny wypoczynek na dwóch kółkach, pokazując często nieznane, piękne zakątki Bydgoszczy

i okolic.

Centrum Szkolenia Sił Połączonych (Joint Force Training Centre) zostało utworzone w 2004 roku. Było pierwszą polską jednostką znajdującą się w strukturach dowodzenia Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) i jest jednym z dwóch centrów szkoleniowych NATO na świecie. Ważne miejsce JFTC w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego sprawia również, że nasze miasto odwiedzają wysocy rangą przedstawiciele wojsk krajów NATO, a także najważniejszych organów tej instytucji. Przedstawiciele Centrum uczestniczą w ważnych dla miasta wydarzeniach, takich jak chociażby święta narodowe, urodziny miasta, rocznice powrotu Bydgoszczy do Macierzy, wyzwolenie miasta i wiele innych. W 2014 roku JFTC obchodzi swoje 10-lecie.

Przypominamy także, że koncert z okazji 668. urodzin miasta odbędzie się w środę (23 kwietnia) o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej.

„Bezpieczne ferie” w Białymstoku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto