Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektrośmieci Warszawa. Jak bezpiecznie się ich pozbyć?

Wiktoria Smolińska
Pozbądź się elektrośmieci!
Pozbądź się elektrośmieci! FOT. ANDRZEJ BANAS / GAZETA KRAKOWSKA POLSKAPRESSE
Elektrośmieci Warszawa. Jak wynika z badań, tylko co trzeci mieszkaniec stolicy wie, jak bezpiecznie pozbyć się zużytych urządzeń. W zeszłym roku w stolicy zebrano ponad tysiąc ton zużytego sprzętu AGD i RTV. Radzimy, jak bezpiecznie pozbyć się takich urządzeń.

Wytworzone z przerobionych telefonów komórkowych – czy to możliwe? Jak najbardziej! Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nie musi zalegać w piwnicach i na strychach, zanieczyszczając nasze najbliższe otoczenie. Nie można też wyrzucić go do śmietnika ani nawet wstawić do altanki śmietnikowej. Grozi za to surowa kara – nawet do 5 tys.
zł.

Elektrośmieci Warszawa - gdzie je zanieść?

Od kilku lat mieszkańcy stolicy mogą za darmo pozbyć się niebezpiecznych odpadów, zawożąc je do specjalnych punktów zbiórki. Najczęściej trafiają tam małe i średnie elektrośmieci – telefony, radia, miksery, odkurzacze, sprzęt RTV, świetlówki czy sprzęt na baterie. Kłopoty pojawiają się, gdy chcemy pozbyć się znacznie większych elektrośmieci. Co zrobić z niesprawną lodówką, pralką albo starą zmywarką? Przy zakupie nowego produktu używany sprzęt można oddać w sklepie, ale wcześniej również trzeba go tam przywieźć, podobnie jak do punktów zbiórki, a to może być kłopotliwe ze względu na rozmiary starych urządzeń. Z wywózką i bezpieczną utylizacją takich odpadów można sobie jednak poradzić, zamawiając bezpłatny odbiór zużytego wielkogabarytowego sprzętu prosto pod drzwi w ramach projektu „Moje miasto bez elektrośmieci”. Aby skorzystać z usługi, należy zadzwonić pod numer: 22 22 333 00, lub wypełnić internetowy formularz, który dostępny jest na stronie www.elektrosmieci.pl.

Czytaj też:Co zrobić ze starą pralką czy lodówką? Starym telewizorem czy komputerem?

W starych urządzeniach działających kiedyś na prąd lub baterie znaleźć można m.in. ołów, rtęć, kadm i azbest, które są niezwykle szkodliwe nie tylko dla środowiska, ale też ludzkiego zdrowia, dlatego tak ważne jest ich właściwe przetworzenie – podkreśla Anna Podsiadło z firmy ElektroEko, która jest organizatorem zbiórki.

Organizacja działająca na terenie całego kraju została powołana do życia przez największe firmy i organizacje zrzeszające producentów oraz importerów sprzętu AGD, RTV, IT i oświetlenia w celu zorganizowania efektywnego systemu zbierania i przetwarzania elektrośmieci. Od 2006 r. firma zebrała już ponad 350 tys. ton zużytego sprzętu, który został poddany bezpiecznej utylizacji. ElektroEko prowadzi także zakrojone na szeroką skalę działania edukacyjne, w tym programy dla szkół. Stacjonarne punkty zbierania prowadzone przez ElektroEko działają we wszystkich dzielnicach i czynne są w każdą sobotę w godz. 10–14. Ich adresy można znaleźć na stronie www.elektrosmieci.pl.

Z bezpłatnych punktów, do których można oddać stare urządzenia, mogą także skorzystać mieszkańcy podwarszawskich gmin, takich jak: Sulejówek, Zielonka oraz Piastów. Coraz większą popularnością wśród warszawiaków cieszy się również usługa bezpłatnego odbioru elektrośmieci.
– Bezpieczne pozbycie się zużytego sprzętu AGD i RTV to często problem zwłaszcza dla osób starszych, ale też wszystkich, którzy nie mają czasu na transport i wywózkę wielkogabarytowych odpadów we własnym zakresie. Dzięki naszej usłudze pracownicy ElektroEko zabiorą zużyte sprzęty prosto z mieszkania. Warto też skrzyknąć się z sąsiadami czy znajomymi i urządzić wspólną zbiórkę starych sprzętów – zachęca przedstawicielka ElektroEko.
Szkoły też „punktują”

Wywożąc zużyty sprzęt elektryczny do specjalnych punktów zbierania, można nie tylko pomóc w ochronie środowiska, ale też wesprzeć lokalne placówki edukacyjne. – W ramach projektu „Moje miasto bez elektro_śmieci” każdy, kto przywiezie swój stary sprzęt AGD i RTV do tych punktów, otrzymuje kupon, który może przekazać wybranej szkole podstawowej. Te z kolei przelicza się na punkty, które placówki mogą wymieniać na opłacane z Funduszu Oświatowego materiały dydaktyczne i pomoce edukacyjne, np. tablice multimedialne, sprzęt sportowy, rzutniki czy krzesła i stoły – wyjaśnia Anna Podsiadło. Do programu przyłączyło się już 250 warszawskich szkół. – Nauczyciele i uczniowie otrzymują także bezpłatne materiały edukacyjne dotyczące elektrośmieci i ich bezpiecznej utylizacji. Ważne jest, aby dzieci już od najmłodszych lat uczyły się, jak dbać o środowisko, a w przyszłości wiedziały, co należy zrobić z niebezpiecznymi elektro_śmie_ciami – podsumowuje przedstawicielka Elektro_Eko.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto