18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Izba Pamięci Pułkownika Kuklińskiego zostaje?

Magdalena Kowalewska
Płk Kukliński, kard. Franciszek Macharski, marszałek Senatu prof. Alicja Grześkowiak, wojewoda Marek Kempski, prezydent Krakowa Józef Lassota – nadanie honorowego obywatelstwa miasta Krakowa Płk. Kuklińskiemu
Płk Kukliński, kard. Franciszek Macharski, marszałek Senatu prof. Alicja Grześkowiak, wojewoda Marek Kempski, prezydent Krakowa Józef Lassota – nadanie honorowego obywatelstwa miasta Krakowa Płk. Kuklińskiemu Fot. M.Kowalewska/ Polskapresse
Po wielu protestach i apelach do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz – Waltz Izba Pamięci Pułkownika Kuklińskiego znajdująca się na tyłach archikatedry warszawskiej nie zostanie zlikwidowana. W tej sprawie interweniowało również Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wydaje się, że walka została zakończona. Jednak kustosz muzeum upomina się u urzędników o prawidłowe sformułowanie nazwy lokalu, w którym znajduje się izba pamięci. Dopiero wtedy podpisze porozumienie.

Zarząd Gospodarki Nieruchomościami w Dzielnicy Śródmieście wypowiedział Józefowi Szaniawskiemu, przyjacielowi i pełnomocnikowi płk Kuklińskiego umowę najmu lokalu, w którym znajduje się muzeum poświęcone pamięci pułkownika. Izba Pamięci ze stołecznej starówki miała zniknąć już 26 lutego 2011. Wiele środowisk było zbulwersowanych tym faktem. Protestujący twierdzili, że zamknięcie muzeum miało przyczynić się do zniszczenia pamięci o wielkim Polaku, który uratował Polskę i Europę przed wybuchem trzeciej wojny światowej.

Zdaniem ZGN przyczyną planowanego zamknięcia miał być brak zgody na płacenie wyższego czynszu. Cenę z 3,50 zł / mkw + VAT podniesiono do 12,00 zł/ mkw + VAT. Jóżef Szaniawski nie zgodził się na te zmiany, ponieważ Izbę Pamięci Pułkownika Kuklińskiego utrzymuje z własnych środków.

Reakcja różnych środowisk była natychmiastowa. Wysłano wiele listów protestacyjnych do prezydent stolicy. W tym swój apel do władz miasta wystosowali radni PiS. Przewodniczący klubu PiS w Radzie Warszawy Maciej Wąsik mówił: - Uważamy, że obowiązkiem miasta jest wspieranie tego typu inicjatyw , a nie niszczenie. Przeniesieniem muzeum do innego miasta jest już zainteresowany m.in. Gdańsk, Kraków oraz Chicago. Jednak nie ma wątpliwości, że miejscem Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego powinna być Warszawa.

Ministerstwu Spraw Zagranicznych również nie pozostał obojętny los Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego. Radosław Sikorski dla serwisu warszawa.naszemiasto.pl powiedział: - Inicjowałem powstanie Izby Pamięci Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego jeszcze jako minister obrony narodowej. Pułkownik Ryszard Kukliński był człowiekiem, który przez jedenaście lat ryzykował życiem, zdobywając tajne plany Układu Warszawskiego. Wiedział, że zgodnie z tymi planami Polsce zagraża wielkie niebezpieczeństwo. Działał przeciwko Imperium Zła i dlatego wyrażam swój szacunek wobec niego i uważam, że winniśmy mu wdzięczną pamięć. Cieszę się, że w Warszawie funkcjonuje małe, ale arcyciekawe muzeum poświęcone jego osobie. Wielokrotnie oprowadzałem po nim delegacje zagraniczne.

Minister dodał, że prezydent Warszawy popiera dalsze funkcjonowanie muzeum. Podkreślił, że „wymaga ono jedynie nowej umowy pomiędzy miastem a kustoszem muzeum Józefem Szaniawskim.”

17 lutego kustosz muzeum otrzymał oświadczenie od Małgorzaty Mazur, która pełni obowiązki dyrektora ZGN. Małgorzata Mazur pisze: „Uprzejmie informuję, że z zgodnie z uchwałą nr 364/11 Zarządu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy z dn. 2.02.2011 r. cofam oświadczenie o wypowiedzeniu ww. lokalu użytkowego”. Podkreśla, że Józef Szaniawski będzie pokrywał aktualne, rzeczywiste koszty utrzymania lokalu wynoszące 3,80 zł / mkw VAT.

Jednak kustosz nie ma pewności, czy w przyszłości ponownie nie dojdzie do wypowiedzenia umowy i upomina się, aby ZGN nie określał Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego jako lokal użytkowy.

Jak ocenia wydane oświadczenie przez ZGN? - W najlepszym przypadku jest to manipulacja lub nieodpowiedzialność urzędnika, a w najgorszym zwykłe oszustwo. Nie mam pewności, czy za jakiś czas ponownie nie zostanie wypowiedzona umowa najmu, dlatego , że w przysłanym do mnie zawiadomieniu został sformułowany zwrot „lokal użytkowy”, a nie „izba pamięci”. Gdyby nie protesty i listy otwarte ludzi z różnych środowisk i partii politycznych tego muzeum nie byłoby dzisiaj.

Izba Pamięci Pułkownika Kuklińskiego została utworzona z inicjatywy prezydenta Warszawy ś.p. prof. Lecha Kaczyńskiego oraz ówczesnego ministra obrony narodowej Radosława Sikorskiego. Uroczyste otwarcie miało miejsce 3 maja 2006 roku. Muzeum zawiera wiele pamiątek po płk.Kuklińskiego m.in. jego mundur, ostatni fragmenty „żelaznej kurtyny”, słynny aparat, którym sfotografował tajne dokumenty, wiele zdjęć i osobistych przedmiotów.

Izbę w ciągu czterech lat od jej otwarcia zwiedziło ponad 20 tys. turystów, w tym wielu dyplomatów zagranicznych takich jak ambasador USA Victor Ashe. Księga pamięci zawiera również przesłanie od prezydenta USA Georga W. Busha: „ Przekazuję wyrazy głębokiego szacunku dla pamięci Pułkownika Kuklińskiego. To wielki zaszczyt dla mnie oddać cześć honor wielkiemu bohaterowi Polski i Ameryki , który pomógł USA, a zarazem tak bardzo przyczynił się do wolności Polski. Amerykanie, którym są bliskie ideały wolności, są zainspirowani wielkim dziełem Pułkownika Kuklińskiego”.

Czytaj także:
*Hala Mirowska na sprzedaż. Legendarna siłownia Syrenka na bruk
*Panorama Starówki podziwiana z jacuzzi i sauny? Nowa atrakcja dla turystów w Warszawie

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto