Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny inowrocławianin Prymasem Polski!

Redakcja

Po raz drugi w dziejach Kościoła w Polsce Prymasem Polski zostaje dostojnik kościelny, który urodził się w Inowrocławiu. Rodowity inowrocławianin biskup Wojciech Polak został nominowany na Prymasa Polski przez Papieża Franciszka.


Przypomnijmy, Prymas Polski abp Józef Kowalczyk skończył 75 lat i w sierpniu 2013 r. złożył rezygnację z pełnionej funkcji arcybiskupa diecezji gnieźnieńskiej. Zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego skończenie przez biskupa 75 lat zobowiązuje go do złożenia na ręce papieża rezygnacji z urzędu ordynariusza diecezji. Prymas Polski to tytuł podkreślający pierwszeństwo biskupa w polskim episkopacie. Tytuł ten w każdym kraju przysługuje biskupowi najstarszej siedziby biskupiej w kraju. W przypadku Polski jest to Gniezno.

Mianowany przez Papieża Franciszka na Prymasa Polski bp Wojciech Polak jest tym samym drugim dostojnikiem kościelnym, który objął ten najwyższy tytuł kościelny i jednocześnie urodził się w naszym mieście. W latach 1981-2009 Prymasem Polski był abp Józef Kardynał Glemp, urodzony 18 grudnia 1929 r. w Inowrocławiu. Józef Glemp był absolwentem Liceum Jana Kasprowicza, silnie związany z rodzinnym miastem, które wspierał w różnorodnych przedsięwzięciach i przynajmniej raz do roku - 18 grudnia, w dniu swych urodzin - odwiedzał, spotykając się z wówczas z licznymi grupami mieszkańców Inowrocławia. 18 grudnia 2009 r., w ostatnim dniu posługi prymasowskiej, a jednocześnie w dniu 80. urodzin, ks. Józef kard. Glemp otworzył wspólnie z Prezydentem Miasta Inowrocławia Ryszardem Brejzą Instytut Prymasa Józefa Glempa (przy pl. Klasztornym 2). Od 1981 r. Prymas Polski Józef Glemp był Honorowym Obywatelem Miasta Inowrocławia.

Bp Wojciech Polak urodził się 19 grudnia 1964 r. w Inowrocławiu. Studia filozoficzno-teologiczne w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie ukończył w 1988 roku, uzyskując tytuł magistra z zakresu teologii moralnej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1989 r. w katedrze gnieźnieńskiej z rąk kardynała Józefa Glempa. Studiował teologię moralną na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Tam obronił pracę doktorską nt. Eklezjalnego wymiaru grzechu i pojednania w posoborowym nauczaniu Kościoła. Po powrocie w 1995 r. do Polski, ks. Wojciech Polak rozpoczął wykłady z teologii moralnej w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Od 1 sierpnia 1999 r. pełnił funkcję rektora Seminarium. Święcenia biskupie przyjął 4 maja 2003 r. w katedrze w Gnieźnie z rąk arcybiskupa Henryka Muszyńskiego. Jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Od 2011 r. pełni funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

Bp Wojciech Polak jest dość częstym gościem w rodzimym mieście, uczestnicząc w uroczystościach patriotycznych, licznych spotkaniach - w tym m.in. w Instytucie Prymasa Józefa Glempa.
Ksiądz biskup Wojciech Polak, co można żartobliwie podkreślić, nie jest absolwentem „kardynalskiego" inowrocławskiego Liceum Jana Kasprowicza. Nie poszedł zatem śladem hierarchów, związanych z Inowrocławiem - kardynałów: Bolesława Filipiaka, Józefa Glempa i arcybiskupa Tomasza Pety. Został jednak biskupem w rekordowym tempie - w wieku 38 lat, będąc wówczas najmłodszym biskupem w Polsce i bodaj - na świecie.
Nieśmiało można zauważyć duży wkład Inowrocławia i Kujaw w nadawanie tonu Konferencji Episkopatu Polski - po śp. kardynale Józefie Glempie, w ciągu pokoleniowym, kolejny inowrocławianin ksiądz biskup Wojciech Polak - blisko związany z codzienną działalnością Episkopatu, a gdy wspomnimy jeszcze arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, wiceprzewodniczącego Episkopatu, pochodzącego z pobliskiego Strzelna, dopełniamy w ten sposób krąg Kujawian, którzy mają istotny wpływ na prace Konferencji Episkopatu Polski.

Zmarły w styczniu 2013 r. kardynał Józef Glemp, podczas ostatniego posiedzenia Rady Instytutu Prymasa Józefa Glempa w listopadzie 2012 r., zaaprobował pomysł, aby ksiądz biskup Wojciech Polak podzielił się swoim doświadczeniem z mieszkańcami Inowrocławia - w cyklu spotkań organizowanych w Instytucie. 23 września 2013 r. biskup Wojciech Polak gościł w Instytucie Prymasa Józefa Glempa i wygłosił prelekcję o Konferencji Episkopatu Polski w życiu i posłudze Kościoła.

Gratulacje Prymasowi Polski abp. Wojciechowi Polakowi złożył Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza. „Proszę o przyjęcie serdecznych gratulacji z okazji nominacji na Arcybiskupa Metropolitę Gnieźnieńskiego Prymasa Polski, której dokonał papież Franciszek. Wiadomość, podana dzisiaj przez Nuncjaturę Apostolską w Polsce, jest niezwykle radosna, a zarazem wzruszająca. Oto drugi Książę Kościoła, urodzony w Inowrocławiu, zostaje Pasterzem Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Prymasem umiłowanej Ojczyzny. Nasze miasto zaś staje się jedynym miejscem w Polsce, w którym przyszli na świat dwaj Prymasi - nieodżałowanej pamięci kardynał Józef Glemp i Ksiądz Arcybiskup. Prymasowskie dziedzictwo, którego cząstka pielęgnowana jest również w Inowrocławiu, za sprawą powołanego w 2009 roku, Instytutu Prymasa Józefa Glempa, będzie od dziś podlegało pieczy Ekscelencji, Przewodniczącego Rady Instytutu" - czytamy w liście gratulacyjnym Prezydenta do Prymasa.

Zdjęcia z podbytu bpa Wojciecha Polaka w Inowrocławiu (stała wystawa solnictwa) we wrześniu 2013 r.

Z okazji kanonizacji Jana Pawła II

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto