Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mural z Edelmanem zniknie z Muranowa [ZDJĘCIA]

MW
fot. Monika Pietrusińska
Mural z Edelmanem zniknie z Muranowa. Wspólnota mieszkaniowa Muranów zadecydowała o usunięciu z budynku przy ul. Nowolipki 9b, odsłoniętego zaledwie rok temu muralu przedstawiającego obraz Marka Edelmana. Powodem decyzji jest remont elewacji budynku. Prace mają zacząć się już na początku wakacji.

Mural z Edelmanem zniknie z Muranowa

Wspólnota mieszkaniowa Muranów zadecydowała o zamalowaniu wizerunku Marka Edelmana z żonkilem w ręku widniejącej na ścianie kamienicy, usytuowanej przy ulicy Nowolipki. Jako oficjalny powód podano remont budynku. Mural z ikoną walk powstańczych w okupowanej, wojennej Warszawie odsłonięto w kwietniu ubiegłego roku z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania w getcie, w którym Marek Edelman był jednym z przywódców.

Twórcą muralu z Markiem Edelmanem jest Dariusz Paczkowski, polski działacz społeczny, grafficiarz i street artowiec. Paczkowski namalował także mural z JŚ Dalajlą na rondzie Tybetu w Warszawie.

Artysta mówi, że gdyby wiedział, że w niecały rok po wykonaniu prac, mural z Edelamenm miałby zniknąć ze ściany budynku to Fundacja Klamra odpowiedzialna za mural poszukałaby innej lokalizacji. - W całej tej akcji chodziło też m.in. o to, aby zainspirować ludzi do obywatelskich działań. Ja to odbieram niejako jako takie trochę torpedowanie tych oddolnych rzeczy - mówi Paczkowski.

Czytaj także: Mural dla Marka Edelmana na Nowolipkach

Mural z Edelmanem został zrealizowany z darowizn, które łącznie opiewały na kwotę pięciu tysięcy złotych. Miejsce na mural z Markiem Edelmanem wynalazła Beata Chomątowska ze stowarzyszenia Stacja Muranów. Wybrano ścianę socrealistycznego budynku, wzniesionego po wojnie na gruzach getta.

Początek remontu budynku, na którym widnieje mural z Edelmanem zaplanowany jest na 1 lipca. Paczkowski zamierza przekonać członków wspólnoty do zmiany decyzji. Do sprawy mają się przyłączyć władze Śródmieścia, które jest właścicielem ponad połowy powierzchni budynku. Jednak na zabraniu w sprawie likwidacji muralu z Edelmanem, reprezentanci władzy wstrzymali się od głosu.

Zajrzyj tutaj: Archiwum Edelmana może znajdować się w Ogrodzie Krasińskich?

Sytuacja muralu z Edelmanem przypomina zdarzenie zatynkowania muralu z twórcą języka esperanto, Ludwikiem Zamenhofem sprzed roku. Jego likwidacja spowodowana była także przeprowadzeniem remontu. Jednak wspólnota nie zgodziła się na to i odtworzyła mural za własne pieniądze.

Obecnie Fundacja Klamra angażuje się w projekt tworzenia nowego muralu - tym razem poświęconego działaczce Irenie Sendlerowej. Jej wizerunek ma się pojawić na budynkach w kilku miastach w Polsce. Plany wskazują też na Warszawę, o ile możliwe będzie znalezienie odpowiedniej lokalizacji.

Sprawdź: Japończycy chcą zainwestować w aglomeracji łódzkiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto