18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenie na Placu Defilad. Mówią ludzkim głosem! [ZDJĘCIA]

Ewa Jankowska
Plac Defilad. Gadające jelenie w centrum Warszawy
Plac Defilad. Gadające jelenie w centrum Warszawy materiały prasowe
Jelenie na Placu Defilad. Mówią ludzkim głosem! O godz. 18.00 na Placu Defilad wystartowała instalacja wizulano-dźwiękowa „Jelenie”. Młoda warszawska artystka Eliza Proszczuk została zaproszona przez Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy do stworzenia instalacji wykorzystującej rzeźby jeleni będące elementami archiwalnej scenografii.

Jelenie na Placu Defilad. Mówią ludzkim głosem! [ZDJĘCIA]

Młoda warszawska artystka Eliza Proszczuk została zaproszona przez Teatr Dramatyczny do stworzenia instalacji wykorzystującej rzeźby jeleni będące elementami archiwalnej scenografii. Proszczuk pomalowała je na złoto i dała im głos. Zapytała warszawiaków o znaczenie teatru w ich życiu. Wywiady zostały wykorzystane przez artystkę w instalacji - rzeźby reagując na ruch, mówią głosami pytanych o teatr mieszkańców stolicy. 

Czytaj także: Sonisphere 2014: zdjęcia z koncertów na Stadionie Narodowym! [GALERIA]

Projekt Plac Defilad
Instalacja Elizy jest częścią większego projektu - "Plac Defilad”, którego celem jest stworzenie wysokiej jakości, wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej, przyciągającej zarówno mieszkańców, jak i turystów. Pierwszy etap projektu został zaplanowany na trzy lata. Teatr Dramatyczny postanowił w pierwszej kolejności odczarować swoje magazyny i udostępnić artystom rekwizyty z archiwalnych tytułów. Do współpracy przy pierwszej instalacji zaprosiliśmy młodą warszawską artystę Elizę Proszczuk, która zajmuje się sztuką wizualną.

Czytaj także: Sonisphere Festival na Stadionie Narodowym. Zobacz zdjęcia! [GALERIA]

„Poproszono mnie, bym wykorzystała element scenograficzny „jelenie” do swojej instalacji. Doszukałam się w tym pewnej przekory. Określenie „jeleń” w naszym obszarze kulturowym często używane jest w stosunku do ludzi naiwnych, dających się wykorzystać, którzy coś za nas robią. Pomyślałam, że mogłoby być interesujące, gdyby oddać głos złotym jeleniom. Na tej podstawie przeprowadziłam rozmowy z mieszkańcami Warszawy, ludźmi z różnych środowisk. Moje pytania dotyczyły znaczenia teatru w ich życiu. Kolor złoty nawiązuje zaś do starotestamentowego złotego cielca i do buddy, który niesie światłość i mądrość. Poza tym nawiązuje do architektury Pałacu Kultury. Poprzez swój kolor jeleń staje się bogato zdobioną rzeźbą monumentalną.” – opowiada Eliza Proszczuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto