Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tęczowa flaga zawisła na Ursynowskim ratuszu. Trwa Tydzień Równości

Redakcja
Na maszcie przed Urzędem Dzielnicy Ursynów już po raz drugi w historii zawisła tęczowa flaga - symbol równości i tolerancji. Flagę wciągnął burmistrz Ursynowa Piotr Guział w towarzystwie m.in. posła na Sejm Artura Dębskiego oraz radnych Warszawy Krystiana Legierskiego i Pauliny Piechny-Więckiewicz.

Wciągnięcie tęczowej flagi na maszt zainaugurowało druga edycję Tygodnia Równości na Ursynowie - imprezy, która ma promować pozytywny, otwarty wizerunek Ursynowa jako dzielnicy tolerancyjnej i przyjaznej wszystkim mieszkańcom. W tym roku w ramach Tygodnia Równości:
- każdy z dni poświęcony jest innemu wykluczeniu,
- odbędą się warsztaty antydyskryminacyjne dla uczniów klas II ursynowskich liceów,
- na profilu Ursynowa www.facebook.com/warszawa.ursynow ruszy aplikacja-zabawa „Zbadaj swoją tolerancję”,
- tęczowa flaga wisieć będzie na maszcie przed Ratuszem od soboty do poniedziałku,
- zaplanowano akcję promocyjną wydarzenia w Internecie i na Ursynowie, - przygotowujemy także niespodziankę – 30 maja wieczorem ursynowski Ratusz zostanie na trzy noce podświetlony kolorami tęczy.

Czytaj także: Trupa Czango zaprasza na Małe Formy na Ursynowie już od 13 maja!

PROGRAM:

26 MAJA, SOBOTA,
(Ratusz Ursynów, al. KEN 61, stacja metra Imielin)
- wciągniecie tęczowej flagi przed ursynowskim Ratuszem
Tęczowa flaga znów symbolicznie zainicjuje Tydzień Równości. Wciągnięcie jej na maszt przed urzędem dzielnicy Ursynów powoli staje się tradycją, która ma pokazywać, jak otwartym miejscem może stać się Polska. Flagę wywiesi burmistrz Dzielnicy Ursynów Piotr Guział – towarzyszyć mają mu jednak także inni politycy.
- otwarcie wystawy “Oblicza (nie)równości”,
Prezentowane fotografie to próba ucieczki od podejmowania decyzji kiedy zaczyna, a kiedy kończy się nie-równość. Zestawione w pary mają nawiązywać ze sobą dialog, korespondować, budować połączenia, poszukiwać innego. W naszym przekonaniu obrazy znajdują się tam, gdzie kryje się myślnik w zapisie „nie-równość” - pomiędzy. Fotografie wykonane przez dwie kobiety mo i milu (Deficyt Studio) techniką cyfrową w maju 2012. Otwarciu towarzyszyć będzie poczęstunek dla gości.
- start aplikacji na Facebooku “Zmierz swoją tolerancję”

27 MAJA - NIEDZIELA
- 16.00 - debata nt. osób niepełnosprawnych, show Stand Up Comedy (Ratusz Ursynów, al. KEN 61, stacja metra Imielin)
Elżbieta Wycech przygotowała specjalnie na Tydzień Równości pierwszy w historii stand-up comedy, który dostępny jest także dla osób niesłyszących! Teraz śmiać się mogą nie tylko osoby pełnosprawne, ale także ci, którzy normalnie wykluczeni byli z tego rodzaju rozrywki.

28 MAJA - PONIEDZIAŁEK
- warsztaty antydyskryminacyjne w liceach
- 16.30 Performance Równości przy stacji metra Kabaty
- 18.00 debata nt. biedy oraz pokaz filmu “Slumdog. Milioner z ulicy” (Ratusz Ursynów, al. KEN 61, stacja metra Imielin)
Gośćmi spotkania będą m.in. Piotr Ikonowicz – polityk, działacz społeczny zajmujący się tematem biedy, bezdomności i wykluczenia ekonomicznego oraz Maria Gosiewska z Fundacji Bank Żywności S.O.S., która opowie o zrównoważonym wykorzystaniu żywności. W czasie prelekcji przewidziano projekcję filmów krótkometrażowych. Moderuje: Monika Kłosowska (ISNS UW).
Po debacie przewidziana jest projekcja filmu „Slumdog. Milioner z ulicy”.

29 MAJA - WTOREK
- warsztaty antydyskryminacyjne w liceach
- 16.30 Performance Równości przy stacji metra Natolin
- 18.30 debata nt. e-wykluczenia oraz pokaz filmu “Social Network” (Uczelnia Vistula)
Wykluczenie cyfrowe - statystycznie problem dotyczący głównie osób 50 roku życia. Jak wygląda świat ludzi, dla których komputery są czarnymi, tajemny skrzynkami? Ile tracą Ci, którzy zwyczajnie nie potrafią odnaleźć się w wirtualnym świecie? Jaka jest skala problemu? Jakie działania podejmowano do tej pory i z jakim skutkiem? Jakie są największe wyzwania stojące przed walczącymi z cyfrowym wykluczeniem. Goście: Ewa Maciuszko (dyrektor BUW), Jolanta Ciok (trenerka e-senior.edu.pl), moderuje: Michał Bargielski
Po debacie przewidziana jest projekcja filmu „Social network”

30 MAJA - ŚRODA
- warsztaty antydyskryminacyjne w liceach
- 16.30 Performance Równości przy stacji metra Imielin
- 18.30 debata nt. mniejszości narodowych oraz pokaz filmu “U Pana Boga za piecem” (Ratusz Ursynów, al. KEN 61, stacja metra Imielin)
Polacy - od kilku lat pełnoprawni obywatele zjednoczonej Europy, w dalszym ciągu spotykają się ze stereotypowym spojrzeniem obywateli UE dot. swojej ojczyzny, jednak czy My sami jesteśmy „święci”?. Jak postrzegamy naszych wschodnich sąsiadów mieszkających obok nas? W jaki sposób formują się stereotypowe osądy o nich, czy możemy z nimi walczyć i w ostateczności je zwalczyć? Goście: Mateusz Damięcki (aktor i podróżnik), Elena Isakova („Europa da się lubić”, absolwentka ASP w Mińsku), Misza Hairulin („Maraton uśmiechu”, muzyk).
Po debacie przewidziano poczęstunek z dań kuchni rosyjskiej i pokaz filmu.

31 MAJA - CZWARTEK
- warsztaty antydyskryminacyjne w liceach
- 16.30 Performance Równości przy stacji metra Stokłosy
- 18.30 debata nt. LGBT oraz pokaz filmu “Kinsey” (Ratusz Ursynów, al. KEN 61, stacja metra Imielin)
Środowiska LGBT są uważane za otwarte z definicji. Za takie, które akceptują i włączają innych w swoim ruchu bez problemu. Okazuje się jednak, że także i osoby homo-, biseksualne i transpłciowe mogą być wykluczające. Najczęściej spotykanymi zjawiskami w tej kwestii są wewnętrzna homofobia, transofobia i bifobia, czyli niechęć do osób homoseksualnych, transpłciowych i biseksualnych. O źródłach i konsekwencjach tego zjawiska oraz o sposobach na poradzenie sobie z nim będziemy rozmawiać z naszymi gośćmi. Goście: Krystian Legierski (radny m. st. Warszawy), Agata Chaber (Prezeska KPH), Robert Biedroń (poseł), moderuje: Jej Perfekcyjność (Queer UW).
Po debacie przewidziano pokaz filmu „Kinsey”
- ok. 21.00 - włączenie tęczowej iluminacji ursynowskiego Ratusza

1 CZERWCA - PIĄTEK
- warsztaty antydyskryminacyjne w liceach
- 16.30 Performance Równości przy stacji metra Ursynów
- 19.00 debata oraz pokaz filmów grupy “Ursynów w komie” (Ratusz Ursynów, al. KEN 61, stacja metra Imielin)
Przez cały Tydzień Równości ekipa „Miasta w Komie” przygotowywać będzie materiał, który posłuży za podsumowanie całego Tygodnia Równości. W piątek przewidziano prezentację i podsumowanie całego wydarzenia. Władze dzielnicy zastanawiać się będą, co zrobić, by Ursynów był bardziej inkluzywny.
Po prezentacji zaplanowano skromny poczęstunek dla gości.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto