18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruńskie Dni Dialogu

UM Torunia
Spotkania, wykłady, dyskusje, projekcje filmów, wystawy i warsztaty poświęcone relacjom polsko-żydowskim złożą się na Toruńskie Dni Dialogu „Bliżej siebie”.

Spotkania, wykłady, dyskusje, projekcje filmów, wystawy i warsztaty poświęcone relacjom polsko-żydowskim złożą się na Toruńskie Dni Dialogu „Bliżej siebie”.

Cykl, który rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 11 maja, wpisuje się w IV Tydzień Kultury Żydowskiej. Organizatorem wydarzeń jest Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej i Fundacja Hodos.

Postacią, której organizatorzy poświęcą szczególnie wiele miejsca, jest Jan Karski (2014 sejm ogłosił Rokiem Karskiego), emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. To dzięki niemu Zachód dowiedział się o Holokauście. Temu wyjątkowemu dla Polaków i Żydów bohaterowi poświęcona będzie wystawa biograficzna oraz dyskusja. Organizatorzy stworzą również okazję do posłuchania opowieści samego Karskiego o bestialstwie, jakiego naziści dopuścili się na Żydach, dzięki projekcji fragmentów filmu dokumentalnego „Shoah”.

Do tytułowego dialogu w sposób dosłowny nawiąże spotkanie „Uczeń Jezusa rozmawia z rabinem”. Będzie to rozmowa red. Mirosława Ruckiego z Katolickiego Dwumiesięcznika Ewangelizacyjnego „Miłujcie się” wydawanego w 15 językach z pierwszym reformowanym rabinem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Stasem Wojciechowiczem. Interlokutorzy będą chcieli przedstawić to, co łączy judaizm i chrześcijaństwo.

Festiwal będzie również okazją do obejrzenia najlepszych filmów międzynarodowego festiwalu Żydowskie Motywy oraz biograficznego obrazu poświęconego wybitnej filozofce Hannah Arendt.

Tegoroczne dyskusje, wykłady oraz warsztaty poruszać będą zarówno tematy teologiczne, historyczne, jak i przybliżą sztukę. Artystyczne elementy stanowić będą ważną część Toruńskich Dni Dialogu. Publiczność będzie miała okazję spotkać się z reżyserem i scenarzystą Irkiem Dobrowolskim. Literackie akcenty to widowisko słowno-muzyczne „Siedem źdźbeł trawy” do prozy i poezji Awroma Suckerwera oraz spotkanie z poetką Shoshaną Weig z Izraela. I jeszcze wydarzenia muzyczne: na inaugurację w programie znalazł się koncert zespołu DesOrient, zaś TDD zakończy jazzujący występ Leny Piękniewskiej, która zaśpiewa piosenki z albumu „Kołysanki na wieczny sen”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto