Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tybet płonie: Środowy protest w Warszawie

Redakcja
8 lutego Tybetańczycy i osoby wspierające Tybet wzięli udział w pokojowych protestach i czuwaniach ze świecami w związku z narastającą falą przemocy w Tybecie i kolejnymi samospaleniami Tybetańczyków.

W środę o godzinie 17.00 w Warszawie przed Ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej (ul. Bonifraterska 1) odbył się protest zorganizowany przez Społeczność Tybetańska w Polsce.

- Akcja prowadzona była równocześnie w wielu miejscach na świecie. W Warszawie uczestnicy odśpiewali hymn, odbył się też symboliczny pogrzeb 13 Tybetańczyków, którzy zginęli wskutek samospalenia, zapalone zostały świece - mówi Piotr Cykowski z organizacji Ratuj Tybet. - Zgromadzeni wezieli też udział w symbolicznym, pokojowym marszu wokół Ambasady Chińskiej. Wyświetlano także, m.in. 20-minutowy film o wielkich wydarzeniach we wschodnim Tybecie pt. "Tybet Płonie" - dodaje Cykowski.

Od lutego 2009 roku w Tybecie podpaliło się w proteście 20 Tybetańczyków, co najmniej 13 z nich zginęło. Do ostatniego protestu doszło 4 lutego w okręgu Serthar, gdzie podpaliło się trzech Tybetańczyków, jeden z nich zmarł. Pod koniec stycznia w tym samym miejscu chińskie służby brutalnie spacyfikowały niepodległościową demonstrację, zabijając co najmniej jedną osobę oraz raniąc wiele innych.

- Sytuacja w Tybecie jest bardzo poważna, świadczy o tym choćby fakt, że na znak protestu Tybetańczycy odwołali obchody Nowego Roku, 22 lutego. To tak, jakby w Polsce odwołać Boże Narodzenie - mówi Cykowski.

Czytaj także: Demonstracja na rzecz wolnego Tybetu (ZDJĘCIA)

Regiony objęte protestami są całkowicie odcięte od świata, zablokowano linie telefoniczne i Internet. Chińskie władze nie wpuszczają także zagranicznych dziennikarzy – przeciwko czemu zaprotestował m.in. Klub Zagranicznych Korespondentów w Chinach.

Pod koniec stycznia Kalon Tripa Lobsang Sangay (szef tybetańskiej administracji – rządu emigracyjnego) zaapelował do społeczności międzynarodowej o okazanie solidarności i poparcia dla fundamentalnych praw Tybetańczyków. Wezwał także Tybetańczyków i „przyjaciół na całym świecie”, do udziału w światowym czuwaniu, które odbyło się w środę, 8 lutego. Celem akcji było „wysłanie głośnej i jasnej informacji do chińskiego rządu, o tym, że przemoc i zabijanie niewinnych Tybetańczyków jest może być akceptowane”.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto