18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur: Wygraj bilety! [KONKURS 2 - ZAKOŃCZONY]

Marek Szymaniak
Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur: Wygraj bilety!
Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur: Wygraj bilety! Materiały prasowe
Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur: Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur rusza 25 września. Z tej okazji mamy dla Was płyty i bilety na koncerty, które odbędą się w namiocie pod PKiN. Będziemy je rozlosowywać przez cztery tygodnie aż do rozpoczęcia muzycznej imprezy.

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur - impreza

KONKURS - WYNIKI

Zwycięzcy otrzymali wiadomość e-mail ze szczegółami odbioru nagrody.

W namiocie festiwalowym przed PKiN od 25 września będą występować artyści z całego świata. – Teraz, gdy rodzi się tożsamość globalna, wyspy pozostają mikrokosmosami indywidualnych kultur. Wykształciły własne myślenie o dźwięku, głosie, instrumentach i zachowały odrębne tradycje. Nie zdajemy sobie sprawy, jak niesamowicie są różnorodne – twierdzi Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna festiwalu.

Na scenie zobaczymy m.in. Calypso Rose, królową tanecznego calypso z wysp karaibskich, zespół The Garifuna Collective wykonujący żywiołową muzykę ludu garifuna z Hondurasu i Belize, czy wykonawców antycznych pieśni Tenores di Bitti di Mialinu Pira. Muzycy poprowadzą warsztaty i będą improwizować na scenie.

Otwarciu imprezy będzie towarzyszyło wydarzenie "Sounds Like Poland”. W jego ramach odbędą koncerty polskich artystów folkowych i międzynarodowa konferencja poświęcona muzyce świata. – Eksperci będą dyskutować o przyszłości rynku world music i słuchać młodej polskiej muzyki etnicznej. To nowe forum promocji naszych artystów - mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, organizator imprezy.

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur - KONKURS

W każdym tygodniu na naszym portalu znajdziecie informację o konkursie na dany dzień festiwalu. Czytelnicy Naszego Miasta.pl, którzy wezmą udział w konkursie i odpowiedzą na pytanie będą mogli w każdym tygodniu wygrać dwa pakiety, w którym znajdzie się bilet na koncert na dany dzień oraz płyta CD z muzyką 9. WFSK.

Terminy konkursów

Tydzień pierwszy: 29.08-04.09 - ROZWIĄZANY - WYNIKI
Tydzień drugi: 5.09-11.09
Tydzień trzeci: 12.09-18.09
Tydzień czwarty: 19.09-25.09

Tydzień drugi: 5.09-11.09

Dotyczy koncertu Mistrzowie i Szamani - Piątek – 27.09, godz. 19.30:

- Koncert Mistrzów Warsztatów: Carlemo Salemi (Sycylia), John Joe Kelly (Irlandia), Sofien Zaïdi (Dżerba)
- Lindigo (Reunion)

Co trzeba zrobić, aby wygrać?

1. zarejestrować się w naszym serwisie podając swoje imię i nazwisko (tylko do wiadomości redakcji)

2. Polubić serwis warszawa.naszemiasto na Facebooku

3. odpowiedzieć w komentarzu na pytanie:

Jak nazywa się wojowniczy taniec Maorysów, który wykonują festiwalowi goście z Nowej Zelandii?

Zasady

Nagrody otrzymają autorzy 2 prawidłowych odpowiedzi. Jeśli liczba prawidłowych odpowiedzi będzie większa - zwycięzców wybierzemy drogą losowania spośród osób, które odpowiedziały prawidłowo. Na Wasze zgłoszenia czekamy do środy 11 września do godz. 21.00. Zgłoszenia osób niezalogowanych oraz nie mających wypełnionego w całości profilu nie będą rozpatrywane.

Informacje o artystach dnia

Carmelo Salemi
Muzyka ludowa towarzyszy mu od dzieciństwa – występował w zespołach folklorystycznych, ojciec odkrywał przed nim tajniki budowy instrumentów. Ukończył klasę klarnetu w Liceum Muzycznym Vincenzo Belliniego w Katanii. W 2002 roku nagrał debiutancką płytę „Hybla”. Dziś koncertuje i przekazuje dalej muzyczne tradycje swojego regionu.

Charlotte Qamaniq i Kathleen Merritt, Kanada
Dwie młode Inuitki zafascynowane kulturą przodków tworzą oryginalny muzyczny duet. Dzięki ich spontanicznym improwizacjom tradycyjny inuicki śpiew gardłowy brzmi niezwykle współcześnie. Charlotte Qamaniq mieszka w Ottawie i jest wokalistką zespołu Tumivut miksującego śpiew gardłowy m.in. z hip-hopem, rockiem i muzyką klasyczną. Kathleen Merritt ma w dorobku współpracę z Nancy Mike, z którą stworzyła duet Kulavak łączący muzyczne tradycje Inuitów ze współczesnymi brzmieniami.

Sofien Zaïdi , Dżerba (Tunezja)
Niezwykle utalentowany i obdarzony zdumiewającym głosem pieśniarz, a także instrumentalista grający na lutni arabskiej oraz instrumentach perkusyjnych, przede wszystkim Benderze, bębnie obręczowym wywodzącym się z Afryki Północnej. Absolwent High Institute of music and Musicology of Tunis. Od ponad 10 lat koncertuje i nagrywa płyty.

John Joe Kelly , Irlandia
Jeden z najbardziej rozchwytywanych specjalistów od gry na bodhránie, irlandzkim bębnie obręczowym, z którego dźwięk wydobywa się przez uderzanie dwustronną pałeczką zwaną cipín lub tipper. John Joe Kelly współtworzy m. in. grupę Flook oraz Mike McGoldrick Band. Uznanie zyskał dzięki nieustannym poszukiwaniom nowych brzmień i możliwości wykorzystania bodhránu.

Kemara Kennedy & Lawrence Kershaw - Nowa Zelandia
Kemara Kennedy należy do zespołu Mātārae I Ōrehu założonej przez jednego z największych mentorów kultury maoryskiej, mistrza Wētini Mitai-Ngatai. Występuje także z grupą Moana and the Tribe, której jest osobistym trenerem. Lawrence Kershaw, poza tańcem haka pasjonuje się sztukami walki.

Lindigo (Reunion)

Grupa charyzmatycznych wokalistów i muzyków łączy dawny rytm Reunionu z polifonicznym śpiewem Madagaskaru, a całość doprawia afrykańskimi brzmieniami i brazylijską sambą. W ich wykonaniu tradycyjna maloya zamienia się w funkową zabawę.

Zespół założony w 1999 r. przez charyzmatycznego Oliviera Araste jest dziś jednym z najlepszych i najpopularniejszych na wyspie Reunion. Jego twórcy uwielbiają występy na żywo. Na początku koncertu Araste wchodzi boso na scenę i odprawia kabaré - ceremonię ku czci przodków. Później przestrzeń wypełnia się wibrującymi głosami ośmiorga wokalistów tańczących i grających na instrumentach – razem wprowadzają słuchaczy w rodzaj transu.

Wykorzystują tradycyjne instrumenty, m.in. rouler (cylindryczny bęben) oraz kayamb (płaski prostokątny instrument perkusyjny wykonany z łodyg trzciny cukrowej, charakterystyczny dla Reunionu). Proponują radosną wersję maloya, bez poruszania trudnych tematów, roztrząsania burzliwej historii Reunionu.

Stojący na czele zespołu Olivier Araste urodził się z muzyką maloya we krwi. Jako dziecko uczestniczył w ceremoniach kabaré, szybko nauczył się śpiewać, grać na gitarze, akordeonie oraz perkusji i już w wieku dziewięciu lat koncertował z kilkoma zespołami. Jako nastolatek zaczął szukać nowych artystycznych dróg, grając m.in. hard rock. Wrócił jednak do korzeni i w 1999 roku, w wieku 19 lat założył Lindigo. Grupa stopniowo rozrastała się, dołączali kolejni przyjaciele Oliviera. Dziś, obok lidera, zespół tworzą: Valéry Servan, Frédéric Madia, Pascal Mariama-Moutin, Jean-Guillaume Imare, Aldo Araste, Hadji Manssour Odilon Ali i Lauriane Marceline. Wszyscy muzycy są około trzydziestki. Tworzą muzykę z myślą o młodych mieszkańcach Reunionu. Ich piosenki często słychać w radiu, lokalnych barach i klubach. Na koncie mają ponad 500 koncertów i cztery wydane albumy: „Misaotra Mama” (2004), „Zanatany” (2006), „L’Afrikindmada” (2008) oraz najnowszy „Maloya Power” (2012).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto