Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie szukać lekarza, gdy przychodnia zamknięta

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Rady dla pacjenta. Pomoc medyczna w nocy, w wolne soboty i dni świąteczne Nie pamiętasz już, kiedy chorowałeś. Ostatnio lekarza oglądałeś z bliska, gdy pracodawca wysłał Cię na badania okresowe.

Rady dla pacjenta. Pomoc medyczna w nocy, w wolne soboty i dni świąteczne

Nie pamiętasz już, kiedy chorowałeś. Ostatnio lekarza oglądałeś z bliska, gdy pracodawca wysłał Cię na badania okresowe. A tu nagle przeziębienie zwala Cię z nóg, ciśnienie skacze, Twoje dziecko dostaje biegunki. Nie w dzień a w środku nocy, w sobotnie popołudnie, w niedzielę, w dzień świąteczny. Twoja przychodnia zamknięta jest na kłódkę. Nie wiadomo co robić? Gdzie szukać pomocy medycznej? Odpowiedzi na te pytania pomogli nam przygotować nasi dzisiejsi eksperci; dr Barbara Reiter-Pawłowska, wicedyrektor Nadmorskiego Centrum Medycznego oraz Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału NFZ.

Co to, tak naprawdę, jest opieka nocna?
Nocna pomoc medyczna w dzień codzienny zaczyna działać o godz. 19 a kończy pracę o godzinie 7 rano, gdy otwierają się wszystkie przychodnie. W soboty, niedzielę i święta czynna jest przez całą dobę.

W której przychodni szukać pomocy w nocy i dni świąteczne? (czyli tzw. nocna i świąteczna opieka stacjonarna)
W przypadku zwykłego zachorowania czy nagłego pogorszenia stanu zdrowia lekarza internistę, pediatrę i pielęgniarkę znajdziesz w Trójmieście w wyznaczonych przychodniach:

Gdańsk
- Przychodnia Aksamitna, Gdańsk, ul. Aksamitna 1, tel. 301-91-52
- Przychodnia Morena, Gdańsk, ul. Jaśkowa Dolina 105, tel. 347-68-92
- Nadmorskie Centrum Medyczne, ul. Majewskich 26, Gdańsk-Zaspa, tel. 769-37-11

Lekarz pediatra:
Poniedziałek - piątek
g. 19 -7
ul. Aksamitna 1
Sobota, niedziela, święta
g. 7-7
ul. Aksamitna 1
Poniedziałek - piątek
g. 19 -22
ul. Majewskich 26, ul. Jaśkowa Dolina 105
Sobota, niedziela, święta
g. 8-20
ul. Majewskich 26, ul. Jaśkowa Dolina 105

Lekarz internista i pielęgniarka:
ul. Aksamitna 1, ul. Majewskich 26, ul. Jaśkowa Dolina 105
Poniedziałek - piątek
g. 19 -7
Sobota, niedziela, święta
g. 7 -7

Uwaga!
Te punkty przyjmują pacjentów, którzy zapisali się do niżej wymienionych przychodni: Aksamitna, Baltimed; Brzeźno; Centrum Medycyny Rodzinnej AMG; Centrum Medyczne Zaspa; Comed; Gdańskie Centrum Zdrowia; Jaskółka; Jesionowa; Kaletnicza; Kartuska; Medycyna Rodzinna ul. Warszawska; Mickiewicza; Morena; Portus; Przemysłowy Zespół Opieki Zdrowotnej; Remed + Lectus; SP ZOZ MSWiA; Stary Chełm; Stogi; Suchanino; Wassowskiego; Nadmorskie Centrum Medyczne; (Biwakowa; Gdyńska; Jagiellońska; Kilińskiego; Kołobrzeska; Piastowska), Centrum Medyczne VII Dwór, Gdańsk-Południe Spółka Medyczna, Trójmiejskie Centrum Medyczne; Szpitale Polskie- Zespół Klinik Specjalistycznych, oraz Swissmed Centrum Zdrowia, Praktyki Grupowe Lekarzy Rodzinnych Wysepka i Elmed w Sobieszewie, Hospes Obwód Lecznictwa Kolejowego. Przychodnie te obejmują opieką niemal cały Gdańsk, bo aż 340 tys. mieszkańców.

Inne przychodnie
Gdańsk
- Przychodni Lekarskiej Polmed, filia w Gdańsku przy ulicy Startowej 1,
do lekarza mogą się zgłaszać do Miejskiej Stacji Pogotowia
Ratunkowego w Sopocie przy ulicy Bolesława Chrobrego 10.
- Podobnie pacjenci Przychodni Pogórze (filia Gdańsk - tel. 557-60-15) przy ulicy Pomorskiej 96.
- Na pacjentów Gabinetu Lekarza Rodzinnego Wanda Kabata obsługuje czeka nocą lekarz przychodni Falck, ul. Jana Pawła II 20, tel. 346-72-23
- ZOZ dla Szkół Wyższych przy alei Zwycięstwa 30 w Gdańsku stacjonarną pełni we własnym zakresie.
- POZ Szpital na Zaspie korzysta z własnej opieki stacjonarnej.
- Przychodnia lekarska Jasień (Kartuska 404) świadczy pomoc stacjonarną i wyjazdową dla siebie oraz podopiecznych: NZOZ Hipokrates przy ulicy Góralskiej 3, NZOZ Eter-Med przy ulicy Żabi Kruk 10 oraz Przychodni Nowy Chełm przy ulicy Chałubińskiego 23.
Ponadto Przychodnia Nowy Chełm dla Jasienia, Hipokratesa, Eter-Medu oraz samego siebie pełni opiekę pediatryczną - w dni powszednie od 8-23, a w soboty, niedziele i święta od 11 do 23.

Sopot
Mieszkańcom Sopotu zapewniają opiekę nocno-świąteczną lekarze z Pogotowia Ratunkowego , ul. Chrobrego 10, tel. 551 24 55

Gdynia
Pacjenci z Gdyni powinni zgłaszać się do Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, ul. Żwirki i Wigury 14, tel. 620 00 01 oraz do Euromedicusa, ul. Czechosłowcka 3, tel. 660 81 63

Uwaga! Możesz mieć problem
- Dyżurujący nocą czy w dni świąteczne lekarz powinien Ci udzielić pomocy w nagłej chorobie, nie traktuj więc nocnego punktu jak zwykłej przychodni, tyle że czynnej w bardziej dogodnych dla Ciebie godzinach. Nie zgłaszaj się do niego po receptę, bo kończą Ci się leki a wcześniej o tym nie pomyślałeś. To Twój lekarz ma pełną dokumentację Twojej choroby i tylko on powinien decydować, czy masz dany lek brać dalej czy też powinieneś go odstawić lub zmniejszyć dawkę.

- Koniecznie zapisz się do jakiejś przychodni, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś. Jeżeli zachorujesz i będziesz potrzebował porady w świąteczne dni, mogą od Ciebie zażądać opłaty w wysokości ok. 25 zł (Fundusz nie przekazuje za Ciebie pieniędzy żadnej przychodni) i będą mieli do tego prawo.

- Z opłatami musisz się liczyć również wtedy, gdy zgłosisz się nocą do punktu, który nie ma umowy z Twoją przychodnią.

Informacja na drzwiach
Dr Barbara Reiter-Pawłowska - Nadmorskie Centrum Medyczne
- Tak naprawdę obowiązek informowania pacjentów o tym, gdzie mają oni szukać pomocy nocą oraz w dni wolne od pracy należy do personelu przychodni, do której się oni zapisali. Nawet gdy przychodnia jest zamknięta taka informacja powinna być wywieszona na drzwiach. Chory by ją przeczytał i wiedział co ze sobą zrobić. Mniej byłoby nerwów, żalu, pretensji, pacjenci by nie błądzili.

Chora ciocia
Mariusz Szymański - rzecznik prasowy NFZ
- Jeżeli odwiedzi nas krewny czy znajomy z drugiego końca Polski i zachoruje medycznej pomocy powinna mu udzielić najbliższa przychodnia a poza godzinami jej pracy wskazany przez lekarzy punkt nocnej i świątecznej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej. Lekarz ten nie ma prawa odmówić leczenia, a podstawowe badania diagnostyczne lub świadczenia pielęgniarskie przez niego zlecane są bezpłatne. Za udzielona poradę lekarską lub zabiegi pielęgniarskie zapłaci lekarzowi Narodowy Fundusz Zdrowia. Pamiętajmy, wyjeżdżając należy zabrać dokument potwierdzający uprawnienia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej. W razie jego braku trzeba liczyć się z kosztami.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto