Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głosowanie poza miejscem zameldowania

Rafał Babraj
Rafał Babraj
Tradycyjnie jak przed wszystkimi wyborami wiele osób, które na stałe mieszka w Warszawie, ale nie ma tu zameldowania poszukuje informacji o możliwości dopisania się do spisu wyborców tak, aby móc spełnić swój obywatelski obowiązek.

Dotyczy to przede wszystkim studentów i osób, które do tej pory nie zdążyły się zameldować. Czy takie osoby będą mogły wziąć udział w listopadowych wyborach samorządowych, wykorzystując zaświadczenie o prawie do głosowania z miejsca zameldowania lub dopisując się do listy wyborców w stolicy?

Niestety nie jest to takie proste. Głosować w wyborach samorządowych w Warszawie mogą osoby, które są na stałe zameldowane oraz osoby niepełnosprawne i przebywające w więzieniach i aresztach.

Co ze studentami i osobami, które mieszkają w danym mieście, ale nie są zameldowane?

Rozwiązania są dwa. Zameldowanie się na stałe w mieście, w którym się mieszka lub złożenie wniosku w Wydziale Spraw Obywatelskich lub Wydziale Ewidencji Ludności o wpisanie takiej osoby do rejestru wyborców.

Należy zwrócić uwagę na to, że złożenie wniosku o wpisanie do rejestru wyborców oznacza, że taka osoba będzie mogła głosować we wszystkich kolejnych wyborach wyłącznie w mieście, w którym do takiego rejestru się dopisała.

Jeżeli więc student mieszka na stałe w stolicy, wiąże z miastem swoją przyszłość i ma stały adres zamieszkania, zapewne jego wniosek o wpis do rejestru wyborców zostanie rozpatrzony pozytywnie. Osoba taka musi jednak zapewnić i przekonać urzędników, że oświadczenie jakie składa jest zgodne z prawdą.

Złożony wniosek powinien zostać rozpatrzony w ciągu trzech dni. Osoby dopisane do ewidencji wyborców będą oczywiście głosować na kandydatów wybieranych w miejscu głosowania. Osoba taka jest na liście wyborców dopóki nie złoży pisma z prośbą o wykreślenie z listy wyborców lub złoży wniosek w innym mieście.

Dlaczego nie można głosować poza miejscem swojego zamieszkania?

Dlatego, że mieszkańcy każdej gminy, powiatu czy województwa tworzą tzw. wspólnotę samorządową. I to właśnie członkowie tej wspólnoty mają prawo decydować o swoich władzach, a nie o władzach innych wspólnot. Innymi słowy - jeśli mieszkasz w Warszawie, a na wyborczy weekend wyjeżdżasz do Krakowa, nie masz prawa wybierać jego władz.

Kto, gdzie i jak może głosować?

Jestem zameldowany w miejscu, w którym chcę głosować: Nie musisz robić nic, poza udaniem się do odpowiedniego lokalu wyborczego w twoim mieście - 21 listopada 2010. Sprawdź listę lokali wyborczych w Warszawie.

Nie mam stałego meldunku w miejscu, w którym chcę głosować: Musisz na stałe zameldować się w miejscu, w którym chcesz głosować lub dopisać się do spisu wyborców (jeżeli mieszkasz na stałe w danym mieście i jest ono "centrum twojego życia", a z poprzedniego miejsca wymeldowałeś się).

O wpisaniu wyborcy do rejestru natychmiast zostaje powiadomiony urząd gminy, w którym jest on/był ostatnio zameldowany na stałe. Tamtejsi urzędnicy wykreślają go ze swojego rejestru.
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto