Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminy współdziałają dla dobra regionu

Piotr Kanikowski
Ekomuzeum Dobków: Karolina Rudnicka lepi anioły
Ekomuzeum Dobków: Karolina Rudnicka lepi anioły Piotr Krzyżanowski
Partnerstwo lokalne zmienia Dolny Śląsk. Powstają szlaki, ekomuzea, sklepy z rękodziełem.

Pomysł, by samorządy, organizacje pozarządowe i firmy zjednoczyły siły dla rozwoju swojego regionu, na Dolnym Śląsku przyjął się znakomicie. Od 2002 roku zawiązało się tu sześć grup partnerstwa lokalnego. Ich dorobek jest imponujący.

Dzięki Partnerstwu Kaczawskiemu w Dobkowie koło Świerzawy powstało ekomuzeum: cztery rodziny ceramików, dwa gospodarstwa agroturystyczne i pięć pasiek podejmuje rocznie kilka tysięcy turystów, sprzedając przy okazji lokalne produkty: miody pitne, jaja, owczy ser, ręcznie lepione dzbany czy misy. Ustawili w centrum wsi tablicę z mapą, by przyjezdni wiedzieli, jak do nich trafić. Pojutrze robią Kaczawskie Warsztaty Artystyczne - własnymi siłami, bez pieniędzy.

- Czasem wystarczy wykrzesać w ludziach entuzjazm, wyzwolić ich aktywność - mówi Mariusz Foryś, koordynator Partnerstwa Kaczawskiego.
Inna grupa partnerska - Porozumienie Wzgórz Dałkowskich - otworzyła przy trasie Wrocław-Zielona Góra sklepik z wyrobami miejscowych rękodzielników. Można w nim kupić rzeźby w drewnie i haftowane ręcznie serwety.

Na terenie gmin Przemków, Chocianów, Gromadka, Bolesławiec, Lubin i Chojnów w 2004 roku powstała Wrzosowa Kraina

Na terenie gmin Przemków, Chocianów, Gromadka, Bolesławiec, Lubin i Chojnów w 2004 roku powstała Wrzosowa Kraina. - Założyliśmy ekomuzeum. Wydaliśmy katalog produktów lokalnych, w których prezentujemy nasze nalewki, pierniki miodowe i sałatki grzybowe. Promujemy kwaterodawców i rękodzielników - wylicza Anita Smoląg z Wrzosowej Krainy.

Grupa Partnerska Kraina Łęgów Odrzańskich powołała do życia fundację, która wspie-ra lokalne inicjatywy grantami. Przyznała ponad 100 dotacji na łączną sumę 300 tysięcy złotych.
- Ludzie robili za to cuda - opowiada Rafał Plezia, koordynator. - Potworzyli eko-muzea i przygotowali wiele świetnych imprez z Oblężeniem Klasztoru w Lubiążu na czele. W Przyborowie po-wstał teatr. Rozwinęła się sprzedaż rolnych produktów.

Grupy partnerskie pozyskują na swe projekty pieniądze z zewnątrz. Czasem za składki zatrudniają fachowców (Porozumienie Kaczawskie - 2 etaty), ale ich trzon stanowią wolontariusze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto