Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: "Drużyna Szpiku" i "Błękitna krew". Dawca szpiku jest dawcą życia

Sona Ishkhanyan
Zarejestrowanych dawców w Polsce jest już ponad 722 tysiące. To wciąż mało. Olbrzymie znaczenie ma ciągła działalność edukacyjna, by zwiększy świadomość społeczeństwa jak istotna jest kwestia dawstwa. Tym się zajmują wolontariusze "Drużyny Szpiku", a zwieńczeniem ich pracy jest akcja "Błękitna krew". O tym jak można zostać dawcą i jak nie wiele nam to może kosztować informuje Adam Kaczmarek z "Drużyny Szpiku".

Gniezno: "Drużyna Szpiku" i "Błękitna krew". Dawca szpiku jest dawcą życia

W naszym kraju dopiero od 2008 r. działa oddział światowej fundacji DKMS. Misją Fundacji jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych. - Generalnie, jest to kwestia świadomości i edukacji społeczeństwa odnośnie znaczenia przeszczepiania komórek krwiotwórczych w leczeniu wielu chorób- twierdzi Adam Kaczmarek, prezes zarządu stowarzyszenia Jest nadzieja więc warto żyć i Wolontariusz w: Drużyna Szpiku . Podkreśla również, iż istotne jest też funkcjonowanie w świadomości społecznej nieprawdziwych opinii, czy wręcz fałszywych mitów na temat „szkodliwości” zabiegów pobierania komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej czy szpiku.

Działalność edukacyjna

Olbrzymie znaczenie ma ciągła działalność edukacyjna. - Społeczeństwo jasno musi sobie zdawać sprawę, że przeszczepienie komórek krwiotwórczych jest często jedyną metodą ratowania życia osób cierpiących na nowotworowe i niektóre nienowotworowe choroby krwi. I że każdy z nas może się znaleźć w takiej sytuacji, że może potrzebować leczenia przy użyciu przeszczepienia komórek krwiotwórczych - mówi Kaczmarek.
Im więcej będzie zarejestrowanych dawców, tym większa szansa na znalezienie odpowiedniego tj. zgodnego antygenowo dawcy i leczenie przy zastosowaniu komórek krwiotwórczych , a więc znakomita szansa na powrót do zdrowia osoby chorej. Dlaczego jest to, aż takie ważne, może pokazać historia naszego rozmówcy. Pod koniec 2009 roku zdiagnozowano u niego chłoniaka limfoblastycznego z komórek T. -Lekarze nie dawali zbyt wielkich szans na to, że uda mi się wyzdrowieć. A jednak stał się cud. Dzisiaj jestem całkowicie zdrowy. Jak w większości tego typu schorzeń jedyną nadzieją na wyzdrowienie, był przeszczep szpiku. Dzięki osobie która zdecydowała się podzielić ze mną cząstką siebie mogę teraz normalnie żyć, całkowicie zapominając o chemio czy radioterapii - opowiada.

Historia Adama Kaczmarka zainspirowała go do działania na rzecz platformy „Drużyna Szpiku” . To grupa wolontariuszy, która pomaga realizować wszelkie działania związane z przeszczepem komórek. Głównym ich celem jest maksymalne zwiększenie liczby dawców zarejestrowanych w Centralnym Rejestrze, a tym samym zwiększenia szans na wyzdrowienie osób dotkniętych chorobą nowotworową, dla których przeszczep szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego jest szansą na wyzdrowienie.

Akcja „Błękitna Krew”

W ramach tychże działań powstał projekt „Błękitna Krew”. - To projekt szeroko promujący akcję honorowego krwiodawstwa oraz dawstwa szpiku. Głównym jego realizatorem jest Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Kampania ta realizowana jest od 2012 roku w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu gnieźnieńskiego. O tym, że akcja ma powodzenie wśród mieszkańców Gniezna świadczy fakt, iż ilość osób które decydują się zostać honorowymi dawcami krwi oraz potencjalnymi dawcami szpiku kostnego systematycznie rośnie. - Z roku na rok akcja spotyka się z coraz większym zainteresowaniem wśród młodych ludzi, co może tylko cieszyć - mówi Kaczmarek. - Świadomość młodych ludzi i wyraźna chęć okazania pomocy innym sprawiają, że tego typu akcje mają rację bytu.

Aby zostać dawcą szpiku należy się zgłosić w przypadku Gniezna do szpitala na ul. Św. Jana 9 gdzie mieści się punkt poboru krwi. - Można to uczynić przy okazji oddawania krwi, należy wtedy poinformować personel o chęci zarejestrowania. Wówczas dodatkowo zostanie pobrane 10 ml krwi, które posłuży do wpisu w rejestrze potencjalnych dawców szpiku kostnego - informuje Kaczmarek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto