Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

GORZÓW. Prezydent odpowiada

r
W programie RMG Gorzów - gość na 95,6 FM członek Zarządu Województwa Lubuskiego Pan Tomasz Hałas po raz kolejny powtórzył obiegowe nieprawdy jakoby Miasto Gorzów Wlkp. i cała północna część województwa lubuskiego przejawiała niską aktywność w pozyskiwaniu środków z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Twierdzenie Pana Tomasza Hałasa, że żaden z wniosków Gorzowa nie został odrzucony z Indykatywnego Planu Inwestycyjnego Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego mija się z prawdą. Uznania nie zyskały następujące projekty złożone w odpowiedzi na zaproszenie Zarządu Województwa:
- „Budowa Centrum Edukacji Artystycznej w Gorzowie Wlkp.- etap II szkoły artystyczne” - o wartości całkowitej 30 mln PLN, dofinansowanie 3,4 mln PLN ;
- „Zwiększenie potencjału turystyczno – kulturowego miasta poprzez budowę Bulwaru Nadwarciańskiego Wschodniego w Gorzowie Wlkp. – III etap.” o wartości całkowitej blisko10,10 mln PLN, dofinansowanie 5,02 mln PLN;
- „Łączą nas rzeki - etap II - budowa zintegrowanego systemu turystyki wodnej w gminach: Gorzów Wlkp., Kostrzyn n/O, Witnica, Deszczno, Santok.” o wartości całkowitej 23,96 mln PLN, dofinansowanie 11,98 mln PLN;
- "Termomodernizacja obiektów oświatowych w Gorzowie Wlkp." o wartości całkowitej 9,98 mln PLN, dofinansowanie 4,99 mln PLN;
- „Budowa Zintegrowanego Systemu Komunikacji Publicznej Miasta Gorzowa Wlkp. – II etap.” o wartości całkowitej 14,78 mln PLN, dofinansowanie 6,05 mln PLN.
- „Rewitalizacja zabytkowego budynku Grodzkiego Domu Kultury w Gorzowie Wlkp.” Wartość całkowita inwestycji – 6 mln PLN.
Pismo do dyrektora departamentu LRPO w sprawie ponownego rozpatrzenia naszych propozycji rozszerzenia Indykatywnego Planu Inwestycyjnego o wymienione powyżej projekty, wysłane 1 października br., do dziś dnia nie doczekało się odpowiedzi.
* Po raz kolejny powtarza się tezę o nieprzygotowaniu przez nas projektu rewitalizacji centrum Gorzowa. Pierwotne Wytyczne do tworzenia Lokalnych Programów Rewitalizacji wykluczały nas ze starań o te środki. Fakt, że wytyczne owe zostały zmienione, śmiem twierdzić, pod potrzeby projektu rewitalizacji zielonogórskiej starówki, bez uprzednich konsultacji i zapowiedzi, jasno dowodzi, że nie zapisy programowe, lecz odległość od siedziby Urzędu Marszałkowskiego decyduje o powodzeniu projektu. Dokładne wyjaśnienie tej sprawy znajdą Państwo w załączonym materiale.
* Pan Tomasz Hałas nie widzi dysproporcji w podziale środków z Indykatywnego Planu Inwestycyjnego Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (związane jest w nim ponad 70% alokacji LRPO). W ostatniej wersji tegoż Planu orientacyjna wartość całkowita projektów Zielonej Góry to - 438 680 000 PLN, Gorzowa Wlkp. - 315 810 000 PLN (różnica - 122 870 000,00 PLN). Wartość dofinansowania projektów - Zielona Góra - 312 670 000 PLN, Gorzów Wlkp. - 142 880 000 PLN (różnica - 169 790 000 PLN). Ja tę różnicę dostrzegam i bardzo mnie ona niepokoi. Również w tej kwestii pozwalam sobie załączyć dokładniejszą analizę.
* Nasz projekt „Łączą nas rzeki - etap II - budowa zintegrowanego systemu turystyki wodnej w gminach: Gorzów Wlkp., Kostrzyn n/O, Witnica, Deszczno, Santok” od maja br. posiada Studium Wykonalności, a od października Ocenę Oddziaływania na Środowisko – teza, że brak tych dokumentów jest powodem odrzucenia w ustach kogoś, kto podobno w kampanii do Parlamentu Europejskiego usilnie promował ten projekt brzmi dziwnie.
* Pan Tomasz Hałas w prostych, choć nieco zadufanych, słowach radzi nam ”zakasać rękawy i wziąć się do roboty”, jest to, niestety, rada spóźniona i niepotrzebna. Urząd, którym kieruję, przygotował wiele projektów, dziesiątki kilogramów dokumentacji i załączników, min:
* Budowa placówki edukacyjno – wychowawczej na osiedlu Górczyn w Gorzowie Wlkp. etap I - przedszkole złożony został do konkursu na działanie 4.2.2. Wniosek uzyskał wysoką punktację 123/126, ale w wyniku „oceny charakteru strategicznego projektu dla rozwoju województwa” przez Zarząd Województwa Lubuskiego nie otrzymał dofinansowania. Całkowita wartość projektu 8 998 159,50 PLN; wnioskowane dofinansowanie - 4 499 179,75 PLN.
* Termomodernizacja obiektów oświatowych w Gorzowie Wlkp. o wartości całkowitej 9,98 mln PLN, dofinansowanie 4,99 mln PLN. Projekt zakładał termomodernizację następujących placówek: SP 4, SP 7, SP 10, SP 17 i ZS 6, -nie uzyskał dofinansowania w konkursie na działanie 3.2.
* Zintegrowany System Komunikacji Publicznej miasta Gorzowa Wlkp. - II etap o całkowitej wartości 14 783 960 PLN przygotowano do dofinansowania w ramach LRPO działanie 1.1. z kwotą na poziomie 6 050 000 PLN. Projekt złożony został do ogłoszonego przez Instytucję Zarządzającą LRPO (IZ LRPO) konkursu otwartego, oznaczającego ciągły nabór wniosków aplikacyjnych. Ocena formalna złożonych wniosków przedłużona została do czasu uzyskania przez IZ LRPO wyjaśnień związanych z pomocą publiczną w projektach z zakresu transportu publicznego od Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
* Budowa boiska wielofunkcyjnego z bieżnią przy Zespole Szkół Sportowych przy ul. Stanisławskiego w Gorzowie Wlkp. o wartości całkowitej 630 518,25 PLN, dofinansowanie 310 379,12 PLN złożony został do konkursu na działanie 4.2.2. Wniosek uzyskał wysoką punktację na ocenie formalnej i merytorycznej, nie otrzymał dofinansowana ze względu na ograniczoną alokację.
* Poprawa infrastruktury edukacyjnej poprzez modernizację zabytkowego budynku ZSO 2. Złożony do konkursu w ramach działania 4.2.2 o wartości całkowitej 4 209 746,43 nie uzyskał akceptacji Zarządu Województwa.
Szanowni Państwo,
Pismo to nie jest tylko sprostowaniem, czy polemiką z członkiem Zarządu Województwa Lubuskiego Panem Tomaszem Hałasem; chciałbym, aby przy tej okazji wzbudzić nieco szerszą refleksję o tym, o czym mówi się często szybko i powierzchownie.
Województwo Lubuskie powstało w wyniku dobrego kompromisu, jest regionem stojącym na dwóch nogach. Wszelkie naruszenie tej stabilności zagraża jego rozwojowi i rodzi konflikty, których nie da się sprowadzić do alergicznych odruchów i ambicji lokalnej władzy. Pieniądze płynące przez Lubuski Regionalny Program Operacyjny i inne fundusze strukturalne będą kształtować jakość naszego przyszłego życia. Dlatego też rysująca się znacząca dysproporcja w ich podziale musi głęboko niepokoić.
Tadeusz Jędrzejczak
Prezydent Gorzowa Wlkp.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto