Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Górzyn. Zabytek z chaszczy

(PEKA)
Członkowie świdnickiego Bractwa Krzyżowców odnaleźli średniowieczny krzyż pokutny w podlubińskim Górzynie Zupełnie zapomniany kamienny zabytek niszczał w krzakach, przewrócony dwadzieścia lat temu przez ...

Członkowie świdnickiego Bractwa Krzyżowców odnaleźli średniowieczny krzyż pokutny w podlubińskim Górzynie

Zupełnie zapomniany kamienny zabytek niszczał w krzakach, przewrócony dwadzieścia lat temu przez nieostrożnego traktorzystę. Członkowie działającego przy świdnickim PTTK klubu zwanego Baractwem Krzyżowców najpierw trafili na ślad zabytku we wrocławskim Archiwum Państwowym. Potem przyjechali do Górzyna szukać go w terenie. Mieszkańcy wsi, których Andrzej Scheer pytał o krzyż, na ogół nic nie wiedzieli o jego istnieniu. Jedna z kobiet pamiętała jednak jakiś kamień powalony przez ciągnik.
Odnaleziony w krzakach średniowieczny obiekt został przez świdniczan podniesiony z ziemi, oczyszczony z mchu i na nowo wkopany. Obok stanęła tabliczka informująca, że jest chronionym przez prawo zabytkiem.
Górzyński krzyż jest nietypowy: nie posiada dobrze wykształconej głowy i w pierwszej chwili można go wziąć za zwykły kamień.

– Ten ułomny wygląd bynajmniej nie jest jego wadą, ale wręcz zaletą, gdyż świadczy o bardzo starej metryce, sięgającej być może XV lub nawet XIV wieku. To z pewnością najstarszy, bo liczący co najmniej 500 lat, obiekt zabytkowy w całej wsi i jej najbliższej okolicy – wyjaśnia Andrzej Scheer.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto