Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gra planszowa uczy polskiej historii

boa
boa
Zamiast nudnych wykładów – karty, kości, plansza i muzyka polskich artystów w tle. Gra „Zaczęło się w Polsce” to wspaniała lekcja historii – przekonują pomysłodawcy projektu.

Planszówka nawiązuje do kultowej w Polsce gry fabularnej „Magia i Miecz”. W nowatorskiej formie przedstawia najważniejsze wydarzenia i postaci okresu 1939−1989.

Gracz wcielając się w postać historyczną − archetyp polskiego bohatera, przebywa drogę przez europejską historię: od wybuchu II wojny światowej aż do rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu.

Prace nad grą trwały od grudnia. − Historia to temat bardzo delikatny. A gry planszowe mają służyć rozrywce. Najtrudniejsze było właśnie wyważenie tych proporcji – opowiada Tomo Żyżyk, współautor gry „Zaczęło się w Polsce”.

Początkowo na kartach miały się pojawić zdjęcia. – Stwierdziłem jednak, że to zbyt podręcznikowa estetyka i postawiłem na rysunek ocierający się o komiks. W sumie powstało 400 takich minigrafik – mówi Żyżyk.

On zajął się ilustracjami, zaś sam mechanizm gry opracował Gregor Prędki, historyk i miłośnik planszówek – Tworzyłem fabułę z myślą o graczach w różnym wieku. Najlepszym dowodem jest to, że ograł mnie ostatnio mój 10-letni syn – śmieje się Prędki.

„Zaczęło się w Polsce” ma w pierwszej kolejności trafić do polskich szkół. – Na razie mamy 500 egzemplarzy, ale jeśli znajdą się pieniądze, na pewno przygotujemy ich więcej – zapewnia Marzena Strąk, szefowa działu programowego Narodowego Centrum Kultury.

Z kolei 500 egzemplarzy w wersji angielskiej trafi za granicę, m.in. do krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Polska historia w muzyce

Gra jest wyjątkowa z jeszcze jednego powodu. Dołączono do niej ścieżkę dźwiękową „I’ll Meet You In Poland, Baby”, zainspirowaną utworem autorstwa J.G.Thirwell’a, australijskiego wokalisty i producenta, znanego z projektu „Foetus”.

Oprócz wspomnianego utworu na płycie znajdzie się też muzyka polskich wykonawców, nawiązująca do historii lat 1939−1989, m.in. ballada Artura Rojka „Mój Tata Generał” – utwór dedykowany generałowi Emilowi Fieldorfowi „Nilowi”, a także aranżacja piosenki Hanki Ordonówny „Na pierwszy znak” w wykonaniu Gaby Kulki. Ponadto na soundtracku: L.U.C, Tilt, Aurora, Ballady i Romanse, Made in Poland, Agressiva 69, Mona, Liberty Diamonds i Czesław Śpiewa.

– Chyba każdy, kto staje przed wyborem jednego tylko utworu z tak długiego okresu, zastanawia się, co mógłby wnieść od siebie. Ja piosenkę „Ordonki” grałam już na swoich koncertach, z akompaniamentem samego fortepianu. Dlatego tym razem postawiliśmy na aranżację jazzową. Mam nadzieję, że efekt się wszystkim spodoba – mówi Gaba Kulka i wspomina: – Jak byłam mała, grałam ciągle w „Magię i miecz”. Dobrze, że dzieciaki dostaną teraz grę, w której nie ma zombie, a jest piękna lekcja historii.

Wydawnictwo "Zaczęło się w Polsce" jest elementem kampanii promocyjnej Narodowego Centrum Kultury w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Będzie je można wygrać, biorąc udział w konkursach organizowanych w związku z obchodami. Gry na razie nie można nigdzie kupić.



Zobacz również:
Warszawa: program obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej
"Nocne Manewry", czyli bieg między pomnikami
Podróż do przeszłości z Wokulskim [zdjęcia]

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto