Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Greenpeace wywiesiło płachtę na budynku Ministerstwa Środowiska. Chodzi o Puszczę Białowieską

Karolina Kowalska
Greenpeace wywiesiło płachtę na budynku Ministerstwa Środowiska. Chodzi o Puszczę Białowieską
Greenpeace wywiesiło płachtę na budynku Ministerstwa Środowiska. Chodzi o Puszczę Białowieską Szymon Starnawski
"W imieniu wszystkich osób, którym zależy na zachowaniu Puszczy Białowieskiej w jej naturalnej formie rozwiesiliśmy właśnie na Ministerstwie Środowiska baner z apelem skierowanym do Premier Szydło. Przesłanie jest jasne: CAŁA PUSZCZA PARKIEM NARODOWYM!" - poinformowała dziś organizacja na swoim profilu na Facebooku.

Płachta zawisła dziś rano na budynku Ministerstwa Środowiska przy ulicy Wawelskiej. Zawiesili ją aktywiści Greenpeace, po dostaniu się na dach budynku. Jednocześnie zadeklarowali, że nie zejdą, póki nie otrzymają ze strony rządu deklaracji o zaprzestaniu wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.

Chodzi o wycinkę 180 tys. m. sześć drewna w Nadleśnictwie Białowieża, która została 25 marca przez Ministra Środowiska. Ministerstwo argumentuje, że to działania niezbędne w walce z kornikiem. - To czarny piątek dla przyrody - alarmowali wtedy ekolodzy.

Zaakceptowany przez ministra aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) Nadleśnictwa Białowieża na lata 2012-2021 zakłada pozyskanie z tego terenu ponad 180 tys. metrów sześc. drewna. Dotychczasowy PUL zakładał pozyskanie ponad 40 tys. metrów sześc. drewna w ciągu 10 lat. Kilkukrotnego zwiększenia limitu chcieli przedstawiciele Lasów Państwowych, argumentując to faktem konieczności walki z kornikiem drukarzem, który zaatakował puszczańskie świerki. To stanowisko podzielił też ostatecznie minister. Szyszko zapewnił jedynie, że wycinka nie będzie prowadzona w Białowieskim Parku Narodowym, a na 2/3 terenów lasów gospodarczych w Puszczy.

- Decyzja ministra Szyszko jednoznacznie pokazuje, że nie tylko nie liczy się on z opinią świata nauki i nie dopuszcza do merytorycznej debaty, ale także za nic ma międzynarodowe zobowiązania Polski dotyczące ochrony Puszczy Białowieskiej - mówi Robert Cyglicki z Greenpeace Polska.

Znaczące zwiększenie cięć może wpłynąć na wszczęcie postępowania przeciwko Polsce przez Komisję Europejską, z uwagi na naruszenie integralności obszaru Natura 2000. Niewykluczone jest też nałożenie kar za naruszenie prawa unijnego.

- Na pewno będziemy w tej sprawie w kontakcie z KE i UNESCO - dodaje Adam Bohdan z podlaskiego oddziału Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot. Organizacje pozarządowe szykują się już także do akcji w obronie Puszczy. - To decyzja ministra, a my musimy ją wykonać - komentuje jedynie Jarosław Krawczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto