Gry planszowe - spotkania i wspólna gra zyskują na popularności i z prawdziwym impetem wdzierają się na giełdę ludzkich zainteresowań. Kto by pomyślał, że coś tak niszowego i niepozornego zdoła podbić nasze serca i przykuć uwagę na dobrych kilka godzin? Żyjemy w czasach, kiedy elektroniczne znaczy fantastyczne. Czy aby na pewno? Konwent planszówkowy, zorganizowany na warszawskiej Pradze jest dowodem na to, że pozory mylą.

Gry planszowe, spotkania. Gdzie grać? Z kim? Po co? [LIST OD CZYTELNICZKI]O co się rozchodzi?
W dniach 27-28 września w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym nr 3 STO przy ulicy Białostockiej 4 odbyło się Spotkanie Fanów Gier Planszowych ,,Rzuć Kostką”. To kolejne z rzędu przedsięwzięcie, którego pomysłodawcą jest uznany w środowisku gier bez prądu wideorecenzent. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia towarzysze planszy ze wszystkich zakątków Polski gromadzą się przy jednym stole, by zgłębiać zasady rozmaitych gier. Wspólne rozgrywki, turnieje, nagrody i garść pozytywnych emocji – to wszystko czeka na uczestników Kostki! Nie trzeba obawiać się tego, że przychodząc samemu obejdziemy się smakiem i nie przetestujemy żadnej pozycji. Wręcz przeciwnie! To idealna okazja, by poznać innych pasjonatów gier bez prądu i dołączyć do wspólnej zabawy!

Moc Kostkowych atrakcji!
W tym roku goście, którzy zjawili się na konwencie, otrzymali losy i mieli szansę wygrać jedną z wielu karcianek m.in. ,,Old Town”, ,,Waleczne Pixele” czy ,,Zbuduj swoje miasto”. Każdy mógł nacieszyć się unikatowymi grami, których ilość i różnorodność przerosła najśmielsze oczekiwania. Nawet Ci - stawiający pierwsze kroki w świecie planszówek - mogli znaleźć coś dla siebie. Od fantastyki, przez tematykę historyczną, sportową, przygodową, aż do zręcznościowej. W gronie najciekawszych gier znalazły się m.in. ,,Alternatywy 4”, ,,Osadnicy. Narodziny Imperium”, ,,Neuroshima Hex!”, ,,Tezeusz. Mroczna Orbita”, ,,Mały Książę”, ,,Jishaku”, ,,Memoir’44”, ,,Pośród Gwiazd”, ,,Rosyjskie koleje”, ,,Gwiazdy są w porządku”, ,,First to Fight”. Niektóre planszówki opierały się na prostych zasadach, inne wymagały nieco więcej skupienia i zastanowienia nad strategią.
Odbyły się także dwa turnieje: jeden we wspomnianą już wyżej ,,Neuroshimę Hex!”, a drugi w ,,Przebiegłe Wielbłądy” – warto zaznaczyć, że uśmiechy nie schodziły z twarzy zwycięzców jeszcze długo po zakończonej rozgrywce. Głód emocji zaspokajał przygotowany ówcześnie bufet, a wszyscy bywalcy Kostki mieli szansę wymienić się grami, nauczyć czegoś nowego i przeżyć fantastyczne 8 godzin w doborowym towarzystwie.

Czytaj też: Gry planszowe. "Zainspirował mnie nauczyciel historii" [LIST OD CZYTELNICZKI]

Planszówki przełamują lody między ludźmi
Muszę przyznać, że po raz pierwszy uczestniczyłam w tego typu konwencie. Jeszcze nigdy nie miałam przyjemności zetknąć się z wielbicielami gier bez prądu i dowiedzieć się nieco więcej o ich pasji. Sama nie podejrzewałabym, że planszówki mogą mnie tak zafascynować. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że planszówki mają moc przełamywania lodów między ludźmi. Dlaczego? Nigdzie bowiem nie spotkałam się ze zjawiskiem, że już po godzinie wspólnej gry można okazywać sobie tyle empatii i serdeczności, a po kilku następnych zawierać pierwsze przyjaźnie. Zaskoczył mnie rozmach całego przedsięwzięcia. Z Kostki na Kostkę pojawia się więcej osób spragnionych osobliwych wrażeń. Największą satysfakcją jest to, że ludzie coraz śmielej sięgają po wyszukane hobby i odkrywają coś, co wbrew pozorom wcale nie jest infantylne i cudaczne. Dopiero kiedy na własnej skórze poczują, jaką radość daje integracja z innymi i jak bardzo planszówki zacieśniają więzy, stwierdzają, że warto było wziąć w tym udział.

Organizator o wielkim sercu
W tym miejscu należą się ukłony w stronę Piotra Jasika. Chylę czoła, bo obcując z nim na co dzień w środowisku szkolnym zdaję sobie sprawę z tego, ile wysiłku i serca kosztowało go zorganizowanie tego konwentu. Wszystkim zajął się sam - od plakatów, wskazówek, materiałów promocyjnych, aż do samego przewozu gier i poprowadzenia spotkania. Każdemu graczowi poświęcał maksimum swojej uwagi, cierpliwie tłumaczył zasady i przekazywał pozytywną energię.

Kiedy znów?
Wkrótce odbędzie się kolejne ,,Rzuć Kostką”, na które już teraz w imieniu swoim, organizatora i wszystkich wielbicieli planszówek gorąco zapraszam! Wszelkie informacje o najbliższym konwencie, który prawdopodobnie już pod koniec października znajdziesz na kanale Game Troll TV oraz na profilach na Facebooku TUTAJ i TUTAJ .Bez względu na to, w jakim jesteś wieku i czy kiedykolwiek zetknąłeś się z grami planszowymi zapewniam Cię, że możesz dołączyć do stałych bywalców Kostki! Przeżyjesz coś niezwykłego, co na długo zapisze się na kartach twojej pamięci. Niezapomniane wrażenia gwarantowane! Jeśli boisz się, że nie opanujesz zasad, nie znajdziesz towarzystwa i poczujesz się zagubiony, uwierz mi – nie taki diabeł straszny, jak go malują, nie takie gry skomplikowane, jak prezentują instrukcje. Kiedy zrobisz ten pierwszy krok, sam się przekonasz, że to doskonały sposób na spędzenie wolnego weekendu. Być może to z Tobą zagramy na kolejnym konwencie?

Jeśli chciałbyś opisać sprawę, która Cię interesuję lub pragniesz zwrócić uwagę na problem w Twojej dzielnicy - pisz na warszawa@naszemiasto.pl

Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji

Wydarzenia Kulturalne | Wiadomości Kulturalne

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!